Wiki Loves Monuments

Ano, současná doba je možná zlá – vězíme v závějích, venku probíhá třeskutá debata o autorském zákoně – ale my ve Wikimedii myslíme i na mnohem příjemnější věci. Momentálně na soutěž Wiki Loves Monuments, která pro tento rok nahradí Ceny za rozvoj české Wikipedie.

Participating countries in Wiki Loves Monuments 2011

Země zapojené do Wiki loves monuments v roce 2011


Možná se ptáte, proč taková změna – a co jsme si to zase vymysleli za novinku. Wiki Loves Monuments nejsou žádnou novinkou; tato soutěž, která je především fotografického rázu (tzn. dokumentování různých památek, muzejí, skanzenů, knihoven etc) je celosvětovým fenoménem v rámci wikipedistického hnutí. Ten, kdo nafotí snímek naší porotou vybraný jako ten nejlepší, vyhraje věcnou, nebo peněžní cenu. Wiki Loves Monuments se účastnily různé komunity po celém světě a výsledky byly vskutku grandiózní: desetitisíce volných médií pro projekty nadace Wikimedia, spousty nových účastníků našich projektů (http://www.wikilovesmonuments.eu/). Loni se neúčastnila pouze východní Evropa, Itálie, země bývalé Jugoslávie s Řeckem a Bulharskem a… vidíte sami, mezera je přímo uprostřed Evropy! To jsme se rozhodli pro nadcházející rok napravit a soutěže se účastnit.
Chápeme, že účast v soutěži tohoto typu je během na dlouhou trať. Proto musíme věnovat spoustu času přípravě. Nemusíte se proto obávat, že bychom chtěli, aby fotografové z naší komunity (ale i odjinud, koneckonců – jsme za všechny ty, kteří k našim projektům příjdou jako nováčci vděční a pečujeme o ně) někde mizeli v mrazových dolinách a padali do závějí. Fotografování se bude konat během léta. Do té doby musíme celou řadu věcí připravit. Úkolu se rozhodli ujmout předseda Michal Reiter (Limojoe) a dále také já Aktron.
Takže, co je třeba připravit do léta?

 1. získat seznam všech památek v České republice spolu s nejpřesnějšími údaji o jejich poloze (zeměpisné souřadnice);
 2. Označit všechny tyto objekty na mapě (Open Street Map, WikiMapia, Google Maps, atd.) a přiřadit každému z nich přesné zeměpisné souřadnice šířky a délky (podobně, jako je tomu například v případě Foto českých obcí, kde již takovou mapu máme);
 3. po nebo během provádění úloh 1 a 2 zahájit propagační kampaň, včetně:
  1. získání podpory ze strany významných institucí (jak státních, tak regionálních);
  2. získání přízně médií, jak celonárodních, tak místních, dále tisku, rozhlasu a televize
  3. přidání se ke spolupráci s nevládními organizacemi (např. studentskými);
 4. těsně před nebo na začátku úkolu č. 3 bude třeba vybrat porotu, která sepíše přesná pravidla soutěže a bude hodnotit vítěze.

Po splnění všech těchto úkolů začne ta finální a nejpříjemnější fáze projektu – fotografování všech těch památek, které se nacházejí na území České republiky.
Pro zajímavost bych ještě rád uvedl: Report z loňského ročníku WLM v Polsku (kde 480 lidí pořídilo přes 16 000 fotografií): https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/Raport/2012-02-06 (polsky), či statistiky německého http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_loves_monuments_2011/Ergebnis projektu (německy) a pro zajímavost ještě seznam toho, s jakými problémy se tamní účastníci potýkali a jak je hodlají řešit do budoucna (také německy): http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_loves_monuments_2011/Erfahrungen

3 Responses

 1. egg napsal:

  To není žádná náhrada Cen za rozvoj, protože nijak neoceňuje kvalitní psaní.

 2. Petr Novák napsal:

  Kdyby někdo jako já hledal link na projektovou stránku na cswiki, tak je tu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:WikiProjekt_Wiki_Loves_Monuments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..