Město Kadaň vylepšuje články na Wikipedii o obci i významných rodácích

Wikipedisté na víkendovém workshopu v březnu 2015

Wikipedisté na víkendovém workshopu v Kadani v březnu 2015 (autor: Aloysius, CC BY SA 4.0)


Město Kadaň se v lednu stalo prvním městem v Česku – a pravděpodobně i na světě – které nabídlo spolupráci na tvorbě článků na české Wikipedii za úplatu středoškolským studentům. A to s jedinou podmínkou – články musejí mít souvislost právě s tímto podkrušnohorským městem na Ohři.
Vzorem se Kadani stalo zaměstnávání wikipedistů světovými institucemi, které se starají o kulturní dědictví (světové projekty GLAM). Wikipedie si zakládá na pověsti dobrovolného přispívání svých autorů, ovšem pokud dojde k dohodě, která je výhodná pro všechny strany, může autor článků, který zároveň dělá osvětu, dostávat mzdu. Průkopníkem se stalo Britské muzeum, které krátkodobě na plný úvazek zaměstnalo wikipedistu v domě (Wikipedian in Residence) v roce 2010. Od té doby se do projektu zapojilo na stovku světových institucí, kromě národních i mnohé soukromé, které zaměstnaly a zaměstnávají wikipedisty na různě dlouhou dobu na různě naplněné úvazky.
Seminář o Wikipedii pro kadaňské studenty a další zájemce (autor: Aloysius, CC BY SA 4.0)

Seminář o Wikipedii pro kadaňské studenty a další zájemce (autor: Aloysius, CC BY SA 4.0)


Z České republiky byla první smlouva podepsána 1. ledna 2015 mezi Kulturními zařízeními Kadaň (KZK) a Jonášem Hlaváčkem, studentem Gymnázia Jana Nerudy v Praze, který je ovšem kadaňským rodákem a patriotem. 21.–22. března 2015 se na Gymnáziu Kadaň konal ve spolupráci s Wikimedia ČR workshop pro studenty a veřejnost a od 1. června 2015 mají své smlouvy s KZK další dva studenti: Jakub Jan Fiala a Pavla Kolářová. Cílový stav, kterého by chtěla dosáhnout kadaňská instituce, jež spravuje mj. městské muzeum, knihovnu a galerii (tedy je zastřešující organizací několika institucí GLAM), jsou čtyři studenti – wikipedisté v domě. Každý z nich má podle smlouvy napsat jeden kvalitní článek na téma, které souvisí s Kadaní (památky, osobnosti, události apod.).
Minutovou reportáž o prvním českém wikipedistovi ve městě přinesla i Česká televize (čas: 15.08), časově štědřejší pak byla místní televize TV Focus, která přinesla reportáž o workshopu na gymnáziu.
Protože naši mladí wikipedisté se teprve mnohým věcem učí, budeme rádi, když jim zkušenější wikipedisté poradí a zvýší tak kvalitu nejen již vzniklých, ale zejména budoucích článků těchto autorů. Na výsledky dosavadní práce kadaňských wikipedistů se můžete podívat zde:
Chrám sv. Anny v Kadani (autor: H2k4, CC BY SA 3.0)

Chrám sv. Anny v Kadani (autor: H2k4, CC BY SA 3.0)

Kadaň by se spolu se sousedním Kláštercem nad Ohří chtěla stát WikiMěstem roku 2016, a to mj. i v souvislosti s tím, že město je dějištěm Císařského dne, největší středověké slavnosti věnované Karlu IV., od jehož narození uplyne příští rok již 700 let.
Autor je naším externím spolupracovníkem a zároveň současným místostarostou města Kadaň.

2 Responses

  1. Utar napsal:

    Ve větě „Cílový stav, kterého by kadaňská instituce“ vypadlo „chtěla dosáhnout“ a nikde tu nevidím tlačítko „Editovat“. Díky za článek.

  2. Vojtěch Dostál napsal:

    Díky za poznámku 🙂
    Packa opravil
    Bohužel nefunguje tu zcela „wiki“, máme redakční systém kam mohou všichni členové 🙂 Vidíš, další důvod být naším členem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..