Popiš památku je tu! Napište článek a vyhrajte ceny!
Již poosmé vypukla na české Wikipedii soutěž s názvem Popiš památku. V ní píšeme nové encyklopedické články o kulturních památkách v Česku i v Evropě.
Proč vlastně památky?
Kulturních památek je v České republice přes čtyřicet tisíc. Každý rok jich řada nových přibyde. Přibližně čtvrtina z nich jsou stavby, které už splňují parametry na to, aby na Wikipedii byly popsány, tedy parametry tzv. encyklopedické významnosti.
Jedná se o téma, které je oblíbené, které na Wikipedii patří a které má přesah i mimo encyklopedii – dobře zdokumentované regiony na Wikipedii mají ohlas i co se týče turistického ruchu v reálném světě.
Žhavá novinka od moře
Soutěž Popiš památku se koná na přelomu ledna a února v podstatě již každý rok. Postupně jsme ji rozšiřovali o řadu témat. Nejprve o památky slovenské, posléze o všechny evropské. Letos se podařilo ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, resp. tamním oddělením portugalistiky při Ústavu románských studií uskutečnit jednu překvapivou novinku, a to portugalskou kategorii.
Je to tak. Pokud napíšete články o portugalských památkách, tak můžete vyhrát knižní ceny, které nám poskytl právě uvedený ústav.
Portugalsko je v tomto směru tak trochu netradiční volbou. Jedná se o zemi, která má ohromnou tradici – koneckonců se jednalo o světovou mocnost, která se podílela na zámořských objevech. Na české Wikipedii je však poměrně málo zdokumentovaná. Loni navíc země oslavila 50. výročí své cesty k demokracii, když tamní Karafiátová revoluce svrhla režim António Salazara.
Šanci vyhrát mají všichni!
Na vítěze čekají knižní ceny o památkách, vybrané historičkou architektury. Oceněni budou nejen aktivní přispěvatelé, ale i autor nejhodnotnějšího příspěvku (kterého změříme nástrojem Wikirank), ohodnotíme také nováčky a některé ceny budeme losovat. Šanci tak mají v podstatě všichni účastníci a účastnice.
Soutěž probíhá ve spolupráci s partnery. Již dlouhodobě s námi spolupracuje například časopis Propamátky.
Jak se do soutěže zapojit? Stačí si vybrat ze seznamu vhodnou památku, třeba v blízkosti vašeho bydliště. Na výběr jsou různé fary, kostely, tvrze, hrady, zámečky, mosty a podobně. Vybírat lze i z novějších staveb, např. různých vil, domů nebo radnic. Stačí kliknout na červený odkaz vybrané památky, napsat článek a potom jej vložit do soutěžního rozhraní. Tam patří památky české i evropské.
A nebo se můžete „vydat“ po Evropě až na konec světa – do Portugalska. Tyto soutěžní příspěvky do našeho rozhraní neukládejte ale do shrnutí editace dejte hashtag #portugalsko
Články můžete překládat z jinojazyčných verzí Wikipedie, anglické, portugalské nebo jakékoliv jiné. Jen si dávejte pozor na kvalitu textu, neboť strojové překlady jsou sice super, zvlášť v dnešní době umělé inteligence, ale ve výsledku bez důkladné kontroly mohou nadělat více škody než užitku. Proto se podívejte na časté chyby překladačů. A pokud hledáte zdroje na psaní článků tak se u nás něco také najde.
Máte oblíbené místo v Česku, Evropě nebo Portugalsku, které vás zaujalo svou historií, architekturou nebo příběhem? Napište jeho popis, zdůrazněte, čím je jedinečné, a přihlaste svůj příspěvek do naší soutěže. Přidejte se a pomozte oživit kulturní dědictví na Wikipedii prostřednictvím vašich článků!“