Zjistěte, jak to vypadá na srazech wikipedistů pod reálnou lípou

Po neuvěřitelně dlouhé době, téměř třech letech od podzimu 2019, se jihočeští wikipedisté opět sešli na tzv. setkání Pod reálnou lípou, tedy osobně. Tyto wikisrazy, organizované většinou v oblíbené místní restauraci, jsou vítanou příležitostí, jak se vidět a popovídat si s lidmi, které známe třeba jen z podpisů pod editacemi v historii článků či na diskusních stránkách. Pro úplnost dodejme, že Pod lípou je stránka Wikipedie, kde se řeší záležitosti týkající se české Wikipedie, jež jsou obecnější než jen k jednomu článku.

Plánování srazu po dlouhé covidové přestávce

Od jara 2020 srazy dva a půl roku hatila epidemie Covidu-19, proto nebylo nač čekat, když se v březnu 2022 na diskusní stránce objevil dotaz na náhradní termín. Zájemci o českobudějovická setkání se o plánovaném srazu dozvěděli díky hromadně rozeslané zprávě na svých diskusních stránkách, případně od známých, a hlasováním rozhodli o datu konání srazu. 

Na wikistránce věnované tomuto srazu pak mohli doplňovat body programu a na stránce diskusní vyjadřovali své preference ohledně vhodného místa setkání. Finální volba restaurace U Flíčků vycházela nejen z dobrých osobních zkušeností ohledně kuchyně a personálu, ale také z možnosti využít klidný salónek pro více než 10 lidí zdarma a z pozice se nedaleko centra, což je důležité obzvláště pro ty, kteří se na místo potřebují dostat hromadnou dopravou. Zcela logickým požadavkem wikipedistů byla i hostům přístupná Wi-Fi zdarma.

Na srazu se nakonec sešlo 10 lidí, z nichž asi polovinu tvořili zkušení wikipedisté, kteří se již znali z předchozích setkání organizovaných buď lokálně (například Editaton v Jihočeské vědecké knihovně, Wikiprojekt České Budějovice) nebo díky spolku Wikimedia ČR (např. Seniorské Wikiměsto v Týně nad Vltavou, Wikiměsto v Třeboni). Někteří byli začínající wikipedisté, kteří většinou znali někoho ze zkušenějších. Vítaným hostem byl pražský wikipedista Packa, který se za námi do města, kde „by chtěl žít každý“, rád pravidelně vrací nejen na srazy, ale i na wikipedické fotocesty.

Wikisetkání v Českých Budějovicích 5. 5. 2022. FOTO: Anaj7, CC-BY-SA-4.0, via Wikimedia Commons

Rozhodně bylo co řešit – od článků po nástroje

Záležitostí k probrání a řešení se nashromáždilo mnoho, a to včetně komunitní pomoci, kterou využili jak začínající, tak dlouholetí editoři. Především jsme prodiskutovali, jak vylepšit několik připravovaných článků, včetně známých doporučení Editujte s odvahou (ESO) a Předpokládejte dobrou vůli (PDV) či důležitosti vkládání referencí pomocí citačních šablon.

Dále jsme si ukázali konkrétní příklad použití šablony Autoritní data, pomohli jsme najít potřebné zdroje v digitální knihovně Kramerius a ukázali jsme si práci s lexémy na Wikidatech. Vzhledem k faktu, že se řada vesnic, které jsou na Wikipedii stále fotograficky nezdokumentované, nachází podél jihozápadní hranice země, ukázali jsme si použití nástrojů WikiShootMe a Wikinity pro nalezení nenafocených objektů, které využívají názvy a GPS údaje z Wikidat

Ulice Václava Talicha. FOTO: Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Řada našich editačních aktivit následovala nedlouho po srazu: JAn Dudík vyhotovil šablonu, která v článcích o Budějovicích ukazuje polohu objektu o kterém článek pojednává, na mapě města v infoboxu, Czeva dopsala článek o Sokolském ostrově, kde je šablona teprve podruhé použita, X-th Floor dokončil Seznam zvonů v Českých Budějovicích, Anaj7 nahrála fotku ze srazu a Packa mnoho fotografií českobudějovických ulic (viz příklad výše), Karelkam napsal několik článků o českobudějovických rodácích (Václav Fabri, Karel Pletzer, Václav Mondl) a Strepon vytvořil kolem 50 nových položek českých lexémů na Wikidatech (např. hrdinnězosnování, rusofobie nebo střemhlav).

Pevně doufáme, že naše další setkání se bude moci uskutečnit již letos na podzim.

Přečtěte si také „Už jste se stavili ve Wikiklubu nebo online Wikiporadně?“.

2 Responses

 1. Kateřina Lamer Bláhová napsal:

  Dobrý den, wikipedie nyní nabízí, abychom my, obyčejní hledači ve wikipedii, za/platili příspěvek. Ve výzvě je napsáno, že příspěvek je na chod wikipedie. Zajímalo by mě, zda se dostanou peníze i českým wikipedistům. Možná je to trošku stupidní dotaz, ale protože využívám wikipedii převážně v češtině, ráda bych přispěla hlavně jim.
  Moc děkuji za solidní odpověď.

  • natalieschejbalova napsal:

   Dobrý den, Kateřino, moc díky za dotaz a Vaše odhodlání podpořit Wikipedii. Krátká odpověď je ano. Dlouhá je – peníze putují Wikimedia Foundation, která Wikipedii provozuje a jejíž granty z větší části financují provoz české pobočky Wikimedia ČR. Tyto peníze nám umožňují pečovat o komunitu dobrovolníků, kteří ve svém volném čase bez nároku na odměnu píší Wikipedii. Pro začínající i pokročilé wikipedisty a wikipedistky pořádáme vzdělávací kurzy, editatony, odborné semináře a další akce a podporujeme je finančně v pořádání jejich vlastních akcí prostřednictvím takzvaných Komunitních minigrantů. https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Komunitn%C3%AD_minigranty. Učíme psát Wikipedii seniory, studenty a každého, kdo o to má zájem. Rozvíjíme Wikipedii a chráníme svobodu informací pro všechny. Můžete nás podpořit také přímo. Pokud se k nám přidáte a podpoříte nás v našem poslání ať už přispěním Wikimedia Foundation nebo přímo nám, budeme moc rádi. https://www.darujme.cz/projekt/1207418
   Za WMČR Natálie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..