Seniorské wikiměsto Přeštice 2019

Účastníci Seniorského wikiměsta 2019

Po loňském úspěšném prvním ročníku se i v roce 2019 konala akce Seniorské Wikiměsto, přesunula se však z východočeského Broumova do západočeských Přeštic.

O víkendu 20.–22. září 2019 se zde sešlo 8 aktivních seniorů, kteří se pod vedením lektorů zlepšovali v psaní článků na Wikipedii a také ve focení a následném využívání fotografií pro Wikimedia Commons.

Společnými silami tak senioři s lektory během víkendu založili 14 nových článků, týkajících se Přeštic či Přešticka, 30 článků editovali a přidali do Wikipedie 78 737 bajtů textu. Nejpozitivnější ale je, že jejich práce s koncem víkendu vůbec neskončila, právě naopak – během dalších 14 dní pro akci z načerpaných zkušeností a vědomostí vytvořili dalších 27 článků, dalších 48 editovali a dohromady tak rozšířili Wikipedii o úžasných 303 305 bajtů (jeden bajt je přibližně jedno písmenko textu). A kromě toho přidali do Wikimedia Commons úctyhodných 1048 fotografií Přešticka.

Díky spolupráci s Domem historie Přešticka měli senioři k dispozici množství kvalitních tištěných zdrojů a do editace se zapojil i historik místního muzea, který články kontroloval po odborné stránce. Dům historie Přešticka, který celou akci spoluorganizoval, navíc uvolnil několik dobových fotografií ze svých archivů, které nyní ilustrují články na Wikipedii.

Za tým Seniorského Wikiměsta 2019, Honza Macura

Nově založené a rozšířené články

Svůj dojem z víkendové vzdělávací akce sepsala účastnice a absolventka jednoho z pražských kurzů Senioři píší Wikipedii.

Už nejsem sice na Wikipedii úplný nováček, ale přeci jen se za pokročilou ještě nepovažuji. Proto jsem se rozhodla, že se zúčastním vzdělávací akce „Seniorské WikiMěsto 2019 – Přeštice“ a musím říci, že vůbec nelituji.

Bylo moc příjemné, dozvědět se spoustu nových věcí o popisovaném městě i jeho okolí a prostřednictvím nových článku na Wikipedii moci poslat tyto zajímavosti dál. Byla jsem překvapena, kolik skutečných pozoruhodností, a do té doby na Wikipedii nepopsaných, se v této lokalitě nachází. 

 Líbilo se mi setkání s jinými wikipedisty a zjištění, že i oni jsou pro věc stejně zapálení. Společně jsme napsali jistě řadu zajímavých i poučných článků a nafotili a nahráli k nim fotografie. Těší mě, že se nyní dá na Wikipedii dozvědět třeba to, že se v Přešticích nachází rodný dům osobností, jako byli Jan Jakub Ryba či Josef Hlávka, kdo byl Jaroslav Podmol, kde stávala dnes již zaniklá židovská synagoga a kdo ji nechal zbourat, kdo postavil a vyzdobil budovu spořitelny na přeštickém hlavním náměstí a další a další zajímavé a užitečné informace.

 Za průběh tohoto příjemného setkání patří velký dík organizátorům. Bylo osvěžující být ve společnosti mladých, příjemných a ochotných lidí. Ti jistě věnovali spoustu svého volného času i energie tomu, aby vše klaplo – zajištění pracovního prostředí, místní literatury, ubytování, stravování, vzdělávacího programu atd. – a ještě nás každý den čekaly čerstvě napečené dobroty.

Účastníci Seniorského Wikiměsta 2019 před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích.

 Přálo nám i počasí, což bylo vítáno hlavně fotografy. Za mě tedy pocity veskrze pozitivní. Jen snad trochu škoda, že setkání, podle mého názoru, bylo krátké. Já, starší a pomalejší osoba, bych uvítala ještě tak plus jeden dva dny. Chápu ale, že by to organizačně nebylo jednoduché, neboť mladí wikipedisté-organizátoři mají své pracovní či studijní povinnosti. A to je vlastně také moc dobře. 

 Tak zase někdy někde snad na shledanou. Zorka Sojka

Pomocí Wikidat si můžete prohlédnout nově založené články doplněné fotografiemi.

Zajímavé je i toto video, které ukazuje, jak během akce narůstal počet editací v kurzovém rozhraní Nástěnka. 

Všechny použité fotografie v tomto článku: By Jan Macura – Own work, CC BY-SA 4.0

Projekt Senioři píší Wikipedii a s ním také Seniorské wikiměsto Přeštice 2019 podpořil Nadační Fond Veolia z programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život.

1 Response

  1. Nehodlám hodnotit zásluhy – jsem v tématu spíše laik… Nicméně Váš styl vyjadřování a celkové vedení tématu mě přesvědčuje a je plusem. Budu tu častěji, s pozdravem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..