Wiki miluje památky

PRAHA (Wikimedia Česká republika, 31. srpna 2012)
Wiki miluje památky, pořádaná každoročně v září, je největší světovou fotografickou soutěží. Klade si za cíl vytvořit sbírku fotografií všech historických památek. Koná se každoročně v měsíci září.
Po celé září bude ve 35 zemích včetně České republiky probíhat jedna z největších světových fotografických soutěží pod názvem Wiki Loves Monuments (Wiki miluje památky), kterou pořádá již třetím rokem Wikimedia Foundation prostřednictvím svých lokálních zastoupení. Cílem národního kola je získat hodnotné fotografie českých, moravských a slezských památek, které obohatí nejen internetovou encyklopedii Wikipedii, ale budou především dále bezplatně šiřitelné díky svobodné licenci.
Poprvé soutěž proběhla v Nizozemsku v roce 2010. Do loňské čistě evropské soutěže se zapojilo na pět tisíc fotografů z 18 zemí, kteří obohatili fotobanku Wikimedia Commons o skoro 170 000 fotografií. Letos soutěž dorazila konečně i do České republiky.
Národní kolo soutěže je organizováno občanským sdružením Wikimedia Česká republika na stránkách www.wikimilujepamatky.cz. Záštitu nad českou částí soutěže navíc převzali generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděžda Goryczková a ředitel Slezského zemského muzea Mgr. Antonín Šimčík.
Deset nejlepších fotografií českého kola bude oceněno věcnými cenami díky štědré podpoře generálního partnera soutěže, České spořitelně, a navíc postoupí do celosvětového finále. Jeho vítěz vyhraje zájezd do Hongkongu, kde se může mimo jiné zúčastnit celosvětového setkání Wikimania 2013. Bonusem pro vítězné autory českého kola může být fakt, že jejich obrázky najdou své místo v kalendáři Wikimedie na rok 2013 a počítá se s nimi i na putovní výstavě velkoformátových zvětšenin, které budou zajištěny partnery soutěže.
Dále budou oceněny nejlepší fotografie ve dvou zvláštních kategoriích. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem to budou tři nejlepší fotografie Pernštejnských památek v rámci letošního projektu NPÚ „Pernštejnský rok“. Hlavní cenou bude celoroční vstup do památkových objektů ve správě NPÚ. Slezské zemské muzeum dále ocení tři nejlepší fotografie památek na slezském území České republiky. I zde bude ve hře celoroční vstup zdarma do objektů Slezského zemského muzea, které je třetím největším muzeem v České republice.
Slavnostní předání cen vítězům národního kola proběhne v listopadu 2012 na konferenci, věnované všemu, co se děje okolo Wikipedie, myšlenek svobodného vzdělávání a technologických inovací v oblasti tvorby online, tedy Wikikonferenci.
Další informace:
Generálním partnerem soutěže je Česká spořitelna, a. s., partnerem je firma Centrum FotoŠkoda.
Mediálními partnery jsou: časopis FOTO, internetový magazín artmagazin.eu a server propamatky.cz
• český web soutěže: www.wikilovesmonuments.cz případně www.wikimilujepamatky.cz
• mezinárodní web soutěže: www.wikilovesmonuments.org
• problematika svobodných licencí: www.creativecommons.cz
• Národní památkový ústav: www.npu.cz
• Pernštejnský rok: www.pernstejnskyrok.cz
• Slezské zemské muzeum v Opavě: www.szmo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..