Fluorescenční noc – mladí vědci nahrávají své mikrofotografie na Wikimedia Commons
V sobotu 24. ledna 2015 se členové Wikimedia Česká republika zúčastnili Fluorescenční noci – pravidelného workshopu pro středoškolské zájemce o biologii, kteří rádi mikroskopují. Název „Fluorescenční noc“ je odvozen od nejoblíbenějšího přístroje, s nímž tito mladí vědci pracují – fluorescenčního mikroskopu. Ten je schopen vytvářet barevné obrazy biologických objektů, které mají vysokou vědeckou, vzdělávací i uměleckou kvalitu.
Jedenáct studentů si během dlouhého večera a noci vytvořilo účet a nahrálo své první fotografie na digitální úložiště Wikipedie, tzv. Wikimedia Commons. Celkem nahráli 40 nádherných fotografií – a co je důležitější, získali novou dovednost, díky níž budou schopní své fotografie nahrávat na Wikimedia Commons i samostatně. Jsme zvědaví, kolik účastníků se o to v následujících týdnech a měsících skutečně pokusí – budeme je monitorovat :-).
Někteří ze studentů se navíc hned pustili do přidávání svých obrázků do Wikipedie, což je vlastně ultimátní cíl našich snah – fotografie se fotí převážně právě proto, aby mohly ilustrovat patřičné články na Wikipedii.
Workshopy tohoto typu plánujeme pořádat i v budoucnu – využíváme při tom existujících komunit a nabízíme jim zajímavé zpestření programu, které má dopad na rozvoj vzdělanosti po celém světě.
Akce byla podpořena z grantu Mediagrant II nadace Wikimedia Foundation. Děkuji Janu Grohovi a Pavlu Hrdličkovi za pomoc s přípravou a účast na akci.
Skvělé, dobrá práce! Sledovat další aktivitu bude určitě zajímavé. Přemýšlím, jak ji podpořit, protože jednorázové akce většinou k dlouhodobější práci účastníků nevedou. Bude se někdy něco podobného, klidně v menším měřítku, opakovat? To by mohlo pomoci.
To je nádhera! Vojto to se ti organizačně povedlo. Už se těším na opakování.
Díky moc, kluci 🙂
Jinak plánuji v budoucnu trackovat, zda účastníci působí na Wikipedii nebo Wikimedia Commons – jsem zvědavý.