Nové Wikimedium – jak vznikalo a co v něm najdete

Wikimedium 2/2013

Titulní stránka čísla 2/2013 bulletinu Wikimedium

V sobotu k Wikikonferenci vyšlo i druhé letošní číslo časopisu Wikimedium. Bylo tam k dispozici v papírové podobě a na Internetu je k dostání v podobě elektronické. Mimochodem, je to právě 10. číslo tohoto časopisu, které sdružení Wikimedia Česká republika od prvního pokusu v létě 2009 vydalo.
Ještě nikdy jsme nepsali o tom, jak časopis vzniká, tak proč upoutávku na obsah nového čísla nespojit i s pohledem do jeho kuchyně?
Všechno začalo záhy poté, co v červenci vyšlo předchozí číslo. Už tehdy se začala hledat nová témata, o čem bychom měli začít psát. V září jsme rozeslali výzvu na všechny projekty Wikimedia, protože nás zajímají i podněty od lidí, ke kterým se tak dobře nedostaneme. Opakovaně jsme se pochopitelně obraceli i na členy sdružení Wikimedia Česká republika, kteří pomohli hned několika náměty. Ale to už zase předbíhám.
Zatímco řada témat se přímo nabízela, některá byla logická vzhledem k termínu vydání při Wikikonferenci, kde se zároveň vyhlašovali vítězové Wiki miluje památky, některá se hledají hůř. Třeba najít článek do rubriky Převzato odjinud, to chce hodně pátrání, pokud nechcete sáhnout po prvním článku, který vám padne do oka, ale po něčem, co se třeba ještě v českém prostředí Wikipedie a jejích sestřiček nikdy neprobíralo. Tentokrát mi padlo oko na sci-fi výhled na podobu Wikipedie v roce 2022, který myslím může zaujmout každého, kdo se s Wikipedií kdy setkal. Originál jsme museli přeložit a také zkrátit, protože v našem časopisu na něj byla vyhrazena jen jedna stránka, a to ta s číslem 13.
Úplně jednoduché není vymýšlet stále novou náplň zábavné stránky, kde tentokrát najdete, co všechno obsahují různé projekty Wikimedia k tématu fotografování, a také tradiční kvíz, tentokrát na téma: Znáte osobnosti Wikipedie? Spoustu času zabírá i hledání Wikinovinek (strany 14 a 15). Snažíme se totiž vybrat opravdu pestrou nabídku. Ale připouštíme, že v současnosti se už děje kolem Wikipedie na celém světě tak neuvěřitelně moc věcí, že někdejší snaha najít to skutečně důležité už nyní padá. Přehled Wikinovinek už zkrátka ani zdaleka nemůže být všeobsahující, a tak ve chvíli, kdy je obsah dostatečně zajímavý a rubrika plná, prostě končíme. Tedy – pokud nepřijde něco úplně zásadního na poslední chvíli před uzávěrkou.
Na poslední chvíli přibyla také ještě některá další témata, třeba poprosil o rozhovor předseda sdružení Wikimedia Česká republika Michal Reiter, který se rozhodl své předsednictví předčasně ukončit. Tento rozhovor se nakonec vešel na stranu 16. Čekali jsme také na potvrzení výsledků Wiki miluje památky. A pak bylo třeba vybrat fotografie, které budou jak reprezentativní z hlediska výsledků, tak budou v přehlídce na jediné stránce bulletinu vypadat pěkně. Snad se nám to podařilo a snad jsme se nikoho nedotkli. O Wiki miluje památky píšeme dohromady na stránkách 7 až 9 a ze soutěže je také fotografie na titulní straně.
Složitější to bylo také s fotografiemi k hlavnímu rozhovoru čísla. Tentokrát jsme mluvili s Patrickem Earleym, který jako ambasador seznamuje komunitu s novinkami týkajícími se VisualEditoru. Tento nový způsob psaní a upravování Wikipedie je jednou z přímo přelomových novinek tohoto roku. Fotografií jsme k tématu tedy opravdu moc nenašli, ale rozhovor je myslím zajímavý. Vedli jsme ho v angličtině a přeložili do češtiny na strany 4 a 5.
A náměty od lidí mimo redakci Wikimedia – ty nás přivedli na stopu hromadného nahrávání souborů na Wikimedia Commons pomocí programu VicuňaUploader a na novinky z české Wikiverzity.
Jak dlouho to všechno trvá? Různá příprava před závěrečným finišem kolem uzávěrky se ani nedá úplně spočítat. Psaní definitivních textů pak zabralo zhruba 20 hodin, vysázení časopisu zhruba 15, korektury tak tři hodiny. Výsledkem bylo 16 stránek. A pak už se spěchalo poslat předlohu do tiskárny a potom naopak vzít auto a odvézt vytištěné Wikimedium k jeho čtenářům. Zatímco veškerou redaktorskou, sazečskou nebo distribuční práci vykonáváme zdarma, s tiskem nám finančně pomáhá nadace Wikimedia Foundation.
Jestli vás tohle povídání zaujalo, tak si můžete stáhnout Wikimedium na www.wikimedium.cz, kde je i archiv minulých čísel.
Připomínáme také, že všechny texty časopisu je možné při splnění licence Creative Commons – zachovejte licenci – uveďte autora převzít na libovolné jiné místo (není-li uvedeno u článku jméno autora, citujte prosím „redakci Wikimedium“). A pokud si časopis přečtete, vyplňte i náš dotazník o spokojenosti s ním na adrese www.wikimedium.cz/pruzkum, bližší informace k němu najdete na třetí stránce časopisu.

1 Response

  1. Limojoe napsal:

    Musím kolegu poopravit, celý náklad jsem zvládl odnést na svých bedrech s přispěním MHD 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..