Spolupracujeme s Univerzitou Karlovou na tvorbě Wikipedie
Dobré zprávy na poli vzdělávání a svobody informací. 13. 1. 2023 stvrdily partnerství a spolupráci při tvorbě Wikipedie rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a výkonná ředitelka Wikimedia ČR Klára Joklová podpisem memoranda. Jak bude spolupráce probíhat a co všechno obsahuje, se dozvíte v tomto článku.
Memorandum Univerzity Karlovy a Wikimedia ČR
Spolupráce bude mít několik úrovní. Stavebním kamenem bude tvorba a rozšiřování nových slovníkových hesel v rámci projektu Studenti píší Wikipedii, který vedení Univerzity Karlovy podpořilo již v roce 2013.
Kromě Wikipedie se bude univerzita prostřednictvím svých zástupců podílet také na Wikimedia Commons a Wikidatech.
„Univerzita Karlova bude v souladu se svou tzv. třetí rolí ve společnosti podporovat vznik a rozšiřování nových slovníkových hesel pro encyklopedii Wikipedie a participovat na jejich odborném zpracování – zejména zapojením studujících a vyučujících do projektu Studenti píší Wikipedii. Tato hesla budou vycházet i z odborné a vědecko-výzkumné činnosti UK. Stejně tak se bude univerzita podílet na zkvalitňování a doplňování obsahu již existujících slovníkových hesel.“– prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy Martin Vlach
Univerzita Karlova bude také dle svých možností podporovat vznik pozic wikipedistů/wikidatistů – rezidentů/studentů/pedagogů v rámci UK.
Vysokoškoláci jsou ideálními wikipedisty
Názor, že jsou vysokoškoláci ideálními wikipedisty, zastává naše výkonná ředitelka Klára Joklová. „Jsou digitálně zdatní, zvyklí ověřovat zdroje, mají zkušenosti s psaním odborných textů a svůj cenný volný čas chtějí využít smysluplně. Naše projekty směřují k rovnosti, udržitelnosti, rozvoji mediální gramotnosti a kritického myšlení, což je směr, kterým jde i Univerzita Karlova. Spolupráce se tak nabízela a těší mě, že ji budeme realizovat.“
Poskytneme studentům a pedagogům univerzity metodickou a projektovou podporu, proškolení a know-how, příp. budeme dohlížet na technické zabezpečení. Spolupráce bude výhodná pro obě strany – univerzita získá pro své studenty nové možnosti, a projekty jako Wikipedie získají nové dobrovolné editory, kterých je dlouhodobě nedostatek. Další skvělou zprávou je, že aktivity budeme moci realizovat v příjemných prostorech vzdělávacího centra Didaktikon Univerzity Karlovy.
„Wikimedia i Univerzita Karlova jsou tu pro všechny, nejen pro studenty“
V tomto smyslu se při podpisu memoranda v pátek 13. 1. vyjádřila rektorka UK Milena Králíčková. Že by vzdělávání a svobodné informace by měly být dostupné pro všechny, je také dlouhodobá vize hnutí Wikimedia. V rámci spolupráce máme proto v plánu ve veřejném prostoru otevírat a medializovat řadu potřebných témat.
Chystá se například zařazení programu Senioři píší Wikipedii do programové nabídky Univerzity třetího věku UK. Univerzita bude v rámci svých možností propagovat vybrané tematické programové nabídky Wikimedia ČR, spojené s tématy rovnosti, lidských práv a genderu (např. WikiGap a WikiProjekt Lidská práva a WikiProjekt Československo 1948–1989), udržitelnosti (např. WikiProjekt Změna klimatu) či rozvoje mediální gramotnosti a kritického myšlení (např. Portál Mediální gramotnost).
Děkujeme vedení Univerzity Karlovy, že s námi do toho šlo, a těšíme se na vše, co spolupráce přinese.