Březen – Měsíc žen na Wikipedii. Napište článek o své hrdince, vyzývá Wikimedia ČR, Univerzita Karlova a Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Měsíc žen na Wikipedii 2023 trvá od 1. března do 8. dubna 2023. K psaní článků na Wikipedii o ženách a ženami vyzývá spolek Wikimedia Česká republika a jeho partneři. Pražské editatony proběhnou 3. 3. v Ponrepu, 9. 3. v Americkém centru a 31. 3. v Akademii věd ČR, ale společně editovat se bude i v Brně a online.

Již popáté proběhne výzva Měsíc žen na Wikipedii. Jejím cílem je upozornit na to, že pouze 18 % všech biografií na Wikipedii patří ženám a 90 % dobrovolných editorů Wikipedie tvoří muži, a pozvat ženy k tvorbě největší světové online encyklopedie. 

Každý může v rámci Měsíce žen přispět článkem o významné ženě – řada vědkyň, umělkyň či žen, co projevily své hrdinství nejrůznějším způsobem, na české Wikipedii chybí. Chceme také podpořit ženy v editování tak, aby jejich počet mezi editory lépe reflektoval skutečné rozložení společnosti,“ říká výkonná ředitelka Wikimedia ČR Klára Joklová.

Do psaní článků o ženách a tématech, která s nimi souvisejí, se může kdokoliv zapojit online nebo přijít na editaton, kde i úplným nováčkům pomohou s editováním zkušení lektoři a lektorky. V návaznosti na nedávno podepsané memorandum Wikimedia ČR a Univerzity Karlovy bude první z editatonů studentský.

3. 3. Studentský filmový editaton Ženy ve filmu v kině Ponrepo 14:00-19:00, ve spolupráci se studenty Univerzity Karlovy.
9. 3. Editaton Ženy na Wikipedii v Americkém centru 15:00-19:00.
31. 3. 2023 Editaton Ženy ve vědě v Akademii věd ČR na Národní třídě 14:00-18:00, ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR.

„Spolupráce Univerzity Karlovy s Wikimedia ČR ukazuje, kolik prostoru pro posun ve společenském diskurzu ještě máme. Ženy, o jejichž činnosti je třeba vědět, musíme zviditelňovat. Budou inspirací pro mnoho dalších. Zároveň činnost žen – editorek Wikipedie může být kultivačním prvkem, prospějí tomuto prostředí například i zřejmou citlivostí pro genderově vyvážené vyjadřování, rovnost příležitostí, ale i pro otázky sociální a environmentální,“ zdůraznila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

10 účastníků a účastnic výzvy vyhraje poukázky na knihy, které projektu věnovalo Nakladatelství wo-men. Projekt finančně podpořilo Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze v rámci programu Small grants. 

Kontakt pro média:
Natálie Schejbalová, PR WMČR
natalie.schejbalova@wikimedia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..