WikiProjekt Knihovna umění podpořilo Ministerstvo kultury ČR

Alegorie hornictví Jaroslava Brůhy, ilustrační obrázek pro nový článek o sochaři na české Wikipedii (autor: NoJin, CC BY SA 3.0)

Alegorie hornictví Jaroslava Brůhy, ilustrační obrázek pro nový článek o sochaři na české Wikipedii (autor: NoJin, CC BY SA 3.0)


ArtLib.cz je občanské sdružení, jehož předsedou je Jindřich Nosek, člen Wikimedia ČR. Spolek Wikimedia ČR vítá poslání ArtLibu, v roce 2012 mu vyjádřil podporu a rozhodl se mu nyní dát prostor na našem blogu.
Občanské sdružení ArtLib.cz, které po odborné stránce zajišťuje projekt Knihovna umění (proto Art Lib= Art Library), uspělo v grantovém řízení MK v oboru Profesionální umění, Výtvarné umění  na rok 2014 a získalo provozní dotaci 50 000,- Kč. Finanční prostředky budou využity tak aby v maximální míře přispěly k realizaci projektu a umožnily získat granty i v příštích letech. Oficiální podpora státní instituce navíc dává naději na získání prostředků od Nadací a ze soukromých zdrojů.
Část peněz bude opět využita jako cílové odměny pro přispěvatele. V současné době čekáme na výsledek druhého kola hodnocení projektů v oboru Kulturní dědictví, Muzea, galerie a ochrana movitého kulturního dědictví.
Občanské sdružení ArtLib vzniklo se záměrem vytvořit v rámci české Wikipedie slovník českého výtvarného umění. Podporu jeho činnosti vyjádřilo v roce 2012 i občanské sdružení Wikimedia Česká republika. ArtLib působí na území České republiky a spolupracuje s podobně zaměřenými neziskovými organizacemi doma i v zahraničí. Jeho členy se mohou stát aktivní tvůrci hesel, fotografové a teoretici umění. Jako sympatizující členové se na projektu mohou podílet i právnické osoby, které poskytnou Sdružení materiální, finanční nebo technickou podporu. Sdružení zároveň udělí čestné členství osobnostem s vysokým odborným renomé.
Projekt „Knihovna umění“ je dlouhodobý a počítá s účastí široké sítě spolupracovníků, zejména studentů vysokých škol a jejich pedagogů, kurátorů sbírek, pracovníků archivů, fotografů i vzdělaných zájemců o výtvarné umění z řad veřejnosti. Cílem je vytvořit spolehlivý a co nejúplnější zdroj informací o českých výtvarnících v oborech malba, grafika, umělecké sklo, sochařství, keramika, užité umění, scénografie, architektura, design, fotografie, konceptuální umění a nová media. Současně budou vytvořena hesla galerií, uměleckých škol,  teoretiků a historiků umění a  archivy  fotografií, zvukových a obrazových záznamů.
Systematickému zpracování hesel o výtvarném umění se dosud nikdo nevěnoval a chybí zde například řada jmen významných výtvarníků 20. století, zejména generace zakladatelů moderního umění. Občanské sdružení ArtLib provádí důkladnou revizi chybějících a neúplných článků,  publikuje a doplňuje seznamy hesel ke zpracování, vytváří jednotnou strukturu a kategorizaci hesel, poskytuje metodickou podporu spolupracovníkům, zavádí systém odborných oponentur a dohlíží na  správnost a kvalitu vložených textů. Ze získaných finančních prostředků bude každoročně odměňovat nejlepší tvůrce hesel, autory disertací a odborných publikací, kteří své texty uvolní pro Wikipedii nebo přispěvatele s konkrétním zadáním (např. vytvoření souboru fotografií).
V rámci projektu bylo na české Wikipedii napsáno několik desítek článků o významných výtvarnících a navíc k nim byly dodány kvalitní fotografie. Bylo nahráno téměř 600 fotografií vysoké kvality, z toho asi 30 fotografy-nečleny Artlibu.
Současnými členy ArtLib jsou:

  • RNDr Jindřich Nosek, PhD (PřFUK, ÚMG AVČR, vedoucí věd. pracovník, nyní v důchodu, člen UHS, zakládající člen KPNS, člen klubu přátel UB, Hollar), předseda, autor projektu ArtLib, editor a člen Wikimedia.cz, fotograf
  • Terezie Zemánková, PhD (FFUK, Sorbonna, předsedkyně O.S. ABCD, publicistka, kurátorka), místopředseda
  • Doc. MgA Ivana Brádková (AMU, scénografka, vysokoškolský pedagog), člen Rady
  • Ivan Neumann, PhD (FF UK, historik umění, Alšova JG, Národní galerie, ČMVU – ředitel do r. 2009, kurátor, publicista), člen
  • MgA Nadia Rovderová (FF UK Bratislava, ředitelka G. české plastiky do r. 2007, ředitelka G. Artinbox, kurátorka, publicistka v oboru výtvarná fotografie), člen
  • Radan Wagner, PhD (FFUK, historik umění, kurátor, do r. 2009 šéfredaktor Revue Art), člen
  • Prof. MUDr Dadja Altenburg-Kohl (LFUK, lékařka, podnikatelka, mecenáška umění), člen
  • Dana Kyndrová, PhD (FFUK, fotografka, kurátorka, překladatelka, členka Správní rady Nadace českého výtvarného umění), člen

Mohlo by se vám líbit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..