Wikipedie, Wikiverzita a rozvoj mediálního vzdělávání
Jak naučit žáky a studenty kriticky myslet a pracovat se zdroji? Jak je naučit rozpoznat seriózní článek od fake news, skutečné zpravodajské záběry od deep fake videa? Jakou roli může sehrát umělá inteligence a chatboti ve školství, inovacích nebo umění? Mediální vzdělávání je skloňováno dnes a denně. Jakou roli v něm hrají nebo mohou hrát projekty nadace Wikimedia?
Wikipedie a knihovny: partnerství, které má smysl
Mediální vzdělávání se v roce 2022 stalo hlavním tématem knihoven na léta 2023 a 2024 a podtrhlo tak význam mediálního vzdělávání, o jehož rozvoj usilovaly (nejen) knihovny minimálně poslední dekádu. Wikimedia se posledních dvacet let, tedy od počátku existence, také snažila o rozvoj mediální gramotnosti i kritického myšlení. Nicméně trochu jinou cestou a nepřímo. V roce 2023 však vstoupilo toto úsilí do „horké fáze“.
Vystoupením na konferenci Knihovny současnosti v Olomouci v září 2022 se Wikimedia spolu s knihovnami přihlásila k závazku a zájmu o aktivní rozvoj mediální gramotnosti. Jelikož spolek Wikimedia i komunita wikipedistů je malá a závislá na dobrovolné práci a entusiasmu každého člena, spolupráce s knihovnami se ukázala být jako naprosto stěžejní. Wikipedie totiž může být skvělým a tvárným nástrojem (navíc bezplatnám), který může naplňovat mediální vzdělávání a šířit mediální gramotnost. Jak?
Jak uvádí lektor a pedagog Jaroslav Mašek ve svém článku, jedná se o poslední seriózní a důvěryhodný zdroj, který je založen na relevantních a netriviálních pramenech. Vedle toho se také jedná o zdroj nekomerční, prosazující principy svobodného sdílení informací a svobodných licencí. Mediální vzdělávání a Wikipedie je tedy duem, které dává smysl. Jak se ukázalo v následujících měsících, důležitá je zejména triáda knihovny – školy – Wikipedie, která celé úsilí završuje. Školy totiž mají povinnost nabízet mediální výchovu jako průřezové téma, ale mnohdy si s ní nevědí rady. A právě tady mohou pomoci knihovny a Wikipedie.
Portál Mediální gramotnost
Prvním společným projektem, který stvrdil společný zájem o rozvoj mediálního vzdělávání, byl portál Mediální gramotnost. Ten je dnes dostupný pod zkratkou medialka.wikimedia.cz a má sloužit jako hlavní vstupní brána pro všechny, koho zajímají témata mediálního vzdělávání.
Veřejnoprávní a komerční média, hoaxy, dezinformace, fake news, deep fake videa nebo digitální wellbeing – to všechno jsou termíny, které v „mediálce” často zaznívají. Jejich význam, historii a užití ale málokdo zná a přitom je může nalézt společně s odkazy a referencemi právě na Wikipedii.
Přehled zpracovaných i chybějících článků, včetně významných českých i světových osobností, je součástí nabídky portálu. Vedle toho zde můžete nalézt také populární sekci „Víte, že?“, která vás informuje mimo jiné o tom, že na Wikipedii existuje také článek V Kohoutovicích hořel pařez. Že tuto mediální událost neznáte? Tak si o ní přečtěte. Jde o seriózně zpracovaný článek, byť samozřejmě s lehkou mírou nadsázky.
Portál Mediální gramotnost je otevřen všem, kteří mají zájem se tématu věnovat. Nejen v roli uživatelů, ale nejlépe také v roli autorů a editorů článků či autorů fotografií, zvuků a videí na Wikimedia Commons. Na Portálu se také můžete snadno dozvědět o aktuálním dění na poli mediálního vzdělávání. Pokud byste chtěli mít přehled o tématech, která (ne)jsou zpracovaná na české Wikipedii, můžete nahlédnout nebo přispět do tohoto seznamu.
Wikiverzita jako rozcestník
Dalším významným krokem k rozvoji mediálního vzdělávání, tentokrát zaměřeným spíše na učitele a zástupce knihoven, je projekt Mediální vzdělávání na Wikiverzitě. V čem se liší od portálu? Wikiverzita není založena na principu ozdrojovaných článků a informací. Nabízí učebnice, skripta a další vzdělávací a učební texty, které je možné – opět pod svobodnou licencí – poskytovat dalším uživatelům.
Wikiverzita není natolik známým a rozšířeným projektem, na druhou stranu se může stát pro svou neutrálnost, nekomerčnost a vazbu na Wikipedii vyhledávaným rozcestníkem učebních materiálů. V tuto chvíli je důležité, aby projekt Wikiverzity věnovaný Mediálnímu vzdělávání dosáhl veřejného povědomí u pedagogů, badatelů, studentů a všech, kteří učební materiály potřebují. A kteří jsou také ochotni se o ně podělit s ostatními.
Wikipedie v roli nástroje mediálního vzdělávání
Zatím jsme se věnovali pouze tomu, co Wikimedia ČR dělá pro rozvoj mediální gramotnosti. Důležité je však položit si daleko významnější otázku: Jakou roli sehrává a může sehrát Wikipedie (a další projekty Wikimedia) v mediálním vzdělávání samotném? Wikipedie, Wikiverzita, Wikislovník nebo Wikimedia Commons jsou jen nástroje. Vzdělávání, získávání informací, rozvoje editačních dovedností, šíření svobodné kultury nebo konceptu duševního vlastnictví.
Jak ale tento nástroj používat? O tom se můžete přesvědčit na desítkách kurzů, školení, přednášek a lekcí, které pořádá Wikimedia v knihovnách, školách, kulturních a vzdělávacích centrech. Přesvědčit se také můžete v nově vydané publikaci Uč (s) Wiki, která nabízí několik konkrétních cvičení, jak Wikipedii zapojit do výuky (a rozvíjet přitom digitální, čtenářské či informatické dovednosti).
Učit se dá ale jednoduše také tak, že prověříte u svých žáků, studentů nebo seniorů čtení s porozuměním a schopnost rozpoznat, nebo rovnou formulovat encyklopedicky správně text na Wikipedii. Například tím, že žáci dokážou posoudit, zda je dané téma či osobnost dostatečně encyklopedicky významná, aby o ní existoval článek v encyklopedii, zda jsou použité zdroje nezávislé a věrohodné, zda je dodržován nezaujatý úhel pohledu, který zdroj je primární, sekundární a terciární ad.
Může to být věta do stávajícího článku nebo samostatný článek nový. Může to být přidaná reference (primární, sekundární a terciární zdroje zde otestujete snadno a rychle), může to být vhodně označená fotografie. Cvičení a úkoly sahají ve své škále od nejjednodušších po ty nejkomplexnější.
Přijďte na setkání do knihovny
Závěrem bychom všechny čtenáře rádi pozvali do komunity lidí, kteří vnímají význam mediálního vzdělávání a zároveň ctí Wikipedii. Právě pro ty je určeno setkání nazvané „Mediální vzdělávání a projekty Wikimedia”, které proběhne v úterý 26. září 2023 v 17:00 hodin v Městské knihovně v Praze (hybridně také na Zoomu). Registrovat se můžete na v tomto formuláři.
Těšíme se na viděnou a budeme rádi, pokud se zapojíte do samotného psaní a editací.