Wikimedia ČR učí seniory psát Wikipedii a hledá patrony projektu

Wikipedie je tvořena výhradně dobrovolníky. Díky programu Senioři píší Wikipedii spolku Wikimedia ČR mezi ně každý rok přibydou desítky seniorů. Letos se na bezplatných kurzech učilo psát Wikipedii 100 seniorů, aby jich příští rok své místo v digitálním světě našlo 150, potřebuje spolek asi 30 pravidelných dárců.

Senioři mají díky svým celoživotním zkušenostem a znalostem v kombinaci s dostatkem času velký potenciál Wikipedii obohatit a rozšířit o spoustu užitečného obsahu. Bezplatnými kurzy psaní Wikipedie projektu prošlo úspěšně už více než 500 seniorů, přesto je podíl wikipedistů seniorského věku stále malý.

Co nejširší spektrum tvůrců Wikipedie je jedním z cílů, které si Wikimedia ČR, oficiální česká pobočka nadace Wikimedia, klade. Na Wikipedii kromě seniorů chybí třeba také ženy. Na jednu ženskou editorku na Wikipedii připadá téměř pět mužů.

Ti nejzapálenější z absolventů seniorských kurzů napsali o tématech, která je zajímají, stovky článků. Ať už se soustředí na sport, historii, architekturu nebo něco jiného, jedno je spojuje. Wikipedie jim dává jim pocit sounáležitosti, potřebnosti, koníček a mají radost z odkazu, který za sebou zanechávají.

Proniknout do editování Wikipedie nemusí být pro lidi seniorského věku snadné, ale díky přístupu lektorů ve většině případů vytrvají.

„Lektor byl velmi sympatický mladý muž, byl s námi starými velmi trpělivý, laskavý a myslím, že velkou měrou přispěl k tomu, že jsem to hned na začátku nevzdala,“ říká absolventka kurzu Helena, wikipedistickým jménem Zorka Sojka. Na kontě už má přes 270 článků, především o karlovarských tématech.

„Díky tomu, že jsem psala Wikipedii, jsem minulý lockdown prožila vlasně bez nerváku. Pravda je, že jsem byla zavřená doma, ale v té době jsem napsala opravdu hodně článků a moc mě to těšilo,“ dodává seniorka.

I proto chce spolek příští rok zdarma naučit psát Wikipedii o 50 seniorů více než letos a aby se mu to podařilo, tak podle slov jeho fundraiserky Natálie Schejbalové potřebuje alespoň 30 pravidelných dárců.

„Myslíme si, že životem nabyté zkušenosti a znalosti seniorů by měly najít své uplatnění na Wikipedii. Že je to jedna z cest, jak seniory propojit s mladou generací a zabránit jejich izolaci. Pokud nám v tom fandíte, budeme moc rádi, když nám přispějete na sbírku na Darujme, která poběží do 15. ledna,“ vysvětluje Schejbalová.

Kontakt pro média:
Natálie Schejbalová
PR a fundraising
Wikimedia Česká republika
natalie.schejbalova@wikimedia.cz

Ilustrační fotografie vám rádi zašleme na vyžádání.

O spolku Wikimedia ČR

Jsme Wikimedia Česká republika – nevládní organizace, česká pobočka nadace Wikimedia, která pečuje o projekty Wikimedia po celém světě. Od roku 2008 podporujeme v Česku rozvoj Wikimedia projektů: Wikipedie, Wikimedia Commons, Wikidat a jejich sesterských projektů.

Náhledový obrázek Záběr ze seniorského Wikiměsta Týn nad Vltavou, Autor Jan Beránek, CC-BY-SA 3.0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..