Senioři píší Wikipedii už 10 let
Je 23. září roku 2014 a v Městské knihovně v Praze právě začíná úplně první kurz Senioři píší Wikipedii. V počítačové učebně sedí u klávesnic a obrazovek osm seniorů a seniorek, kteří se pod vedením lektora Vojtěcha Veselého učí, jak editovat největší encyklopedii světa – respektive její českou verzi.
Je rok 2024 a my se ohlížíme zpět. Uběhlo deset let, během nichž se konaly desítky podobných kurzů: v Chebu, Plzni, Ústí nad Labem, Příbrami, Praze, České Lípě, Brandýse nad Labem, Liberci, Miroslavi, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Zlíně, Vsetíně, Ostravě, Havířově, Karviné i online! Prošlo jimi přes 700 seniorů a seniorek.
Jak to všechno vlastně začalo?
U zrodu programu Senioři píší Wikipedii stojí několik lidí. Vše začalo na podzim roku 2013, kdy proběhla první organizační schůzka. U jednoho stolu se sešli wikipedisté: profesor Jan Sokol, Vojtěch Dostál a Vojtěch Veselý. Vedení tehdy ještě nepojmenovaného projektu se ujal Vojtěch Veselý, jeho první lektor. Profesor Sokol program zaštiťoval. Během dalšího roku se nápad finalizuje a medializuje – zmínky o programu nalezneme v České televizi, Lidových novinách a dalších médiích. Organizátoři se připravují, dávají rozhovory, a především žádají o grant Nadaci Wikimedia. Snahy skončily úspěchem. Přibližně o rok později je spuštěn první kurz pro seniory a seniorky v Praze. Ve skutečnosti ale vše teprve začíná.
Od začátku bylo jasné, že nestačí sezvat několik přihlášených do počítačové učebny, poskytnout jim základy a nechat je jít. Proto již v roce 2015 vzniká kurz pro pokročilé – tedy pro ty, kteří svůj wikipedický um chtějí dále prohlubovat. Ještě tentýž rok se pak program dostává i za hranice Prahy. Prvním regionální kurz se uskutečnil v Plzni.
Brzy se kurzy přesouvají do dalších měst, a především začíná školení knihovníků. Cílem aktivity je, aby kurzy mohly pořádat i lektorovat samy knihovny. Čas ukázal, že šlo o funkční a prospěšný nápad – školení fungují dodnes. Program Senioři píší Wikipedii se postupně rozrostl o další činnosti. Začaly vznikat kluby Wikipedie, kde se wikipedisté a wikipedistky dodnes pravidelně scházejí, diskutují a pomáhají si. Od roku 2018 také funguje Seniorské WikiMěsto, každoroční akce, během níž se účastnice a účastníci kurzů vydávají osobně do vybraného města, společně o něm píšou články a pořizují fotografie místních pamětihodností.
Mezi nejnovější aktivity patří například Večerní online Wikiškola pro seniory – každoměsíční workshop, kde se mohou (nejen) absolventi kurzů vzdělávat ve vybraném tématu. Dalším novějším přírůstkem je samostatný kurz zaměřený na největší uložiště svobodných médií Wikimedia Commons.
„Je škoda, když mají senioři pocit, že o jejich zkušenosti a znalosti nikdo nestojí, a přitom by mohli velmi užitečně přispět ke vzdělávání mladé generace,“ říkal již tehdy profesor Jan Sokol
A jak se nám to všechno vlastně podařilo?
Jako všude i u nás platí, že pokud chcete mít fungující komunitu, musíte o ni zejména pečovat, naslouchat jí, přinášet inovace a být flexibilní. Naší snahou bylo nezůstat pozadu a neustále přinášet nové podněty a nápady. Tady je několik příkladů:
- Příručka editace Wikipedie a jasná metodologie
- Všichni přihlášení dostanou tištěnou příručku Wikipedie (dostupnou i online), která je vedle proškoleného lektora tím nejlepším pomocníkem. Každý kurz má jasně danou strukturu, a tak se přihlášeným vždy dostane stejná kvalita výuky. Obsah vzdělávacích materiálů a podpora pro lektory jsou pravidelně aktualizovány a vylepšovány.
- Kooperace s knihovnami a neziskovými organizacemi
- Každý fyzický kurz či WikiKlub potřebuje prostor (nejlépe počítačovou učebnu na dobře dostupném místě, ideálně bezbariérovém). To však neznamená, že bychom roli knihoven a neziskových organizací chtěli omezit pouze na jednoduché poskytnutí prostor. S těmito institucemi dlouhodobě spolupracujeme, připravujeme školení i pro ně a snažíme se, aby program rostl ve vzájemné symbióze. Naši partneři z řad knihoven a neziskových organizací nám pomáhají aktivně vyhledávat účastníky a účastnice se zájmem o rozvoj digitálních a informačních znalostí. Knihovníci a knihovnice často účastníkům a účastnicím pomáhají s dohledáváním cenných citačních zdrojů. Není náhodou, že řada účastníků našich kurzů jsou bývalými zaměstnanci knihoven, archivů či univerzit.
- Silná lektorská základna
- S rostoucím počtem kurzů je třeba rozšiřovat i počet lektorů a lektorek. Nejde však jen o jejich zaučení, zejména je nutné jim naslouchat a samotný program upravovat společně s nimi. Důraz je kladen spíše na jejich lidský přístup. Nevyžadujeme tedy nutně, aby ovládali všechny možnosti, které Wikipedie nabízí. Je to totiž právě lektor nebo lektorka, kteří se i po skončení kurzu o absolventy starají a nadále je provázejí světem Wikipedie a dalších Wikimedia projektů.
- Generační a mezigenerační element
- Není výjimkou, že se absolvent kurzu pro seniory sám stane lektorem. Je důležité tuto možnost nejen mít otevřenou, ale přímo ji podporovat. Stejně důležité je však myslet i na mezigenerační výměnu. I proto se do seniorského programu snažíme průběžně zapojovat mladé Wikimediány. Řada mladých členů komunity začala svou lektorskou dráhu právě skrze vedení seniorských kurzů či lokálních WikiKlubů. Na základě společného koníčka tak vznikají neobvyklá přátelství a cenné vazby, kde věk není překážkou pro vzájemné obohacení a podporu. Obě zmíněné skupiny to mohou mít ve wiki-komunitě těžší, a jejich vzájemná soudržnost je klíčová pro další zachování a rozvoj Wikipedie.
- Náš program není pouze o editování
- Základem kurzů je osvojit si správné editační návyky, pochopit formát encyklopedického hesla i specifickou demokratickou komunikaci při spolutvorbě obsahu Wikipedie. Program Senioři píší Wikipedii však není pouze o kurzech a editaci. Našim absolventům poskytujeme i aktivity v rámci Klubu alumni, díky kterému se mohou vídat s ostatními absolventy: na wiki-procházkách, zajímavých přednáškách, workshopech, nebo třeba jen při posezení v příjemném prostředí. Speciální důraz pak klademe na to, aby se senioři a seniorky cítili vždy vítáni i na všech ostatních akcích spolku Wikimedia ČR.
- Naslouchat a přizpůsobovat
- Je důležité zmínit, že každá inovace v našem programu vždy přímo navazuje na zpětnou vazbu, kterou nám absolventi a absolventky nebo aktivní wikipedisté a wikipedistky poskytují. Kromě dotazníku zpětné vazby, který dáváme všem absolventům a absolventkám, pořádáme rovněž pravidelná online setkání, kde nasloucháme návrhům na zlepšení. I na základě těchto zpětných vazeb si senioři a seniorky mohou užít Seniorské WikiMěsto, Wikiporadnu, místní kluby Wikipedie, online WikiŠkolu a další aktivity.
- Rozpoznání a oceňování
- Klíčovou součástí programu Senioři píší Wikipedii je transparentní komunikace úspěchů a rozpoznání jednotlivců, kteří zvláště přispívají k rozvoji obsahu Wikipedie a dalších projektů. Koneckonců i profesor Jan Sokol byl sám vášnivým editorem a jeho příspěvek české Wikipedii čítá tisíce editací a vlastních hesel. Skrze sdílení příběhů jednotlivců se k programu dostávají i další nováčci. Skoro vždy se za tvorbou prvního hesla skrývá silný osobní či profesní příběh. Senioři a seniorky mají také vlastní „barnstars“ – typické hvězdy a jiné nálepky, které si wikipedisté a wikipedistky udělují mezi sebou za zásluhy. Někteří se dokonce umísťují na předních příčkách našich výzev a soutěží a odnášející si drobné hmotné ceny.
- Musíte být vidět
- Již od úplného začátku klademe důraz i na samotnou propagaci kurzů – prostě a jednoduše se snažíme být vidět. Navazujeme mediální a jiné spolupráce a naši činnost prezentujeme na různých veletrzích a festivalech.
Prosinec je na české Wikipedii Měsícem seniorů
Přestože musí často překonávat obavy z technicky náročných úkonů, patří senioři a seniorky mezi nejvděčnější editory Wikipedie. Přemýšleli jsme proto, jak tuto skupinu náležitě ocenit, vyzdvihnout jednotlivé příběhy a dát o nich vědět veřejnosti. Nakonec jsme se rozhodli, že seniorům a seniorkám na Wikipedii zasvětíme celý měsíc. Prosinec se tak od roku 2023 stal na české Wikipedii Měsícem seniorů.
“Wikipedie má pro mě velký význam – zvlášť teď v seniorském věku – protože mě pomohla najít další smysl života, a protože se díky ní můžu setkávat s novými lidmi, kteří mají podobný náhled na život a podobné zájmy. Wikipedii jsem používala již dříve a vždy mě fascinovala. K psaní mě potom přivedla náhoda, kdy jsem si byla v knihovně půjčit nějakou knihu a zjistila jsem, že tam probíhá kurz pro seniory. Okamžitě jsem se přihlásila a od té doby edituji. Na Wikipedii jsem napsala asi 80 článků a nahrála 6000 fotek.” Říká Jana Sekyrová, absolventka kurzů Senioři píší Wikipedii a současná lektorka programu.
V rámci Měsíce seniorů navíc zájemcům nabízíme řadu akcí napříč celou Českou republikou a nabíráme nové účastnice a účastníky do našich kurzů.
Dlouhodobý efekt
Někteří senioři a seniorky se s odchodem do penze mohou potýkat s pocitem nepotřebnosti. Náš program se zaměřuje na seniory a seniorky, kteří mohou a chtějí být i nadále aktivní a společensky platní, a poskytuje jim platformu, na které mohou toto své odhodlání realizovat. Řada z nich se chce i v seniorském věku seberozvíjet a svou prací společnost obohacovat. Z dlouhodobého hlediska se tedy snažíme pozitivně působit na psychiku seniorů a seniorek, dodávat jim pocit potřebnosti a pomáhat jim rozvíjet jejich digitální dovednosti a kritické myšlení. Tvorba Wikipedie je smysluplným trávením času, které má dopad na široké publikum čtenářů. I každý opravený překlep a doplněný zdroj či citace jsou důležitým příspěvkem k udržení její kvality v budoucích letech.
Zapojení seniorů a zejména seniorek je navíc v souladu se Strategií 2030 Wikimedia hnutí. Budovat všeobecnou encyklopedii je možné jen s pestrou komunitou přispěvatelů a přispěvatelek. Senioři a seniorky jsou funkční součástí naší komunity, která se nepotkává jen pod přezdívkami na internetových diskusích, ale je spoluutvářena živými lidmi s konkrétními příběhy. V současné době se řada z nich stala členy a členkami spolku Wikimedia ČR a tvoří zhruba 1/3 účastníků všech našich veřejných akcí, editatonů či akcí s partnerskými institucemi. Nebojí se sdílet své potřeby a často jsou ambasadory či ambasadorkami důležitých změn v komunitě.
Senioři a seniorky jako součást wiki-komunity jsou samozřejmě i důležitými tvůrci a tvůrkyněmi obsahu. Naše statistiky už roky ukazují, že jeden dlouhodobě zapojený editor-senior s adekvátní podporou má pro českou Wikipedii stran tvorby obsahu nezanedbatelný význam.
Zaujal vás program Senioři píší Wikipedii?
- Nebojte sebe či známého na kurz přihlásit
- Veškeré vzdělávací aktivity v rámci programu SePW naleznete zde. Kurzy jsou zpravidla zdarma a jediné, co vám stačí je základní počítačová gramotnost, a hlavně chuť učit se novým věcem!
- Nebojte se stát lektorem
- Pokud vás program zaujal natolik, že byste se rádi stali jeho součástí, nebojte se nás kontaktovat na e-mailu: seniori@wikimedia.cz, brzy se vám ozveme!
- Nebojte se přivézt seniorský program i do vaší obce
- Ať už jste pracovník knihovny či podobné instituce nebo byste jen takový druh aktivity přivítali v blízkosti vašeho bydliště, neváhejte se nám ozvat na e-mail: seniori@wikimedia.cz. Určitě společně něco vymyslíme!
- Nebojte se program Senioři píší Wikipedii podpořit
- Souhlasíte, že životem nabyté zkušenosti a znalosti seniorů by neměly přijít nazmar, že musíme hledat cesty, jak seniory propojit s mladou generací a zabránit jejich izolaci? Přispějte nám a pomozte nám naučit psát Wikipedii každého českého seniora, který o to stojí. Prostě protože to má smysl. Přispět můžete zde.
Dárek na závěr
Po několika letech jsme aktualizovali příručku pro začínající wikipedisty, kterou naleznete zde. Může posloužit vám či komukoliv, koho znáte, aby začátek cesty světem Wikipedie byl co nejsnazší. Na její tvorbě se podílel nejeden wikipedista a je dalším důkazem toho, proč je pro Wikipedii seniorská komunita tak důležitá. Tak na další úspěšnou dekádu!