Večer svobodné kultury – Slam poetry pro Wikipedii, debata a vernisáž Czech Wiki Photo 2023

V pátek 19. ledna 2024 zahájila Wikimedia ČR svou další sezónu tradiční akcí, která byla ovšem pojata v lehce inovovaném stylu a s novým názvem – Večer svobodné kultury. Proč? Protože dává prostor sdílení, diskusím, i svobodným uměleckým projevům, fotografii a slamu.

Večer, který v pátek 19. ledna 2024 proběhl díky spolupráci s Univerzitou Karlovou opět v prostorách Didaktikonu v Kampusu Hybernská, se nesl ve znamení porozumění a sdílení. Sdílení zážitků, archiválií, ale i hodnot. Hodnot, které sdíleli jak účastníci besedy, fotografové a laureáti cen Czech Wiki Photo 2023, tak slameři, kteří vystoupili na závěr večera. Hodnot svobodné kultury.

Jak sdílíme?

Letos byla akce poprvé pojmenována jako Večer svobodné kultury a nabízela tři programové části, které se vzájemně doplňovaly. Cílem první části večera bylo probrat do hloubky téma sdílení sbírek, archiválií a exponátů v rámci debaty Jak sdílíme? aneb Svobodná kultura v praxi veřejných kulturních a paměťových institucí. Do debaty byly přizváni jak wiki-residenti institucí, které úzce spolupracují s Wikimedia ČR, tak zástupci těchto institucí.

Debata s wiki-rezidenty: Jak sdílíme

Mezi hosty panelové diskuse, kterou moderovali Pavel Bednařík a Vlastimil Slovák z Wikimedia Česká Republika, byli zástupci Národní knihovny (Dora Rodriguez, Štěpánka Edlová), Státního oblastního archivu (Martin Sovák, Jaroslav Zastoupil), Muzeum východních Čech v Hradci Králové (Kristýna Juráčková), Historického ústavu Akademie věd ČR (Daniel Baránek)

Po úvodním slovu Vlastimila Slováka, koordinátora Advokačního programu spolku Wikimedia ČR, se debatující věnovali klíčovému tématu globálního programu GLAM: zpřístupňování sbírek a databází. Do debaty se zapojili Jaroslav Zastoupil (Státní oblastní archiv v Praze), Martin Sovák (Státní oblastní archiv v Praze), Kristýna Juračková (Muzeum východních Čech v Hradci Králové), Dora Rodriguez (Národní knihovna), Štěpánka Edlová (Národní knihovna) a Daniel Baránek (Historický ústav AV ČR).

Debatující diskutovali o potřebnosti institutu wiki-rezidentství a jeho významu pro kulturní a paměťové instituce. Ukázalo se, že konkrétní spolupráce se různí a vždy závisí na cílech dané instituce. Rozebíraly se nejčastější překážky, s nimiž se při zpřístupňování sbírek instituce setkávají, a také cesty, jak tyto problémy řešit.

Co si ze sdílení odnesou samotné instituce? Například lepší dosah ke koncovým uživatelům nebo lepší zacílení při digitalizaci sbírek. Tyto výhody si uvědomují zástupci Národní knihovny, kteří pod vedením Lenky Maixnerové a Lindy Jansové spolupracují s Wikimedia ČR a na projektech již řadu let. Národní knihovna tak má aktuálně má již 7 wiki-rezidentů s jasně rozdělenými rolemi. Wiki-rezidenti z ostatních institucí mají velmi individuální přístup a zkušenosti, v závislosti na tom, jaký typ instituce má na starosti. „Do pozice wiki-rezidenta člověk spadne, tím se nestává,“ uvedl s nadsázkou Daniel Baránek. Wiki-rezidentka Markéta Marková, jeho předchůdkyně, z Historického ústavu AV ČR odešla a Daniel jako dlouholetý wikipedista jí tak přirozeně a neplánovaně nahradil. Pro instituci aktuálně sestavuje data management plan, který by měl instituci usnadnit digitalizaci a přechod do open access data pozice.

Na záznam z debaty se můžete podívat na našem youtubovém kanálu.

Výkonná ředitelka Klára Joklová a výherkyně kategorie Nováček roku Olgou Havlíčkovou

Výstava Czech Wiki Photo 2023 bude k vidění až do 16. února

Výstavu zahájila a hosty přivítala výkonná ředitelka Wikimedia ČR Klára Joklová. Poté předala slovo porotkyni a mezinárodně oceňované fotografce Editě Bízové, která vyhlásila výsledky Czech Wiki Photo 2023.

Výstavu v Didaktikonu si můžete prohlédnout i vy. Nejlepší fotografie soutěže budou vystaveny do 16. února. Vstup je zdarma. Didaktikon je otevřen pro veřejnost každý čtvrtek od 16:30 do 18:30, a dále pak dle plánovaných akcí pro veřejnost. Více v kalendáři akcí na webu Didaktikonu.

„Dnes večer se přitulím k Wikipedii jako pes k lampě.“

Večer byl zakončen s nádechem poezie a dobrou zábavou. Slam poetry je forma performativního básnění, a jak se ukazuje, dokonale se snoubí s tématem Wikipedie. Jak jinak si vysvětlit, že již třetím rokem zakončuje tato disciplína právě Večer svobodné kultury.

Slamer Tim Postovit přišel s tematickým textem, v němž líčil radosti a strasti začínajících wikipedistů: „Dnes večer se přitulím k Wikipedii jako pes k lampě.“ Lef L’Leviatan představil svou „ezo verzi“ AZ kvízu a Večerka vystoupila s lyrickým textem fiktivního dopisu o nesvobodě i svobodě v totalitární Číně. Nejvíce hlasů však získal slamer a moderátor wiki-slamu Vašek z Aše za svou dokonalou analýzu problému současné společnosti.

Všechna videa jsou k vidění na našem youtubovém kanálu.

Zleva: Vašek z Aše, Lef L’Leviatan, Tim Postovit a Večerka
Autor: Richard Sekerak (WMCZ) – Vlastní dílo, CC BY 4.0, Via Wikimedia Commons