Začíná Asijský měsíc Wikipedie! Šestý ročník soutěže v psaní článků o největším kontinentu na světě je tady
Od 1. do 30. listopadu probíhá na české Wikipedii soutěž s názvem Asijský měsíc Wikipedie, kterou finančně podpořil spolek Wikimedia Česká republika v rámci Komunitních minigrantů. Soutěž funguje na jednoduchém principu: Pište nové články na téma Asie – historie, kultura, reálie, osobnosti přírodní úkazy a mnoho dalšího – přihlašte je do soutěže a vyhrajte knižní ceny.
Po celém světě
Česká Wikipedie se opět přidává k řadě dalších jazykových verzí největší světové encyklopedie, kde Wikipedia Asian Month probíhá již od roku 2015. Zpočátku šlo o online editaton (editační maraton), který si kladl za cíl zvýšit míru porozumění mezi asijskými komunitami na Wikipedii. Dnes se jedná o soutěž, do které se zapojuje řada mutací Wikipedie včetně té české. A proč i u nás Asijský měsíc Wikipedie potřeba? Je to nejlidnatější, největší a neskutečně zajímavý kontinent.
Co všechno se dá popsat?
Pozornost editorů české Wikipedie se dlouhodobě (a zcela přirozeně) nejvíce obrací k Česku a blízkému okolí. To znamená, že řada klíčových témat ze vzdálejnějších koutů planety – jako je např. Asie – je na české Wikipedii bohužel dodnes opomíjena. Dějiny Sýrie? Geografie Jordánska? Nebo třeba zvířata jako Hulman nilgirský? Tato a mnohá další témata teprve čekají, až se jich někdo zhostí.
Asie ale rozhodně není nuda. Mnohá témata článků, které čekají na své zpracování, jsou spojena s řadou zajímavých příběhů. Ať jsou to třeba kavkazské velehory, turecké čaje, železnice v Íránu nebo slavnosti na Filipínách. Indie, dnes nejlidnatější země světa, skýtá většině našinců neznámá místa a fascinující stavby. Nemusí to být jen chrámy, ale třeba i kamenné mosty z 16. století. Co všechno z mughalské architektury ještě čeká na české objevitele? To ani sami nedokážeme odhadnout a přeci to na Wikipedii patří. Naším cílem je totiž umožnit všem lidem volný přístup k veškerému lidskému vědění.
Rádi byste na Wikipedii přispěli, ale nenapadá vás námět na konkrétní článek? Nezoufejte. Podívejte se do seznamu článků k doplnění. Nemusíte se ani bát překládat z jinojazyčných Wikipedií. Navíc není daný jazyk potřeba ani znát, jednoduše můžete použít online překladač nebo rozhraní pro překlad přímo na Wikipedii. Článek potom ale upravte do srozumitelné podoby.
A jak se soutěže zúčastnit?
- Podívejte se nejprve na stránku soutěže.
- Napište nový článek na nějaké asijské téma (v délce min. 3 kB)
- Přihlašte jej do soutěže.
Loni vzniklo v rámci Asijského měsíce Wikipedie 343 nových článků. Soutěž znají čeští editoři encyklopedie již od roku 2018. Její první tři ročníky (2018, 2019 a 2020) připravil wikipedista Patriccck, na něj a jeho kolegy navázali jako organizátoři v letech 2022, 2023 a 2024 Aktron a KKDAII.
.