Prozkoumejte Česko na Wikidatech: 10 nejlepších Queries datového žurnalisty

Nedávno proběhl druhý český Wikidata workshop a jedním z lákadel byl jazyk SPARQL, který v prostředí nástroje Wikidata Query Service umožňuje analyzovat a vizualizovat data uložená na Wikidatech. Do konkrétního dotazu se můžete prokliknout skrze tlačítko „Edit on query.wikidata.org“ v levém dolním rohu. Důležité je pochopit, že vizualizace na této stránce se generují dynamicky na základě živých a neustále proměňujících se dat – to, co vidíte dnes, nemusí být na této stránce zítra.

1. Památné jeřáby oskeruše v Česku

Jeřáb oskeruše (Q159558) se v Česku vyskytuje jen v těch nejteplejších regionech. Na mapě je to dobře patrné, památné stromy jeřáby oskeruše rostou právě tam.

2. Deset nejčastějších příčin zániku českých sídel dle Wikidat

Zánik českých vesnic a osad byl přebírán většinou ze serveru zanikleobce.cz a je zaznamenáván přes vlastnost P770 – příčina destrukce. Samozřejmě ne všude je tato informace zaznamenána, přesto poskytuje graf zajímavé svědectví o naší historii.

3. Data vyhlášení chráněných území v Česku

Datum vyhlášení chráněných území je v Česku na Wikidatech zaznamenáno přes vlastnost P571 – datum vytvoření/založení. Je patrný velký nárůst aktivity v 80. letech a dále pak v návaznosti na Sametovou revoluci.

4. České obce na mapě, zbarvené podle přírůstku či úbytku obyvatel mezi lety 1930 a 1950

U všech českých obcí jsou uvedeny počty obyvatel z Historického sborníku, který vydal Český statistický úřad. Metodika výpočtu se sice v průběhu 20. století dost proměňovala, přesto jsou data dost výmluvná. Rozmezí let 1930-1950 je samozřejmě vybráno kvůli druhé světové válce a následnému odsunu (vyhnání) německých obyvatel ze Sudet.

5. Patnáct českých obcí, kde žije nejvíce žen v poměru k mužům

Údaje o počtu obyvatel v letech 2016 i 2017 jsou doplněna informací, kolik z toho představovali muži (vlastnost P1540) a kolik ženy (vlastnost P1539). Poměr těchto dvou čísel (ženy/muži) ukazuje obrovskou výchylku u obcí, jako je Zvíkovec na Rokycansku.

6. Části památky Pražský hrad ve fotogalerii (vybráno náhodných 20)

Památka Pražský hrad se skládá samozřejmě z obrovského množství různých budov a dalších struktur. Dle české konvence tyto nejsou označeny jako kulturní památky (Q385405), nýbrž jako části kulturní památky (Q30118385) s doplňujícím vymezením čeho (P642), které specifikuje nadřazenou kulturní památku, v tomto případě Pražský hrad.

7. Největší obce v Česku bez železniční stanice

Železniční stanice mají ve Wikidatech vlastní položky, nicméně ne všechny české stanice se své položky ještě dočkaly, takže následující graf může obsahovat nesprávné informace. Query hledá nejprve všechny obce a následně nádraží, které nejsou skrz vlastnost P131 (nachází se v administrativní jednotce) navázány na žádnou z těchto obcí, a to ani zprostředkovaně přes jiná sídla pod obecní úrovní.

8. Plánek Pražského metra

Stanice pražského metra jsou propojeny pomocí vlastnosti P197 – další zastávka a v rámci jednotlivých linek jsou označeny pomocí vlastnosti P81 – trať. Tyto informace lze použít k vytvoření jednoduchého plánku.

9. Mapa kostelů zasvěcených českým patronům

V mapě jsou barevně rozlišeny kostely zasvěcené sv. Václavovi, sv. Ludmile, sv. Prokopovi a sv. Cyrilovi a Metodějovi. Zasvěcení kostelů se zaznamenává vlastností patron (P417). Většina z nich se nachází na českém území, jedna v českém pohraničí Polska a jedna v Paříži – kostel sv. Cyrila a Metoděje.

10. První písemná zmínka 10 největších českých měst

První písemné zmínky obvykle nejsou u obcí uvedeny, ale nedávno se tato informace (skrze vlastnost P1249 – první písemná zmínka) objevila alespoň u několika největších měst. Můžeme si zobrazit časovou osu pro deset největších měst v ČR (velikost se měří podle vlastnosti P1082 – počet obyvatel).

3 Responses

  1. Jan Lochman napsal:

    To je dobré vysvětlení toho k čemu ta Wikidata jsou a proč jsou důležitá.

  2. Sileny Kralik napsal:

    No u dat, kde jepoměr mezi muži a ženami to může být zkresleno – v Mačkov je sociální zařízení – a mohou tam převažovat ženy (jasně, statistiky klientů nemám:-)). Data jsou očištěná o podobné výkyvy?

  3. Vojtěch Dostál napsal:

    @Sileny Kralik No to přeci není žádný výkyv, ale naprosto relevantní vysvětlení reálných dat. Asi jsou tam klientky přihlášeny k trvalému pobytu. Samozřejmě že u těch extrémů většinou nějaké takové vysvětlení existuje 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..