Hnutí Wikimedia prosazuje svobodnou tvorbu i v Bruselu

V celkem nedávné době jsme mohli být svědky řady protestů internetových uživatelů proti připravovaným mezinárodním smlouvám, které by podstatným způsobem ovlivnily fungování internetu, jeho otevřenosti a tedy i projektů hnutí Wikimedia. „Vypnutí“ anglické či italské Wikipedie se stalo symbolem boje proti těmto změnám, které byly nakonec po značném mediálním i politickém tlaku zamítnuty.

Jednací místnost Evropského parlamentu, kde probíhají diskuze ohledně nové směrnice o autorském právu (autor BiiJii, CC-BY-SA 3.0)

V závěru roku 2012 Evropská komise oznámila, že hodlá iniciovat tvorbu nové směrnice ohledně autorského práva. Diskuze ohledně tohoto tématu na evropské půdě i nadále pokračuje. Je jasné, že celá řada subjektů, lobbujících za své zájmy, bude prosazovat změnu finálního textu způsobem, který považuje za vhodný. Zástupců ze stran neziskových společností, kteří by na toto mohli odpovědět, je však málo či zcela chybí. Několik evropských poboček hnutí Wikimedia se proto rozhodlo situaci změnit. Právě proto byl iniciován vznik Free Knowledge Advocacy group.

Evropské neziskové organizace, které se zabývají problematikou autorských práv a internetu, jsou sdružené do seskupení s názvem EDRI (European Digital Rights), které bedlivě sleduje vývoj současné evropské legislativy a její směřování. Pozorovatelem této skupiny je i Wikimedia Deutschland.

Cílem Free Knowledge Advocacy Group je podpora tří témat na celoevropské úrovni:

* Rozšíření svobody panoramatu na všechny země Evropské unie

* Podpora uveřejňování dokumentů, jejichž autory jsou státní instituce, jako volné dílo

* Uvolnění tzv. Osiřelých děl pro jejich využití v projektech, jako jsou např. Wikibooks.

Celý program nese název „Statement of Intent“ a byl podepsán v Londýně dne 4. listopadu 2013. Další pobočky se k němu mohou postupně připojovat.

V současné době probíhá v evropských institucích celá řada debat na toto téma, jež se zástupci Wikimedie účastní. Sledují celý legislativní proces a informace předávají zainteresovaným pobočkám, mezi které patří i Wikimedia Česká republika, která tříbodovému výše uvedenému projektu vyjádřila svoji podporu. Jednotlivé komunity v rámci hnutí Wikimedia poté analyzují získané informace a na základě toho upravují zmíněný program; odhalují možná rizika a hrozby, které by mohly ohrozit fungování projektů, jakými jsou Wikipedie, Wikislovník aj.

Nová úprava evropského autorského práva otevírá cestu k prosazení výše zmíněných bodů.

Skutečnost, jak jsou tyto dva body důležité, lze ilustrovat na dvou velmi jednoduchých příkladech:

Wikipedie má spoustu článků o vesmíru; vesmírných programech jednotlivých zemí; kosmických tělesech, satelitech, stanicích, plavidlech apod. Díky skutečnosti, že NASA jako instituce spadající pod americkou vládu uvolňuje veškeré svoje fotografie jako volné dílo, mohly být unikátní snímky nahrány na Wikimedia Commons a použity pro příslušné články ve všech jazykových verzích Wikipedie. Jedná se přitom o materiál, který není možné získat na dobrovolnickém principu – leda, že by Wikimedia Foundation vyslala v rámci své grantové činnosti několik wikipedistů do vesmíru…

Atomium je jednou ze staveb, jejíž snímek nesmí být zveřejněn pod svobodnou licencí bez svolení správce autorských práv (SABAM) (Screenshot Wikimedia Commons, autor: Aktron, CC-BY-SA 3. 0)

Druhým příkladem by mohla být Svoboda panoramatu. V České republice (a některých dalších zemích, jako je například Polsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Švédsko a dalších) je naprosto běžné a především z právního hlediska nezávadné fotografování jakýchkoliv budov, staveb, soch, mostů nebo jiných objektů, které jsou natrvalo umístěné v krajině. Snímky pak mohou být uveřejněny pod svobodnou licencí Creative Commons. V jiných zemích, jako je například Belgie, Francie, Itálie, Ukrajina, Rusko nebo Bosna a Hercegovina tomu tak není. Zveřejněny mohou být pouze fotografie objektů, jejichž autor zemřel před více než sedmdesáti lety. (Paradoxně tak nemohou být fotografovány ani budovy evropských institucí). Tato skutečnost omezuje fotografy, kteří dobrovolně chtějí obohacovat projekty nadace Wikimedia Foundation. Vystavuje je nebezpečnému riziku porušení autorského práva a možných hrozeb. Navíc komplikuje či znemožňuje úspěšnou realizaci projektů, jakými jsou třeba Wikiexpedice, či Wiki miluje památky. Nikoliv náhodou byly ve fotografické soutěži uskutečněné v letošním roce úspěšné především ty země, kde je svoboda panoramatu samozřejmostí (Německo, Polsko, Nizozemsko).

Současná diskuze na téma reformy autorského práva je na evropské půdě ovlivněna také faktem, že se volební období současného parlamentu blíží ke svému konci. Mnohé závěry musí být učiněny do května. Cílem tohoto programu je nicméně také příprava vhodné strategie pro další podporu tohoto programu pro nový parlament, který bude sestaven po volbách příští rok v květnu a který zasedne do lavic v září 2014.

2 Responses

  1. Jan Sommer napsal:

    V češtině se neříká sirotčí díla :-), ale osiřelá.
    Místo textu „Ne nadarmo byly…“ by mělo být „Nikoliv náhodou…“.
    Jinak je to všechno velice důležité a díky za sdělení.
    Sommer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..