Měsíc lidských práv na Wikipedii jde do finále. Jak si zatím vedeme?

Červnová výzva Měsíc lidských práv na Wikipedii je ve dvou třetinách. Zatím se do ní zapojilo 17 wikipedistů a wikipedistek, kteří vytvořili nebo rozšířili celkem 43 stránek. 20. 6. proběhl ve spolupráci s OPIM v Praze a online editaton Lidská práva na Wikipedii, kterého se zúčastnilo 11 editorů, jsme rádi, že mezi nimi byli i lidé z Člověka v tísni nebo Amnesty International.

Projekt podpořilo téměř 20 nevládních organizací

Na editatonu Lidská práva na Wikipedii, který jsme uspořádali 20. 6. ve spolupráci s OPIM, jsme se setkali se zaměstnanci a dobrovolníky z Amnesty International, Člověka v tísni, Sdružení pro integraci a migraci a Mnoho světů v Jilemnici. Máme z jejich zájmu radost. Jak řekla naše výkonná ředitelka Klára Joklová v rozhovoru pro Hatefree:

„Lidskoprávní témata mohou být často komplikovaná a kontroverzní, proto si na ně troufne mnohem méně editorů. Jednou z cest, jak je lépe pokrýt, je oslovování partnerů, jako jsou experti na daná témata a nevládní organizace, kteří se v některé z lidskoprávních oblastí pohybují. Naprostá většina oslovených organizací spolupráci vítá a na výzvě se bude podílet.”

Klára Joklová, výkonná ředitelka Wikimedia ČR

Děkujeme i za podporu i mnoha dalším organizacím, které výzvu podpořily sdílením na svých komunikačních kanálech.

Přijďte 22. června na online editaton Práva LGBTQ na Wikipedii

Na online editatonu vás naučíme editovat Wikipedii nejen na queer témata. Můžete tak přispět pokrytí témat souvisejících s právy LGBTQ osob na největší světové online encyklopedii. Psát můžete například o LGBTQ právech v jednotlivých zemích, o významných osobnostech této problematiky nebo třeba o LGBTQ v kultuře. Tipy na lidskoprávní témata chybějící na české Wikipedii můžete najít a přidat na stránkách projektu.

25. 6. nás čeká také studentský editaton Práva Romů na Wikipedii, který pořádáme ve spolupráci s Nadačním fondem Verda 25. 6. v Kaprálově Mlýně u Brna.

Široký záběr témat od biografií aktivistů přes právo až po filmy

Fotka Whiny Cooperové. FOTO: Christian Heinegg, Copyrighted free use, via Wikimedia Commons

To, že lidskoprávní tematika je opravdu široká, dokazuje seznam editací, které byly v rámci výzvy provedené. Najdeme mezi nimi mnoho biografií, ale také aktuální články týkající se ruské invaze na Ukrajinu nebo články o filmech s lidskoprávní tematikou. Nově vzniklé a rozšířené články, které stojí za zmínku, jsou například:

Snad každý si najde lidskoprávní téma, které ho baví, a na Wikipedii je nedostatečně popsáno. Vhodné okruhy jsou například politická práva, hospodářská, sociální a kulturní práva, ženská práva, práva zdravotně postižených, duševní zdraví, etnická rozmanitost, práva náboženských, sexuálních a národnostních menšin, migrace, relokace a uprchlická krize a další.

Nemusíte být odborníkem na dané téma, abyste mohli napsat perfektní wikipedistický článek. Stačí umět precizně pracovat se zdroji a ctít pravidla Wikipedie. S editováním vám rádi pomůžeme na zítřejším editatonu nebo se můžete po vytvoření wikipedistického účtu obrátit na svého mentora/mentorku či Wikiporadnu.

Zapojte se také, čas je do 30. června

Čas na zapojení se do výzvy je až do 30. června. Když přidáte do shrnutí editace hashtag #lidskaprava2022, automaticky se zařadíte do slosování o poukázky do e-shopu Albatrosu (Nadaci albatros děkujeme za jejich věnování) a merch Wikimedia ČR.

Měsíc lidských práv pořádá spolek Wikimedia ČR. Finančně ji podpořilo Velvyslanectví Spojených států amerických v České republice v rámci programu Small Grants.

2 Responses

  1. Nehodlám hodnotit zásluhy – jsem v tématu spíše laik… Nicméně Váš styl vyjadřování a celkové vedení tématu mě přesvědčuje a je plusem. Budu tu častěji, s pozdravem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..