Naučme seniory psát Wikipedii – poslední šance podpořit projekt je 31. 12.

Největší světovou online encyklopedii u nás aktivně píší desítky seniorů. Mnozí z nich díky bezplatnému programu Senioři píší Wikipedii spolku Wikimedia ČR. Celkem již na kurzech naučili psát Wikipedii 600 seniorů. Aby mohl program vzkvétat, spolek pořádá sbírku na Darujme, která končí 31. prosince.

„Každý má nějaký svůj obor, kterému velmi dobře rozumí, život nás naučil rovnat fakta, hodnotit fakta,“ vyjmenovává absolvent kurzu Senioři píší Wikipedii Zdeněk Svatoš důvody, proč se Senioři na dobrovolnickou činnost psaní Wikipedie hodí. V kombinaci s dostatkem času mají senioři velký potenciál Wikipedii obohatit a rozšířit o spoustu užitečného obsahu. Bezplatnými kurzy psaní Wikipedie prošlo úspěšně už více než 600 seniorů.

Ti nejzapálenější z absolventů seniorských kurzů napsali o tématech, která je zajímají, stovky článků. Ať už se soustředí na sport, historii, architekturu nebo něco jiného, jedno je spojuje. Wikipedie jim dává jim pocit sounáležitosti, potřebnosti, koníček a mají radost z odkazu, který za sebou zanechávají.

Proniknout do editování Wikipedie nemusí být pro lidi seniorského věku snadné, ale díky přístupu lektorů ve většině případů vytrvají.

„Lektor, který nás vyučoval, byl velmi trpělivý, velmi dobře uměl vysvětlovat a když jsme něco nevěděli a zeptali se, tak to znovu velmi dobře a pečlivě vysvětlil. Myslím, že jsem nebyla sama, kdo tam chodil rád právě i proto,“ doplňuje bývalá knihovnice wikipedistka-seniorka Jiřina Kádnerová.

I proto chce spolek příští rok ve své činnosti pokračovat, a to v co největším rozsahu. Podpořit jej v tom můžete i vy – na Darujme do 31. prosince 2022. V lednu a únoru 2023 spolek otevírá 8 kurzů v různých městech ČR, na které můžete přihlásit sebe nebo své blízké.

„Myslíme si, že životem nabyté zkušenosti a znalosti seniorů by měly najít své uplatnění na Wikipedii. Že je to jedna z cest, jak seniory propojit s mladou generací a zabránit jejich izolaci. Pokud nám v tom fandíte, budeme moc rádi, když nám přispějete na sbírku na Darujme, která poběží do 31. prosince,“ vysvětluje Natálie Schejbalová, fundraiserka spolku.

I po skončení sbírky je možné přispívat na transparentní účet 2400498636/2010 a do poznámky pro příjemce uvést „senioři“.

FOTO: Senioři píší Wikipedii, Praha, podzim 2018, Gampe, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kontakt pro média:
Natálie Schejbalová
PR a fundraising
Wikimedia Česká republika
natalie.schejbalova@wikimedia.cz

Ilustrační fotografie vám rádi zašleme na vyžádání.

O spolku Wikimedia ČR

Jsme Wikimedia Česká republika – nevládní organizace, česká pobočka nadace Wikimedia, která pečuje o projekty Wikimedia po celém světě. Od roku 2008 podporujeme v Česku rozvoj Wikimedia projektů: Wikipedie, Wikimedia Commons, Wikidat a jejich sesterských projektů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..