Skončil pátý ročník soutěže Popiš památku! Vzniklo 264 nových článků

Soutěžní porota nyní dle pravidel vyhodnocuje přihlášené příspěvky. Jednotliví soutěžící obohatili největší českou encyklopedii celou řadu nových článků o kulturních památkách.

Pátý ročník soutěže Popiš památku probíhal od 15. ledna do 28. února 2022. Zapojily se do něj dvě desítky lidí. Napsáno bylo cca 1,5 MB textu (pro srovnání – to je zhruba osm set normostran). Poprvé bylo možné také psát články o kulturních památkách u našich východních sousedů.

Hrobka Wratislavů z Mitrowicz v Čimelicích, dolení mlýn u Bradlecké Lhoty nebo lovecký zámeček Hohenlohe – to jsou jen tři z řady památek, které jsou nyní na české Wikipedii nově zdokumentovány. Soutěžící měli k dispozici rozsáhlý seznam objektů, který bylo možné zobrazit také na mapě. Vybírat si tak mohli z celé České republiky. Zajímavé je, že se soutěžící soustředili do jisté míry na okolí Chebska a také Plzeň. Zastoupeny byly ale i další regiony, např. Valašsko, Středočeský kraj nebo Pardubicko. Popsána byla v neposlední řadě i slušná řádka slovenských památek.

Partnerem soutěže je již tradičně časopis PROPAMÁTKY. Rozsáhlý článek o akci také vyšel v příloze Víkend deníku Právo. Soutěž zmiňovaly i některé internetové deníky a rýsuje se i jedna speciální spolupráce možná i na příští rok!

Na soutěžící čekají knižní ceny. Zvlášť budou oceněni i nováčci. Soutěž po finanční stránce podporuje spolek Wikimedia Česká republika.

3 Responses

 1. Olda napsal:

  No a které články vyhrály? (Škoda že jsem nestihl „svůj“ pivovar Vratislavice. Ale zdrželo mě čekání na úřady kvůli nějakým informacím a mezitím soutěž skončila.)

  • Jan Loužek napsal:

   Hmm, vždy jsme přemýšleli jestli ji mít jeden nebo dva měsíce. Zatím porota posuzuje články ze soutěže a doufáme že v dohledné době bude vše hotové. Některé pěkné a dlouhé články byly totiž přidány jen několik málo hodin před termínem.

 2. Olda napsal:

  Stejně ty potřebné údaje k pivovaru stále nemám. Mám jen rozhodnutí památkářů. – Ale jak koukám na některé články, stejně bych to nedokázal dostat do tak skvělého stavu. Umím jen sehnat podklady a sepsat to. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..