Novým projektovým manažerem pro multimédia je Jakub Holzer
Vítáme v našem týmu Jakuba Holzera – jak ho uvést? V životopise kromě zkušeností s projektovým managementem uvádí, že má rád lezení, nečekané situace, hry, bezelstné lidi, muziku, knížky, výtvarno, humor a sny. Tu bezelstnost můžeme slíbit; a snů si u nás také užije – Jakuba jsme totiž přijali na pracovní pozici projektového manažera pro multimédia, která sice v základních obrysech definovaná je, ale nabízí dost prostoru pro vlastní iniciativu a snění o nových zajímavých projektech.
Pozice projektového manažera pro multimédia reaguje na rozšiřující se aktivity naší pobočky v oblasti získávání svobodných médií. V centru těchto snah je tzv. Mediagrant, velký projekt s mnohaletou tradicí, který sdružuje české wikifotografy. Jakubovým úkolem bude dát projektu „řád“, propagovat ho a zlepšit podporu pro jednotlivé fotografy. Kromě toho ale chystáme i celou spoustu dalších projektů. Zajímavá média vhodná pro Wikipedii vytváří třeba vědci v laboratořích, studenti grafických škol, fotografové zaměstnaní v různých veřejných institucích a tak dále a tak dále. Nápadů je víc než dost – členové našeho spolku nedávno vymysleli neuvěřitelných 22 projektů, které by se mohly v rámci práce projektového manažera pro multimédia realizovat. První drobné výsledky se dají čekat ještě v roce 2017!
Jakub od roku 2014 pracuje v neziskovce Auto*Mat, kde se podílí nejen na řízení projektů, ale také píše texty a připravuje grafiku, organizuje tiskovky, fundraisuje a podílel se i na přípravě strategie Auto*Matu. Také pomáhá v organizaci Beztíže, která se věnuje ohrožené pražské mládeži. Zakládal Zákonomat a pořádal přednášky a diskuze na AVU, pracoval v Impact Hubu, v Rekolech, v Novém prostoru, … snad jsme na nic důležitého nezapomněli.
Jakub nastupuje od 1. listopadu 2017 a bude pracovat na poloviční úvazek. S jeho příchodem se opět po několika měsících kompletuje náš základní pracovní tým – výkonná ředitelka Petra a k ní dva projektoví manažeři – po jednom pro každý z našich dvou největších programů (vzdělávání a multimédia). Těšíme se, co společně na poli svobodných médií dokážeme.
Navrhuji vymýšlet různé nástroje využívající stránky Wikipedie a zejména zdroje Wikimedia Commos k vytváření nejrůznějších tématických článků, blogů lokálních (viditelných v mapě, kolem mě apod.) i detailistických (témata typu hrad, kostel, portál, hlavice portálu, maskaron v hlavici portálu). Mnohdy fotky pro „články“ chybějí, ale nejednou jsou jich přehršle. Nepřehledné a editory stále vylepšované jsou kategorie (bohužel se tak nedá spoléhat na jejich stabilitu). Možná chybí nějaké konglomeráty typu localwiki či themawiki. Nic proti Wikivoyage, ale viděl bych to jako s prominutím nejlidovější směr. Využití by mělo být na úrovni důstojností odpovídající tomu, že data dodávají nejpřednější a nejprogresivnější instituce Země. Zatím se vše upíná k encyklopedickým článkům, proti čemuž nejde nic namítat, ale v mnoha případech už datové bohatství překonává to, co se do „hesel“ encyklopedie dá využít. Tato data nemají zůstat „ležet“ jako encyklopedicky nevýznamná. Díky za pochopení. Jan Sommer, Praha