Březnové editatony Shared Cities a WikiGap

editaton Shared Cities: Creative Momentum (30. 3. 2019)

Shared Cities: Creative Momentum

Spolu s pražským Goethe-Institutem jsme v sobotu 30. března navázali na naši historicky první spolupráci, listopadový editaton Dědictví. Evropské příběhy a uspořádali editaton a workshop Wikipedie pro začátečníky s názvem Shared Cities: Creative Momentum – tentokrát s tématem architektura a umění. Editaton byl součástí projektu Shared Cities, který GI organizuje.

Máme radost, že Wikipedii se přišlo naučit editovat 17 lidí, z nichž někteří přijeli dokonce až z Brna, Teplic nebo nebo Úštěka. 48 nových článků a přes 800 editací už vidělo téměř 30 000 návštěvníků Wikipedie.


Jako mírně pokročilé začátečnici mi jednoznačně víc pomohlo individuální školení / mentoring od pokročilých editorů, než úvodní společná prezentace pro začátečníky (ale chápu, že školit začátečníky jednotlivě formou odpovídání na jejich otázky je o dost časově i personálně náročnější). Každopádně díky za zorganizovaný workshop – dozvěděla jsem se přesně to, co jsem potřebovala, a ještě něco navíc.

– napsala nám jedna z účastnic, Hedvika Šimková.

Děkujeme hlavnímu garantu a lektorovi Gampemu, všem dobrovolným lektorům z řad wikipedistů, Zuzaně Čermákové a Stefanii Heublein z Goethe-Institutu a fotografu Štěpánu Pechovi!

Další podobnou událost začínáme chystat v Kampus Dejvice. Termín: druhá půlka června. Sledujte nás!

Editaton na WP, Nástěnce, FB.
Fotky z akce od Štěpána Pecha.

WikiGap

editaton WikiGap (8. 3. 2019)

3 týdny před editatonem Shared Cities jsme slavili Mezinárodní den žen – a jak jinak než formou editatonu o ženách. Po druhé jsme se tak zapojili celosvětové iniciativy švédského ministerstva zahraničních věcí – WikiGap. Pozvánku do Amerického centra přijalo asi 30 lidí všech generací. 15 dalších už se do prostor bohužel nevešlo.

Účastníci během workshopu napsali 26 nových článků o ženách – na Wikipedii jsou nově k nalezení např. první česká politička Karla Máchová, válečná hrdinka Anna Benešová, botanička a doktorka Anna Berkovcová nebo spisovatelka a překladatelka Monika Zgustová.

WikiGap opět hostilo Americké centrum v Praze, za účasti amerického kulturního atašé Erika Blakea, americké chargé d’affairs Kelly Adams-Smith, kanadské velvyslankyně Barbary Richardson a švédské velvyslankyně Viktorie Li. Jmenované ženy samy přispěly na Wikipedii svými texty: o české automobilové závodnici Elišce Junkové, která bydlela v současném sídle Velvyslanectví Švédska nebo o brněnské muzeoložce Janě Horváthové. Akce se zúčastnily i členky iniciativy Česká ženská lobby. Za zdroje děkujeme i Sociologickému ústavu AV ČR. Výborné koláčky opět připravila Švédská ambasáda.

Pro zajímavost: Na české Wikipedii je aktuálně 109 619 biografií – z toho 17 964 biografií žen, tedy 16 %. Pro srovnání, podobně velká korejská Wikipedie (co do počtu uživatelů) obsahuje 23 % ženských biografií. Nejhorší poměr najdeme na Wikipedii tádžikistánské – 1,2 %. Nedostižnou zdá se být Wikipedie asturská s 53 % ženských biografií.

Akce na WP, FB, Nástěnka
Fotky

1 Response

  1. Katunský Marian napsal:

    ďík za obšírny a veľmi informatívny comment k Wikipédii…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..