238 článků od 71 zúčastněných: WikiGap 2021 překonal naše očekávání
#WikiGap2021 – výzva, aby lidé psali na Wikipedii více článků o ženách a ženských tématech a snaha o více žen-wikipedistek – odstartovala 8. března a skončila 8. dubna. Spočívala v 5 online editatonech a aktivní kampani na sociálních sítích spolku i v některých médiích. Podívejte se, co nám letošní WikiGap přinesl.
V březnu vzniklo jednou tolik článků o ženách, než je na Wikipedii zvykem
V průběhu měsíční výzvy WikiGap 2021 vzniklo na české Wikipedii 394 článků o ženách, průměr roku 2020 byl 189 nových článků o ženách měsíčně. Ten se tedy po dobu výzvy Wikigap 2021 více než zdvojnásobil. Celkově vzniklo pod hlavičkou výzvy 176 nových článků o ženách.
A protože wikipedisté a wikipedistky v rámci WikiGapu psali i články o tématech spojených se ženami a články rozšiřovali, finální číslo „WikiGap článků“ je 238. Do projektu se celkem zapojilo 74 lidí.
Díky našemu PR týmu měl WikiGap ohlas i v médiích. Články o něm se objevily například v Pozitivních zprávách, iDNES nebo Culturenet.
5 editatonů spojilo zkušené wikipedisty a nováčky
Jsme rádi, že jsme i přes nepříznivou pandemickou situaci dokázali zorganizovat celkem 5 editatonů, které proběhly online prostřednictvím Zoom konference. Účastníci a účastnice využili při psaní wikipedistických článků pomoci zkušených lektorů a lektorek, díky čemuž vzniklo mnoho skvělých článků a nováčci se při psaní neocitli v nesnázích.
Zahajovacího, studentského, seniorského, zaměstnaneckého a víkendového editatonu se celkem zúčastnilo 56 lidí.
Svého článku se dočkala vládkyně Toltécké říše Xochitl nebo první československá traktoristka
Protože WikiGap je především o myšlence, že bychom při psaní Wikipedie neměli zapomínat na významné ženy a takzvaně ženská témata, na závěr přikládáme výběr článků, které podle nás stojí za přečtení.
- Ludmila Köhlerová, sekretářka Klementa Gottwalda, která vynášela informace svému muži, možná agentovi NKVD.
- Jezídské ženské jednotky v oblasti kurdského Sindžáru na severozápadě Iráku.
- Dahomejské Amazonky, ženy-bojovnice ze západoafrického národa Fonů.
- Marie Mejzlíková-Černá, jedna z prvních českých vrcholových atletek.
- Olga Fassatiová, česká vědkyně zabývající se studiem mikroskopických vláknitých hub.
- Herečka Dagmar Sedláčková, kterou můžete znát například z Hostince „U kamenného stolu“,
- Umoja, keňská vesnice, která je útočištěm týraných či zapuzených žen z etnika Samburu.
WikiGap zase za rok, ženy na Wikipedii celoročně
Děkujeme za podporu Americké ambasádě a všem wikipedistům a wikipedistkám za účast. Jsme moc rádi, že se letošní WikiGap vydařil a doufáme, že příští rok snad WikiGap proběhne fyzicky v Americkém centru v Praze, jak je již tradicí z předchozích ročníků.
Je jasné, že nepoměr ženských a mužských editorů Wikipedie nebo článků o ženách a o mužích nevyřešíme během jednoho měsíce, ale jedno WikiGap dokázal – že veřejnosti i wikipedistické komunitě na tématu vyváženosti záleží. A z toho máme za spolek Wikimedia ČR velkou radost. Věříme, že se nám bude dařit psát o ženách a získávat nové wikipedistky celoročně!