Jak dopadl první ročník výzvy Filmy na Wikipedii?

Články o filmech a seriálech na Wikipedii editují desítky uživatelů. Teprve v roce 2024 však vznikla výzva a mikrosoutěž Filmy na Wikipedii, která svým způsobem pomyslně propojila filmový festival v Karlových Varech a Letní filmovou školou v Uherském Hradišti. Jak první ročník dopadl?

Autor: Alexandra Grulichová – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Via Wikimedia Commons

Filmy na Wikipedii jsou a budou

Pod původním názvem Wiki Loves Film byla tato výzva představena zástupcům kin a institucí na konferenci Kino 2024, která proběhla 5. dubna 2024 jako součást festivalu Dny evropského filmu. V kině Přítomnost představili zaměstnanci spolku Pavel Bednařík a Jan Beránek možnosti, jak se mohou kina, producenti, distributoři a zástupci organizací zviditelnit na Wikipedii, doplnit či opravit informace, nebo proč a jak nahrát fotografie a dát svolení ke zveřejnění pod svobodnou licencí. Prezentace z akce je dostupná online.

Vedle zajímavých debat se objevily také zárodky možné budoucí podoby výzvy. Ideální bylo načasování na letní měsíce a spojení se dvěma největšími filmovými festivaly u nás. Konkrétní dobrou praxi ukázali zástupci Wikimedia Česká republika mimo jiné na fotografiích i heslech k filmům Úsvit a Jiříkovo vidění. U obou snímků se podařilo producenty přesvědčit, že je důležité, aby uvolnili fotografie z filmů pod svobodnou licencí Creative Commons.

Vzhledem k již existující zahraniční výzvě Wiki Loves Cinema, která mohla sugerovat mezinárodní rozměr, jsme se rozhodli pro skromnější název Filmy na Wikipedii. Pro účely soutěže byl využit a rozšířen Wikiprojekt Filmy, který byl opatřen subdoménou film.wikimedia.cz. Tato adresa tak slouží jako místo pro informování, ale také shromáždění požadovaných článků. Mimo jiné je zde k nalezení propagovaný nástroj Generátor svolení autora, který usnadňuje nahrávání obrázků.

Autor: Pavel Bednařík (WMCZ) – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jak výzva nakonec proběhla?

V Karlových Varech se podařilo domluvit dvě novinářské akreditace pro Jana Beránka a jeho kolegyni Alex Grulichovou. Měli za úkol pořídit fotografie tvůrců, kteří své fotky na Wikipedii neměli nebo byly staré či nekvalitní. Karlovarský festival byl přitom na fotografické momentky pestrý – fotoreportéři WMČR nafotili mimo jiné delegace k novému českému filmu Jiřího Mádla Vlny, nebo režiséra Stevena Soderbergha. Zachyceni byli také významní zástupci českých institucí, jako je nový ředitel České televize Jan Souček nebo generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Kompletní kolekci fotografií si můžete prohlédnout na Wikimedia Commons.

Letní filmovou školu navštívil hlavní lektor Pavel Bednařík, který navíc zorganizoval workshop 50 let LFŠ (na Wikipedii). Workshopu se zúčastnili zástupci festivalu, ale také fotografové předchozích festivalových ročníků (Michal Stránský, Marek Malůšek, Martina Gogolová). Kromě fotografií osobností byly v rámci wokshopu nahrány také fotografie z výstav připomínajících historii Filmovky i archivní předměty, jako byly programové publikace nebo akreditace.

Z Letní filmové školy také pocházejí nové fotografie osobností spojených se samotnou akcí a její minulostí – Radany Korené, Ivy Hejlíčkové, Michala Stránského, Jana Gogoly nebo bývalého ředitele Jiřího Králíka. Vedle toho se podařilo zachytit také vzácné okamžiky, jako bylo předávání Výroční ceny AČFK legendě české hudební a filmové scény, panu Jiřímu Suchému.

Autor: Pavel Bednařík (WMCZ) – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Z fotek pořízených na obou festivalech pak bylo možné doplnit portrétní fotografie na řadu stránek, např. do hesel Jiří Suchý, Jiří Havelka, Vojtěch Vodochodský, Kristýna Dufková a další.

Nové články

Do výzvy se zapojilo celkem 7 uživatelů, další desítky účastníků se zapojili pasivně nebo v rámci editatonu v Uherském Hradišti. Celkem bylo založeno 33 nových článků, mimo jiné články o českých filmech Eliška má ráda divočinu, Mord, dále o kině Oko v Šumperku či Strand Cinema v Belfastu nebo o sovětském filmu Syn Mongolska. Mezi osobnosti, které jsou nově zastoupeny na české Wikipedii, patří režisérka Jaroslava Vošmiková a polsko–britský herec Vladek Sheybal.

Statistika

  • 7 účastníků (přes 30 pasivních),
  • 33 nových hesel (58 upravených),
  • 155 obrázků nahráno.
Autor: Jan Beránek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Co bude dál?

Filmové odvětví je na Wikipedii zastoupeno sice výraznou komunitou fanoušků, jde však spíše o jednotlivce, kteří nejsou výrazněji koordinováni. Výzva a soutěž Filmy na Wikimedii by je mohla nově motivovat k aktivnějšímu zapojení a do budoucna třeba také k oživení skomírajícího portálu Film. Důležité bude také možné zapojení nových partnerů, mezi ty nejdůležitější patří zejména Národní filmový archiv, ale i partneři z komerční sféry. Spolupráce s Národním filmovým archivem je klíčová, nicméně naráží především na zájem a vůli zveřejnit archivní videa a fotografie pod svobodnými licencemi. Ale i tato záležitost je věcí jednání. Stejně tak bude důležitá podpora stávajících festivalů, které se do výzvy zapojili již letos. Těšíme se, co přinese výzva v příštím roce.