Seminář o otevřených vzdělávacích materiálech v EDUin
V pondělí 15. září 2013 se v pražském EDUpointu, centru EDUin sešli zástupci škol, M, státních vzdělávacích institucí, spolků pohybujících se v oblasti vzdělávání, šíření svobodné tvorby (včetně zástupců Wikimedia Česká republika) a další odborníci z oboru
Open Educational Resources (OER), tedy ot). Hnutí k podpoře OER je postaveno na Kapské deklaraci otevřeného vzdělání. Seminář pořádala obecně prospěšná společnost EDUin, nezávislý otevřené a věcné diskuse o vzdělávání. Realizace setkání byla podpořena nadací Open Society Fund, která podporu OER vnímá jako celosvětovou prioritu. Cílem setkání bylo zjistit potřeby jedinců a institucí pohybujících se v oblasti otevřeného vzdělávání, tak aby bylo možno následně společně aktivitu tímto směrem.
Věk otevřených zdrojů
Otevřené vzdělávací materiály jsou všechny druhy textových, grafických, softwarových a jiných materiálů, které je možné volně užít pro vzdělávání. Znamená to, že veškeré bariéry v jejich , používání a vytváření. Mohou to být bariéry finanční. Potřebujete ke studiu učebnici? Musíte ji zaplatit. Potřebujete více učebnic? Musíte je všechny zaplatit, nebo si zaplatit poplatek v knihovně, která tyto materiály nabízí.Chcete, aby Vaše děti uměly dobře anglicky? Někdo jim musí koupit softwarový program. Druhým typem bariéry je bariéra dostupnosti. Příklad: potřebujete pro svůj výzkum určité publikace, které ale nejsou dostupné nikde v České republice. Musíte si je za draho zapůjčit, nebo zakoupit z. bariéra: li. Většina děl neumožňuje volné kopírování. Sice se to děje, ale . A právě otevřené vzdělávací materiály tyto překážky minimalizují. například Wikipedie, která nabízí encyklopedické informace zcela zdarma. Samozřejmě ale musíte mít přístup k Internetu. Ve výsledku to může být nohem levnější, než nakupovat stovky knih. Další otevřeností Wikipedie je i to, že její obsah můžete volně kopírovat a upravovat. Za kopírování Wikipedie, či remixování do jiných děl vám nehrozí žádný postih. To je princip otevřených děl obecně.
P
. Takový model, který se s rozvojem digitálních technologií šíří světem může spoustě li a zjednodušit život. Zatím tomu ale tak není. Vzdělávací materiály se užívají, kopírují a , ale mnohdy se jedná o činnost (byť si to přímo neuvědomujeme). Některé země světa už se ale k této idyle blíží a Česká epublika nechce zůstat pozadu. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy právě připravuje vzdělávací strategii nazvanou Strategie digitálního vzdělávání 2020, ve které reflektuje současný nárůst digitálních technologií ve společnosti a jejich prudký rozvoj. Celá koncepce je součástí širšího konceptu Digitální Česko 2.0.
Pozadu nechtějí zůstat ani lidé, kteří se vzděláváním a šířením svobodných informací zabývají. Wikimedia Česká republika dlouhodobě podporuje tvorbu otevřených materiálůvy rozdíl mezi otevřenými a uzavřenými licencemi. Proto také aktivitu o.p.s., který se rozhodl činnost jednotlivých aktérů a zaštítit. Na setkání došlo k vzájemnému seznámení, k představení toho co to jsou otevřené vzdělávací materiály a k hledání společných potřeb. Speciální host Alek Tarkowski, z Koalicje Otwartej Edukacji (Sdružení pro otevřené vzdělávání), účastníky seznámil s podobnou aktivitou v Polsku, kde