Američtí lékaři považují Wikipedii jako mocný nástroj informování o zdraví

Wikipedií se zabývala studie skupiny amerických vědců, lékařů a studentů medicíny, kterou zveřejnili v časopisu Journal of Medical Internet Research. Dospěli k názoru, že se anglickojazyčná verze této internetové encyklopedie stala pro veřejnost významným zdrojem informací o zdraví, chorobách a jejich léčbě a že je třeba, aby jí věnovali svou pozornost i odborníci.
Autoři se shodli na tom, že Wikipedie je největším volně dostupným zdrojem zdravotnických informací. Odmítli i obavy z toho, že se na Wikipedii mohou objevovat ve velké míře nedůvěryhodné a mylné informace. Projekt podle nich vybudoval mechanismy, které vedou k nápravě nedostatků. Obzvlášť vyzdvihli roli wikiprojektu Medicine, který založil před sedmi lety dr. de Wolff a který sestavil zásady, podle kterých se musejí články o zdravotnických tématech na anglické Wikipedii psát.
Journal of Medical Internet Research je klíčovým časopisem, který se zabývá oblastí informatiky v medicíně.
A proč by měli odborníci přispívat na Wikipedii? Kanadský lékař James Heilman se domnívá, že příspěvky na Wikipedii mohou mít i větší váhu než články v recenzovaných odborných časopisech: „Wikipedie má neuvěřitelně velké publikum. I když třeba autor nedostane ocenění za to, co na ni napíše, text, který tam dostane, bude mít svůj význam.“

Mohlo by se vám líbit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..