Wikimedia Česká republika – budoucnost i minulost

Rok 2023 byl pro nás obdobím růstu a úspěchů, zejména v oblasti programů, spolupráce s partnery a zapojení široké české komunity. Dosáhli jsme rekordního počtu aktivit a nových partnerství, což nám umožnilo rozšířit naši činnost a posílit a zpestřit zapojení dobrovolníků i institucí. Vytvoření strategického plánu pro roky 2025–2027 staví na těchto základech a zaměřuje se na dopad a provázanost ve spolupráci s komunitou i partnery, přičemž reflektuje naše mezinárodní vazby a trendy v hnutí Wikimedia. Těšíme se na další rozvoj v dalších letech, kdy budeme nadále posilovat otevřenost, rovnost příležitostí a efektivitu našich aktivit.

Naše strategie pro budoucnost

V letošním roce jsme vytvořili v pořadí třetí strategický plán. Ten první, pro roky 2017–2020, byl vytvořen několika aktivními členy ve fázi, kdy spolek po desetiletém dobrovolnickém fungování najímal první zaměstnance. Plán se v cílech vztahoval k budoucí profesionalizaci spolku a odrážel přání tehdejších členů o jeho směřování.

Druhý strategický plán pro roky 2021–2024 již reflektoval postupující profesionalizaci spolku a byl tvořen členy spolku dohromady se zaměstnanci. Bohužel jsme se však při jeho tvorbě potýkali s některými nesnázemi. Tehdy se nám nepodařilo ideálně zapojit všechny hlasy z komunity. Naštěstí jsme si, věřím, z toho vzali ponaučení a výrazně jsme se zaměřili na budování vztahů napříč českou komunitou. Naše otevřenost a kapacita v tomto ohledu postupně vzrostla.

Strategický plán pro roky 2025–2027 jsme připravovali od listopadu 23’ do letošního května. Při jeho tvorbě jsme se už mohli opřít o již popsanou strukturu české komunity. Využili jsme při tom poznatky z interního výzkumu, který nám poskytl cenné vhledy do rozložení komunity a jejích potřeb. Zaměřili jsme se na to, jak oslovit všech jejích 15 podskupin a jak je zapojit do přípravy. Pro část tvorby jsme využili externí facilitaci. Propojení různých pohledů ladí s mezinárodními procesy v hnutí Wikimedia. To samé platí o zkrácení plánu na tři roky. I díky tomu můžeme lépe plánovat a efektivněji reagovat na zpětnou vazbu.

Ohlédnutí za rokem 2023

Emajeblahova, CC0, via Wikimedia Commons

Pro správné plánování budoucnosti spolku je nezbytné umět zanalyzovat současnost a bilancovat minulost. Pojďme se proto společně podívat za rokem 2023 – tedy na situaci, na níž nový strategický plán bezprostředně navazuje. I to nám umožňuje vyhodnocovat dopad našich aktivit a strategicky je plánovat. Detailní popis všech akcí a činností ve vzdělávacích programech, programech pro komunitu a partnerství najdete ve výroční zprávě za rok 2023.

Jsem vděčná všem, kteří nám v roce 2023 pomohli zrealizovat tak velké množství kvalitních akcí. Uspořádali jsme nebo podpořili celkem 330 aktivit, což je historicky nejvyšší počet, a zapojili jsme téměř 4 000 účastníků. Velmi mě těší zejména to, že mezi nimi bylo více než 1 500 žen a téměř 1 800 nováčků. Dokazuje to, že se nám daří otevírat dveře novým tvářím a posilovat rovnost příležitostí. Naši komunitu editorek a editorů jsme rozšířili o 697 nově registrovaných uživatelů a uživatelek, čímž naplňujeme naši roli v budování české wiki-komunity.

Nesmíme opomenout ani naše partnery – s nimi jsme měli 239 spoluprací, 51 z nich s námi spolupracovalo poprvé. Do akcí se zapojilo 213 organizátorů a organizátorek z řad naší komunity. Spolupráce programu GLAM s institucemi (galerie, knihovny, muzea), školami a neziskovými organizacemi nám pomohla naplňovat naši vizi a rozšiřovat naši působnost napříč republikou. Společně jsme editovali více než 4 100 článků, z nichž přes 1 500 bylo nových. Navíc jsme nahráli téměř 12 000 souborů na Wikimedia Commons a vytvořili či propojili přes 408 000 položek na Wikidatech.

Mezi našimi klíčovými činnostmi bylo i 12 spolkových akcí, kterých se zúčastnilo 243 lidí, včetně 98 žen a 29 komunitních organizátorů. Jednou z mezinárodních aktivit bylo listopadové wiki-setkání mládeže střední a východní Evropy, které jsme zorganizovali v Praze za podpory Wikimedia CEE Hubu. Vidět, jak se mladí lidé z různých zemí propojují, nás naplňuje velkou radostí.

Kvartální výzvy: Ženy, lidská práva, Československo a Czech Wiki Photo

Strategicky jsme se zaměřili na tři klíčová témata: ženy, široké téma lidských práv a Československo. Díky projektům jako Měsíc žen na Wikipedii můžeme cíleně pracovat na větším zapojení žen-editorek a větším množství ženských biografií. Lidská práva na Wikipedii nám zase otevřela prostor pro spolupráci s experty a institucemi, které se těmito tématy zabývají, a výzva Československo nám umožnila oslovit studenty a studentky a navázat nové spolupráce s institucemi jako je Vojenský historický ústav. Naše čtvrtletní tematické výzvy doplňuje foto-soutěž Czech Wiki Photo. Všechny tyto výzvy a soutěže propojují různé programy a aktivity, což je obrovský přínos pro naše dlouhodobé plánování.

Rozvoj partnerství i komunity

Jedním z milníků minulého roku bylo podepsání memorand o spolupráci s Univerzitou Karlovou a Národní knihovnou ČR , které podpoří náš další strategický rozvoj. V obou případech jsme navázali na dlouholetou spolupráci. Fakt, že se naše cíle v mnohém překrývají, povede k navyšování efektivity společné práce. S partnery se každoročně setkáváme u příležitosti Večera svobodné kultury, kde nejen vyhlašujeme vítěze Czech Wiki Photo, ale také s partnery pořádáme veřejnou besedu na téma svobodné kultury – naposledy pod názvem Jak sdílíme? aneb Svobodná kultura v praxi veřejných kulturních a paměťových institucí.

Výstupy z výzkumu komunity, který vedla Jana Landsingerová za podpory Jana Spousty, nám poskytly cenné vhledy do struktury komunity a jejích potřeb. Díky tomu můžeme lépe plánovat a efektivněji reagovat na zpětnou vazbu.

Jedním z dalších klíčových projektů bylo měření dopadu našich činností. Ve spolupráci se studentem ČVUT Ivo Kořínkem jsme začali vyvíjet nástroj Wikinside, který nám už teď výrazně usnadňuje průběžné měření a reportování výsledků našich výzev. Tento projekt, podpořený nadací OSF, nám otevírá dveře k efektivnějšímu fungování.

Výrazný nárůst zaznamenala oblast komunitních minigrantů, jíž jsme se v roce 2023 strategicky věnovali. Vytváříme tak větší prostor pro realizaci aktivit dle komunitních a lokálních potřeb. 

Další cestou, jak budovat vztahy v komunitě, je podpora komunitní Wikikonference. Členky a členové spolku se tak navíc přímo podílejí na naší programové činnosti a realizují myšlenky, které považují pro rozvoj naší organizace za důležité.

Posílení mezinárodní spolupráce

Petr Freitag, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rok 2023 byl také rokem posilování naší pozice v mezinárodním hnutí Wikimedia. Podíleli jsme se na realizaci mezinárodní strategie hnutí do roku 2030 a aktivně jsme budovali regionální spolupráci, zejména jako členové Wikimedia CEE Hubu. Měla jsem tu čest být podruhé vybrána do jeho řídícího výboru, což vnímám jako velké ocenění naší práce. Iniciovali jsme také vznik CEE Youth skupiny, která propojuje mladé wikimediány z celé střední a východní Evropy. I nadále v našem hnutí vnímám výrazný potenciál pro rozvoj mladých lídrů a lídryň. 

Velmi mě také těší, že jsme poprvé spoluorganizovali výroční setkání Wikimedia Europe v Praze, kde jsme byli jednou ze zakládajících organizací. Tyto příležitosti nás posilují a dávají nám možnost podílet se na budování otevřeného a kooperativního prostoru nejen v České republice, ale i globálně.

Těším se, co nám přinese zbytek roku 2024, věřím, že jsme na správné cestě a že i nadále budeme spolupracovat a dosahovat skvělých výsledků. A to i díky vám všem, kteří naši činnost jakkoli podporujete nebo se na ní přímo podílíte.

Klára Joklová
Výkonná ředitelka WMČR