WikiProjekt Chráněná území

Ve stínu anglické Wikipedie se skrývá řada menších projektů a Wikipedií, co se obsahu i základny editorů týče. Desítky jazykových mutací Wikipedie jsou psány nadšenci bojujícími o přízeň čtenářů, potenciálních editorů, s anglickou Wikipedií. Jedním z menších projektů je i Wikipedie psaná v češtině, která v minulém roce přesáhla hranici 200 000 hesel. I přes jazykovou bariéru, která zabraňuje snadnému přebírání obsahu mezi Wikipediemi, existuje možnost, jak se jednotlivé jazykové mutace mohou obohacovat. Je to skrze sdílení nápadů a idejí nezávislých na hranicích či jazyku. Nápady fungující na jedné Wikipedii, se mohou osvědčit i jinde. A proto bychom vám rádi představili jeden tématický WikiProjekt, který se úzce specializuje na téma chráněných území v Česku.
WikiProjekt Chráněná území je projekt na české Wikipedii, který se primárně zaměřuje na chráněné oblasti na území Česka. Oproti jiným projektům se nesnaží pouze vylepšovat encyklopedický obsah a získávat fotografie, ale klade si větší cíl; motivovat čtenáře, aby se sami stali editory Wikipedie. Potřeba, která je aktuální celosvětově na všech projektech napříč jazykovými mutacemi Wikipedie. Internet dnes nabízí celou škálu různých lákadel, umožňující uživateli seberealizaci skrze psaní či jinou činnost. A proto je Wikipedie v těžkém postavení. O svého čtenáře/editora musí bojovat s dalšími projekty, sociálními sítěmi, on-line hrami a dalším. Pokud chceme nadále růst, musí Wikipedie čtenáři nabízet témata, která ho zaujme natolik, že se sám rozhodne podílet na jejím rozvoji.
Představovaný WikiProjekt Chráněná území vznikl před více jak rokem a od té doby ušel kus své virtuální cesty. Od ryze pragmatické činnosti v podobě revize existujících hesel (sjednocení názvosloví, třídění obsahu, kategorizace, doplnění GPS atd.), přes robotické zakládání článků pro usnadnění editování začínajícím editorům až po vytvoření kategorizačního stromu fotografií na Commons. K začátku roku 2012 sdružujeme přes 2300 článků různé kvality, nicméně stejného vzhledu a základního obsahu. Jak se editace spojené s projektem začaly více ukazovat v posledních změnách a na komunitních diskusích, začali se připojovat další zkušení editoři. Nicméně, česká Wikipedie je relativně malý projekt s přibližně 80 až 100 aktivními editory, byla tedy jen otázka času, než vyčerpáme editory se zájmem o přírodu. Projekt brzy dosáhl svého početního maxima a další snahy o oslovení editorů vycházely na prázdno…

Nafocenost chráněných území v jednotlivých okresech v Česku po roce fungování projektu
Nafocenost chráněných území v jednotlivých
okresech v Česku po roce fungování projektu

Brzy jsme si uvědomili, že množství editorů ochotných participovat na projektu je na české Wikipedii omezené. Editoři jsou po letech přesyceni širokou nabídkou zajímavých projektů, do kterých se mohou zapojit. Proto bylo stále těžší vzbudit jejich zájem. Museli jsme začít řešit otázku, jak pokračovat v rozvoji projektu a přitom získat další editory? Odpovědí bylo porozhlédnout se mimo projekty Wikipedii a aktivně se zapojit do snahy přerodu čtenářů v editory. Tato jednoduchá úvaha skrývá ale nutnost vyřešit těžkou otázku. A to, jak úspěšně oslovit veřejnost? Samotné prostředí Wikipedie není k propagačním aktivitám vhodné a ani přívětivé. Otázka reklamy, včetně propagace vlastních projektů, je téma budící v komunitách emoce. Naštěstí Internet nabízí snadnou platformu současnosti: sociální sítě.
Sociální sítě umožňují snadný přístup Vámi vybraného obsahu ke čtenáři, tedy k potenciálnímu editorovi. Máte jedinečnou možnost cíleně oslovovat zájmovou skupinu zajímavostmi na Vámi zvolené téma a současně přidávat informace o pozadí fungování Wikipedie, které by čtenář obvykle nehledal. Z toho důvodu jsme založili fanouškovské skupiny na dvou v Česku rozšířených sítích (Facebook, Google+), ve kterých sdružujeme zatím okolo 350 fanoušků a toto číslo každým dnem pozvolna roste. Do skupiny dáváme informace o nově rozšířených článcích, o nově nafotografovaných územích či další zajímavosti s touto tématikou. Současně představujeme fungování Wikipedie a vybízíme fanoušky k aktivnímu přispívání na Wikipedii. Neustále je ujišťujeme, že editování je snadné, prospěšné a snažíme se radou i vlastní prací pomáhat lidem, kteří se rozhodnou editování vyzkoušet. A vskutku, pozorujeme kladné výsledky této práce. Samozřejmě jsou pozvolné, ale tyto skupiny již pomohly odhalit řadu chyb v článcích, pomohly získat desítky fotografií dalších chráněných území, kde jsme zatím nebyli, či navázat kontakty na další subjekty pro hlubší spolupráci (možnost provázat s GLAMem).
Nicméně pro úspěšný WikiProjekt nestačí jen provozovat stránky na sociálních sítí. Je potřeba být aktivní a snažit se růst různými směry. Z toho důvodu jsme se pokusili navázat spolupráci se vzdělávacími institucemi. Na začátku zimního semestru 2011/2012 započala spolupráce s institutem Ochrany životního prostředí při Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, významné vzdělávací instituci. V rámci spolupráce se náš WikiProjekt podílel na pořádání semináře, ve kterém se studenti pro získání zápočtu zapojili do rozšiřování české Wikipedie. Celkem 30 studentů v průběhu semestru vylepšovalo články a pořizovalo fotografie vybraného chráněného území. Ke konci semestru jsme byli obohaceni o 30 nadprůměrných hesel, včetně hesla o finské chráněné oblasti Kevo a národním parku Kobuk Valley na Aljašce. Vyjma encyklopedického textu jsme touto spoluprací získali i desítky fotografií, neboť studenti měli své vybrané chráněné území i osobně navštívit a nafotit; fotografie většiny chráněných území přitom dosud na Commons nebyly. Ukázalo se, že pokud se wikipedisté sami podílí na vedení semináře, jsou výsledky kvalitní. Bohužel je ale tento způsob získávání případných editorů dosti nepředvídatelný, jelikož po skončení semestru často studenti přestanou editovat.
Snažíme se využívat i další formy oslovení potenciálních editorů, například účastí na konferencích, přednáškami, rozdáváním letáků, ale i skrze neotřelé nápady jako v podobě tisku malé hry pro všechny věkové kategorie. Společně s dalšími autory a použitím fotografií z Commons jsme vyrobili pexeso s tématikou chráněných území. Do pexesa jsme vyjma našeho loga umístili i text, který pojednává o tom, jak se můžou lidé zapojit do editování Wikipedie a o čem náš WikiProjekt pojednává. První tisk byl v nákladu 1000 ks a do jeho distribuce se nám povedlo zapojit řadu významných ekologických organizací v Česku (Správa KRNAPu, Český svaz ochránců přírody). Připravujeme propagační video, workshopy v přírodě s botaniky pro zlepšení wiki-fotografů a další. Snažíme se být aktivní ve všech směrech a dávat o sobě vědět na veřejnosti. Věříme, že toto je cesta, která může přitáhnout na Wikipedii další nové editory a pomoci tak v jejím rozvoji více, než samotným psaním článků.
(článek byl převzat z adresy, kde lze dohledat i původní autory)

1 Response

  1. Aktron napsal:

    Musím říct, že podpora pro CHú je vynikající a víceméně inspirativní pro řadu dalších projektů. Ano, mě se ukazuje, že jen postovat zajímavosti na facebooku není zárukou úspěchu (ale samozřejmě pomáhá).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..