Senioři píší Wikipedii – první měsíc kurzů je za námi

Kurz v městské knihovně, fotografie: Jindřich Nosek, CC-BY-SA4.0

Kurz v městské knihovně, fotografie: Jindřich Nosek, CC-BY-SA4.0


Projekt Senioři píší Wikipedii byl už na stránkách tohoto blogu několikrát představen. Nyní nastal čas podat zprávu, kam projekt za necelý půlrok dorazil a jak se bude vyvíjet dál. Kolesa tohoto projektu, jehož cílem je zapojit naše starší spoluobčany do tvorby největší česky psané encyklopedie všech dob, se rozjela v červnu tohoto roku, kdy nám na jeho provoz udělila grant nadace Wikimedia. Přes léto jsme horlivě navazovali kontakty s institucemi, bez nichž bychom takový projekt úspěšně nezorganizovali – se seniorským centrem Elpida a s Městskou knihovnou v Praze. A od konce září jsme na obou místech spustili pravidelné kurzy – a to rovnou ve třech termínech každý týden!
Kurzy vede člen Wikimedia ČR a garant projektu, Vojtěch Veselý. O dosavadním průběhu říká: „Z vedení kurzů mám skvělý pocit. Účastníci jsou velmi pozorní a zaujatí (což je  jiná zkušenost, než mám například s prací s mladými studenty). A osobně i  v e-mailech projevují velký vděk (především za „trpělivost“), což je  nesmírně motivující pro další práci. Největší odměnou pak je, když  vidím, jak mnozí z účastníků editují už sami z domova bez mého vedení.“ A čísla mu dávají za pravdu – podle aplikace EducationProgram, kterou používáme, se do kurzů přihlásilo už 28 „studentů“ – tedy v tomto případě seniorů. Aplikace, která byla původně vytvořena pro studenty, nám velmi dobře poslouží i pro tento program a je díky ní možné třeba v reálném čase sledovat editační aktivitu účastníků.
Nedávno organizátoři projektu odevzdali první oficiální grantovou zprávu. Vojtěch Veselý v ní vyjma úspěchů zmiňuje i výzvy, kterým při vedení projektu musí čelit. Největší výzvou, jak se dalo čekat, je  samotný nábor účastníků. Na letáky či e-maily (newslettery různých  organizací) reaguje jen nepatrný zlomek oslovených. Lepší výsledky má  jen osobní setkávání, to je ale časově i organizačně náročné. A samotná výuka také není jednoduchá záležitost. Ve Wikipedii se to jen hemží „modrým“ textem a to  může být pro mnoho seniorů namáhavé. Vojtěch o tom říká: „Když potřebují jednoduchou nápovědu, nevědí kam kliknout. Nabízených průvodců, nápověd, FAQ,  diskusí apod. je tolik, že si nejsou jistí, kam se obrátit. E-mailová  podpora celkem funguje, ale ta není z dlouhodobého pohledu optimální. A ač zkušenosti s prací na počítači a  internetu mají všichni, některým přeci jen občas činí problémy.

Kurz v městské knihovně, fotografie: Jindřich Nosek, CC-BY-SA4.0

Kurz v městské knihovně, fotografie: Jindřich Nosek, CC-BY-SA4.0


Níže uvádíme přehled kurzů, které v současnosti probíhají a na něž je možno se přihlásit:
 • Kurz v Centru Elpida na Pankráci (Na Strži 40) probíhající v pondělky a středy, a to od 27. října do 12. listopadu (celkem tedy šest setkání), vždy od 17 do 19 hodin. Na tento kurz je dobré se předem registrovat zde, případně telefonicky na čísle 272 701 335 (poznámka: ač se na odkazovaných stránkách ukazuje kurz jako „obsazený“, ve skutečnosti jsou ještě volná místa).
 • Každé úterý od 15 do 17 hodin v Ústřední knihovně Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí 1, počítačová učebna, v suterénu, vedle sálů; více informací zde). První hodina začíná 4. listopadu.
 • Každý čtvrtek od 9 do 11 hodin v pobočce Městské knihovny na Smíchově (Náměstí 14. října 15, počítačová učebna; více informací zde). První hodina začíná 30. října.
 • Připojit se do kurzu je možné i v jeho průběhu, když třeba nestíháte první dvouhodinovku. V tom případě je však dobré dát nám o tom předem vědět na náš e-mail.
 • Pro zájemce o projekt Knihovna umění jsou kurzy cca jednou měsíčně vždy ve středu od 14 do 16 hodin (5. listopadu, 19. listopadu a 3. prosince) v Artotéce Městské knihovny Opatov (Opatovská 14). Je možné přihlásit se také na stránce projektu a sjednat individuální kurz v jiném termínu.

Děkujeme za váš zájem o projekt Senioři píší Wikipedii, probíhající pod záštitou spolku Wikimedia Česká republika a za grantové podpory Wikimedia Foundation. Za partnerství děkujeme Městské knihovně v Praze. Sdílejte informaci o našich kurzech na Facebooku (níže) nebo o něm prostě řekněte svým přátelům:

Kurz v městské knihovně, fotografie: Jindřich Nosek, CC-BY-SA4.0

Kurz v městské knihovně, fotografie: Jindřich Nosek, CC-BY-SA4.0

2 Responses

 1. Michal Ožibko napsal:

  Dobrý den. Kdysi jsme dali já, prof. Z. Beran a P. Holas (oba již zesnulý) písemné svolení jednomu wikipedistovi, že může uveřejnit u našich wiki profilů fotografie našich obrazů. Následně se tak stalo a po mnoho let tam byly ony fotografie umístěné. Ovšem nedávno zmizely a již se nedají nijak obnovit. Můžete mi prosím poradit, co s tím mohu udělat? Díky moc.

 2. Vojtěch Dostál napsal:

  Dobrý den, administrátorům chyběl důkaz o tom, že jste svolili k zveřejnění / uvolnění pod danou licencí. Tady je diskuze o smazání: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Deletion_requests/Files_uploaded_by_Samsavaclav
  Je velmi snadné jedním kliknutím fotografie obnovit, když důkazy získáme. Když se vám ozvu na e-mail uvedený na vašem webu, ozvete se mi zpátky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..