Prozkoumejte zajímavá místa v okolí a foťte, cestu vám proplatíme!

Nachází se ve vašem okolí drobná pamětihodnost, památný strom nebo třeba zajímavý dům? Pokud ano, neváhejte jej při příští cestě kolem nafotit. Je totiž velmi pravděpodobné, že se tato fotka bude hodit do některého článku na Wikipedii, případně na projektu Wikidata, což  velká otevřená databáze prakticky všeho. A právě tohle všechno potřebujeme nafotit v rámci projektu Fotíme Česko!  

Co fotit vám poradí několik nástrojů – na obrázku Wikinity (https://wikinity.toolforge.org/)

A jak se vlastně pro taková Wikidata fotí? Nejprve je třeba se podívat, kde jsou tzv. „bílá místa“ v okolí, která potřebují nafotit. K tomu může pomoci několik vyhledávacích nástrojů, jejichž používání je popsáno na stránce Fotíme Česko. Pokud zrovna nefandíte studiu dlouhých textů, je pro vás u každého vyhledávače připraven podrobný videonávod, s jehož pomocí byste si už měli vědět rady. Pokud se i tak stane, že se někde v postupu „zaseknete“ a nebudete vědět, jak dál, napište mi na e-mail tadeas.bednarz@wikimedia.cz, kde se vám pokusím pomoci.

Když už si vyhlédnete objekty k focení, je na čase vypravit se do terénu a pořídit aspoň pár vypovídajících fotek, které posléze nahrajete na úložiště Wikimedia Commons, odkud si je už může převzít Wikipedie, Wikidata i další podobné projekty. Přiřazením fotek k patřičné položce Wikidat pak může vaše práce skončit – úspěšně jste přispěli nahráním svých svobodných obrázků do největší otevřené databáze. Pokud ještě budete chtít žádat o proplacení nákladů na cestu, budete muset popsat trasu v našem systému, což ovšem není vůbec nic složitého a i toto je popsáno na stránce projektu Fotíme Česko.

Nenafocených objektů je stále dost. Každým dnem navíc ve Wikidatech přibývají nové, čili je téměř jisté, že se ve vašem okolí několik míst stojících za procházku nebo projížďku najde. S přicházejícími letními dny tedy není nic vhodnější, než vyběhnout do ulic s foťákem, a k tomu udělat i něco užitečného :).

Logo projektu Fotíme Česko

Fotografie vlevo: Ulice 9. května v Taboře od uživatele Pavel HrdličkaCC BY-SA 4.0, prostřednictvím Wikimedia Commons
F. vpravo: Plastika Spěchající v Benešově od uživatele JiriMatejicekCC BY-SA 3.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

2 Responses

  1. Vojta Dostál napsal:

    Super 🙂 Co se týče výběru objektů k focení, vždycky bude co fotit. Udělal jsem si takový přehled (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bL8u24lMbfUYz8V3KuUFEWgM3dZ6WwWC1cJc9rXgEdM/edit#gid=0) a aspoň jedna nenafocená drobná památka je v téměř 60 % českých obcí. Každá třetí obec má nenafocenou kulturní památku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..