Známe nejhezčí šumperák v ČR: Výsledky mikrosoutěže Šumperáky
Již tradičně se od konce října do půlky prosince koná výzva Československo. Tento projekt se zaměřuje zejména na doplňování chybějících článků o osobnostech, událostech a reáliích spojených s Československem.
Wikiprojekt Československo
V rámci letošního ročníku probíhala nově také fotografická soutěž zaměřená na focení dobových staveb, tzv. šumperáků. Jak uvádí Wikipedie, je šumperák označení pro typ rodinného domu, jehož projekt vznikl na konci šedesátých let 20. století.
Někteří tyto stavby obdivují, jiní se jim vysmívají. Jednoznačně jde však o součást naší kulturní historie, která je svědectvím své doby. Mnoho z těchto budov už nenávratně zmizelo, jiné byly přestavěny a modernizovány. Najdou se ale i takové, které stojí v původní podobě dodnes. Cílem soutěže bylo zmapovat, co nejvíce podob tohoto fenoménu české užitné architektury 20. i 21. století. Součástí výzvy byla i úvodní online přednáška Tomáše Pospěcha, autora publikace Šumperák.
Vítězná fotka soutěže
Do mikrosoutěže Šumperáky se zapojilo celkem 13 fotografů, kteří si dali tu práci a nahráli na Wikimedia Commons 32 unikátních fotografií těchto staveb. V porotě soutěže usedl mnohaletý aktivní wikipedista, fotograf, organizátor soutěží a člen rady spolku Wikimedia Česká republika Aktron; dále již zmiňovaný Tomáš Pospěch, historik, odborník na Šumperáky a autor knihy Šumperák a koordinátor fotografických programů Richard Sekerák.
Vítězem Mikrosoutěže Šumperáky se, s rozdílem jednoho bodu, stal Bazi s fotografií Šumperáku ve Slavkově u Brna. “Je to pěkně a původně dochovaný šumperák”, shrnul Tomáš Pospěch.
Vítěz získává roční licenci k programu ZPS X, od partnera soutěže společnosti Zoner, která dlouhodobě podporuje fotografy nahrávající na Wikimedia Commons. Všichni fotografové, kteří splnili pravidla, obdrží ponožky od Klubu Pánů z Ponožkovic, partnera projektu WikiProjekt Československo a Wikipedistické vyznamenání.