Popiš památku! Editační soutěž na Wikipedii startuje již pošesté

Od 15. ledna do 28. února můžete psát nové články o kulturních památkách a vyhrát hodnotné knižní ceny. Stačí jen vybrat vhodnou ze seznamu, napsat o ní článek, a přihlásit do soutěžního rozhraní. Porota články oboduje. Kdo získá bodů nejvíce, vyhrává! Zapojit se může opravdu každý i bez předchozích zkušeností s Wikipedií.

Čtyřicet tisíc objektů, tisíce z nich na Wikipedii nejsou

A o jakých památek je řeč? V České republice máme okolo čtyřicet tisíc objektů, které jsou zapsány jako kulturní památka. Velká část z nich je encyklopedicky hodnotná a na Wikipedii patří. Za řadou z nich stojí dlouhá i zajímavá historie. Zatímco mnohé se ale vyhřívají na výsluní a přitahují pozornost návštěvníků, jako je tomu v případě různých hradů, zámků nebo kostelů, o spoustě dalších Wikipedie nic neví. Je to velká škoda – mnohdy se jedná o stavby, které se zapsaly do dějin svého regionu, a do encyklopedie by měly patřit.

Ceny pro nováčky i zkušené wikipedisty a wikipedistky

Stejně jako v předchozích letech cílí soutěž i na nováčky, které odměníme mimořádnými cenami. Pokud jste tedy na Wikipedii noví, nebojte se! Nic nezkazíte. A oceňujeme i články krátké – v soutěži mají kromě starých „harcovníků“ místo i ti, kteří si to chtějí jen zkusit.

Za předchozích pět let soutěže bylo napsáno okolo patnácti set hesel. V našich mapách kulturních památek nicméně evidujeme okolo čtyř tisíc dalších zajímavých staveb, které na svůj článek stále čekají. A tento počet není ani zdaleka konečný. Máte ve svém okolí památku, která na Wikipedii zatím není? Nyní to můžete změnit!

I letos máme v soutěži jedno ozvláštnění, uhodnete, jaké?

Stejně jako minulý rok napínáme síly napříč Českem i Slovenskem a soutěž se tedy vztahuje na české i slovenské památky. Kromě toho ale přidáváme další novinku.

Vyhodnocení celé akce bude mít na starosti tříčlenná porota. Na vítěze soutěže čekají kvalitní knižní publikace o kulturním dědictví České republiky z různých regionů. A samozřejmě také nehynoucí sláva v podobě návštěvnosti článků – návštěvníci různých krajů Česka často hledají na Wikipedii informace o nejrůznějších památkách, mnohdy i v terénu, a to za pomoci chytrého telefonu. A mohou se je dozvědět právě od vás!

Mediálním partnerem soutěže je portál PROPAMÁTKY, který se věnuje popularizaci českého kulturního dědictví. Děkujeme, že nám pomáhá šířit o soutěži dobré slovo a dostávat ji do širšího povědomí.
2 Responses

  1. zdravím a mám problém.Opravdu jsem si dala hodně práce,abych „vyzkoumala “ památku pod názvem TVRZ GANDIE ,ale nějak mě nejde ji sem vložit….můžu ji vložit tady???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..