6. ročník soutěže Asijský měsíc Wikipedie přinesl přes 200 nových článků!
Šestý ročník pravidelné editační soutěže s názvem Asijský měsíc Wikipedie je za námi. České kolo bylo součástí stejnojmenné celosvětové soutěže, která se konala na 39 jazykových verzích Wikipedie. Nová hesla o největším světovém kontinentu tak během měsíce listopadu vznikala i v angličtině, němčině, italštině, španělštině a dalších jazycích.
Nové články, výzvy pro editory
Jordánské Nymfeum, jazyk santálština nebo třeba ikonický japonský hranatý meloun – to a mnohem více už má nově své články. Témat, které je možné popisovat je ale stále neuvěřitelné množství. Jedná se totiž o část světa, která je na Wikipedii stále dost opomíjená. Zatímco evropská a česká témata bývají velmi pěkně zdokumentována, starověké indické civilizace nebo čínská umění stojí často stranou zájmu. Asijský měsíc je proto příležitostí, jak alespoň v malé míře na tuto nerovnováhu odpovědět.
Editující ale mohou někdy stanout před řadou výzev. Články vytvářejí na základě zdrojů; ať již knižních nebo novinových – ale např. i překladem z jinojazyčných verzí Wikipedie. A to může způsobit některé nepřesnosti. V rozporu s všeobecným předpokladem totiž nemusí ani anglická Wikipedie vždy sloužit jako spolehlivý vzor. Mnohé kulturní specifičnosti a zvláštnosti totiž nejsou popsány ani zde. Dalším problémem může být nepříliš ustálená česká terminologie. Výzvou jsou také časté přepisy názvů z neevropských písem – arabštiny, korejštiny nebo japonštiny – na to však má naštěstí Wikipedie odpověď v podobě zásad transkripcí.
Asijský měsíc Wikipedie však pouze nepopularizuje Asii, může obohatit i samotné editující. Otevírá jim odlišné a kulturně rozmanité prostředí, dodává nové pohledy, perspektivy a zkušenosti. Ukazuje, jak nesnadné je pracovat s problematikou, která sice jednoznačně na Wikipedii patří, ale týká se pro nás často dost odlišného vnímání světa.
Podpora spolku Wikimedia Česká republika
Soutěž se opět konala pod záštitou tzv. komunitních minigrantů spolku Wikimedia Česká republika. Z minigrantových prostředků byly hrazeny knižní ceny pro jednotlivé vítěze. Aktuálně porota články vyhodnocuje a vítěze oznámí v dohledné době, tj. do konce tohoto roku. Některé ceny jsou určené nováčkům, jiné aktivním účastníkům. Jednu cenu budeme losovat.
A jaká je obecná bilance?
Celkem se do soutěže zapojilo 32 účastníků a účastnic, kteří dohromady vytvořili přes 200 nových článků. Účastnili se různými způsoby; někdo sepsal více hesel, jiný méně. Často se využívaly překlady z jinojazyčných Wikipedií. Zaujala soutěž i Vás? Zapojte se! Doufáme totiž, že v roce 2025 se uskuteční další ročník!