Fluorescenční noc – mladí vědci nahrávají své mikrofotografie na Wikimedia Commons

Příčný řez kořenem Juncus articulatus

Příčný řez kořenem Juncus articulatus, autor: Honzaprazak, licence: CC BY SA 4.0


V sobotu 24. ledna 2015 se členové Wikimedia Česká republika zúčastnili Fluorescenční noci – pravidelného workshopu pro středoškolské zájemce o biologii, kteří rádi mikroskopují. Název „Fluorescenční noc“ je odvozen od nejoblíbenějšího přístroje, s nímž tito mladí vědci pracují – fluorescenčního mikroskopu. Ten je schopen vytvářet barevné obrazy biologických objektů, které mají vysokou vědeckou, vzdělávací i uměleckou kvalitu.
Jedenáct studentů si během dlouhého večera a noci vytvořilo účet a nahrálo své první fotografie na digitální úložiště Wikipedie, tzv. Wikimedia Commons. Celkem nahráli 40 nádherných fotografií – a co je důležitější, získali novou dovednost, díky níž budou schopní své fotografie nahrávat na Wikimedia Commons i samostatně. Jsme zvědaví, kolik účastníků se o to v následujících týdnech a měsících skutečně pokusí – budeme je monitorovat :-).
Někteří ze studentů se navíc hned pustili do přidávání svých obrázků do Wikipedie, což je vlastně ultimátní cíl našich snah – fotografie se fotí převážně právě proto, aby mohly ilustrovat patřičné články na Wikipedii.
Workshopy tohoto typu plánujeme pořádat i v budoucnu – využíváme při tom existujících komunit a nabízíme jim zajímavé zpestření programu, které má dopad na rozvoj vzdělanosti po celém světě.
Akce byla podpořena z grantu Mediagrant II nadace Wikimedia Foundation. Děkuji Janu Grohovi a Pavlu Hrdličkovi za pomoc s přípravou a účast na akci.

4 Responses

 1. Vojtěch Veselý napsal:

  Skvělé, dobrá práce! Sledovat další aktivitu bude určitě zajímavé. Přemýšlím, jak ji podpořit, protože jednorázové akce většinou k dlouhodobější práci účastníků nevedou. Bude se někdy něco podobného, klidně v menším měřítku, opakovat? To by mohlo pomoci.

 2. Juandev napsal:

  To je nádhera! Vojto to se ti organizačně povedlo. Už se těším na opakování.

 3. Vojtěch Dostál napsal:

  Díky moc, kluci 🙂

 4. Vojtěch Dostál napsal:

  Jinak plánuji v budoucnu trackovat, zda účastníci působí na Wikipedii nebo Wikimedia Commons – jsem zvědavý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..