Annie Rauwerda: Wikipedie je ta nejzajímavější věc, která mě v životě potkala

Rozhovor Pavla Bednaříka a Karla Čapky s Annie Rauwerda, influencerkou, zakladatelkou instagramového kanálu Depths of Wikipedia a budoucí autorkou knih. Nebo neurovědkyní, kdo ví.

Byla jsi na Wikimanii v Katovicích pozvána, nebo je to tvůj osobní zájem?

Chtěla jsem na Wikimanii jet, proto jsem si požádala o stipendium a dostala ho. Organizátoři mi uhradili hotel. Ale je to můj osobní zájem zde být, proto jsem si koupila letenku. Je to moje druhá Wikimanie, které se účastním osobně, předtím jsem byla jen online. V roce 2019 jsem do Stockholmu nepřijela, protože jsem to tehdy s Wikipedií nemyslela tak vážně – jen jsem opravovala nějaké překlepy.

By Ian Shiff; uploaded by annierau – Ian Shiff, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nechci wikipedisty využívat

Považuješ se za členku komunity Wikipedie?

Ano, cítím se být součástí komunity. Dříve jsem Wikipedii editovala jednu hodinu denně, v té době jsem si rozhodně nepřipadala jako členka komunity. Nechci se totiž cítit, jako bych wikipedisty nebo jejich práci využívala. Čím více edituju, tím více si toho vážím. A editovat je fajn, je to velmi návykové. Jako wikipedistka procházím různými fázemi. Někdy edituji hodně, jindy jsem týden mimo. Občas se mi stane, že si něco vyhledám, najdu článek na Wikipedii a mám pocit, že musím okamžitě všechno upravit.

Vytváříš původní hesla? Věnuješ se nějakému konkrétnímu oboru?

Někdy ano. Hodně mi záleží na článcích, které mají hodně zobrazení, ale jen pár editorů. Na zjišťování počtu zobrazení stránek používám nástroj xtools.Většinou jsou to témata z oblasti popkultury. Youtubeři, influenceři, filmy, zkrátka články, které jsou často terčem vandalismu. Na nich se potom snažím pracovat.

Účet Depths of Wikipedia (Hlubiny Wikipedie) jsi založila jako součást zinu.

Je to tak. Jedna z mých kamarádek chtěla založit zin, ve kterém by vytvořila stránku, kde by každý z našich přátel dostal prostor na to, popsat co dělal během pandemie. To bylo v březnu 2020. Mysleli jsme si pochopitelně, že to bude zábava jen na pár týdnů. Prozkoumávala jsem v té době články na Wikipedii a nacházela spoustu zajímavostí, které Wikipedie nabízí. Říkala jsem si, že je musím někam dát, abych s tím něco udělala. Chtěla jsem se o ně podělit.

Jak vznikly Depths of Wikipedia

Jak jsi na to jméno přišla?

Nejdřív se to jmenovalo Deep Wikipedia (Hluboká Wikipedie), za hodinu jsem to změnila na Depths of Wikipedia. A u toho už jsem zůstala.

V přednášce na TEDu jsi vysvětlovala, že hluboce obdivuješ wikipedisty a že tato stránka je tvou poctou jim a jejich práci. Že to není jen o bláznivých zajímavostech, které shromažďuješ.

Někdy mi to vrtá hlavou víc než jindy. Existuje tolik způsobů, jak do Wikipedie přispívat. Každý týden objevím nové zákoutí, kde lidé odvádějí hromadu práce. Čím dál víc nacházím respekt a uznání pro dobrovolnickou práci, kterou wikipedisté dělají.

Zveřejňuješ i to, co ti posílají ostatní?

Většinou využívám vlastní objevy. To, co mi posílají ostatní, je většinou až moc podivné,nebo jsou to věci, které jsem již sdílela. Snažím se je číst všechny, ale nedělám to hned. Kontroluji je jednou či za dva týdny. Často jsem těmi příspěvky zahlcená (smích).

Jak si příspěvky organizuješ? Máš nějaký publikační plán? Jaká je tvoje pracovní rutina? Je to práce na plný úvazek?

Nejsem nijak extra organizovaný člověk. Zveřejňuji příspěvky při výročích. Mám kalendář výročí. Sociální média nejsou moje práce na plný úvazek, Depths of Wikipedia dělám obvykle tak dvě hodiny denně. Vlastně nejvíc času teď věnuji psaní knihy o specifických zákoutích Wikipedie. Snažím se v ní věnovat více práci editorů. Chtěla bych tímto způsobem dělat Wikipedii pozitivní PR. Předpokládám, že mám více sledujících než oficiální účet Wikimedia Foundation, že? (smích)

Všimli jsme si, že tvá práce už byla oficiálně uznána orgány Wikimedia Foundation. Už jste se setkali?

Ano. Vzpomínám si na svůj první e-mail z WMF. Byl to Zack Mac Kouwen, vedoucí oddělení komunikace. Psal, že by chtěl zajít na kávu, byla jsem z toho nadšená, protože jsem si myslela, že to, co dělám, není nic moc. Stalo se to rok a půl po založení mého účtu. Na počátku jsem totiž měla jen několik stovek sledujících, většina z nich byli moji přátelé. Později, když jsem jich měla tisíc, jsem si řekla – dobře, nemám tisíc přátel, asi to začíná být významné. V srpnu nebo v září stránka dosáhla 10 000 sledujících a já si myslela, že už to začíná být obrovské. Nikdy mě nenapadlo, že bych mohla dosáhnout milionu!

Plány do budoucna

Autor: Pavel Bednařík (WMCZ) – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.

Mohla bys nám vysvětlit svůj obchodní model? Pokud to samozřejmě není tajemství…

Není to tajemství. Původně jsem si vůbec nemyslela, že to bude vydělávat peníze. Teď už ale peníze vydělávám. Snažím se být uctivá a respektující, protože desatero Wikipedie je založeno na tom, že vše je zdarma a dostupné. Opravdu se snažím nedělat vtíravé reklamy. Jediné, co dělám, jsou komediální živá vystoupení s tématem Wikipedie, na nichž vybírám vstupné. Jinak jsem udělala pouze dva sponzorské příspěvky – oba byly k připravovaným filmům – a měla jsem z toho opravdu špatný pocit, protože Wikipedie žádné reklamy nemá. Rozhodla jsem se to dál nedělat. Stále jsem otevřená jakýmkoliv nabídkám, ale nesmí to být proti zásadám Wikipedie.

Zmínila jsi se o svých stand-upech. Jaká je intenzita tvých vystoupení? Baví tě vystupovat před lidmi?

Ano i ne. Ze začátku jsem byla nervózní, teď už naštěstí nejsem. Vždycky jsem si dělala prezentaci, hodně jsem se připravovala. Během let se to ale změnilo. Celkem jsem vystupovala asi padesátkrát. V roce 2023 jsem vystupovala hodně, aktuálně pořádám hlavně editatony.

Mohla bys nám říci více o newyorských editatonech?

Wikimedia New York nedávno navázala spolupráci s Craigslistem (celosvětový inzertní portál, pozn. aut.) který má spoustu peněz. Pomáhá s pořádáním editatonů pro úplné začátečníky. Zatím jsme udělali jen jeden, ale pokračujeme s dalšími. Já si připravuji úvodní řeč a nějaká zábavná fakta a zajímavosti o Wikipedii.

O čem bude tvá kniha?

Sestává z několika rozmanitých krátkých kapitol. Některé z nich vycházejí z vtipných diskusí na diskusních stránkách Wikipedie, je jich tam tolik! (Ano, my víme!) Jiné jsou založeny na změnách článků v čase, další jsou o zajímavých článcích a jejich editorech. Když si je lidé přečtou, mohou získat lepší představu o tom, jak Wikipedie funguje. Ale není to úplná historie Wikipedie nebo něco podobného. Mým hlavním cílem je lidi pobavit, druhým cílem je naučit je, jak Wikipedie funguje.

To je pochopitelné, protože žijeme v době infotainmentu.

Často se za uživatelským jménem skrývá výjimečný člověk. Prozkoumat ho můžete většinou jen při živých akcích, těžko když bude sedět doma za svým počítačem.

Co se stane s Wikipedií za pět let? A co s kanálem Depths of Wikipedia?

Je zřejmé, že bude na internetu mnohem více obsahu generovaného umělou inteligencí, což by Wikipedii mohlo učinit ještě cennější, protože její obsah je generován lidmi. Dovedu si ale také představit, že by Wikipedie nějakým způsobem zanikla. To by mě trochu mrzelo. Nicméně AI je tak závislá na tom, co Wikipedie generuje, že se toho příliš nebojím.

Co se týče mě a projektu Depths of Wikipedia… No, to bych si musela najít skutečnou práci. (smích) Také bych se jednou ráda vrátila do školy. Vždycky jsem chtěla být středoškolskou učitelkou přírodních věd, nicméně během vysoké školy jsem začala provozovat Depths of Wikipedia a nemohl jsem si tento sen splnit. Studovala jsem neurovědu a mám pár hodin biologie. Také ještě nevím, kde budu bydlet, momentálně zůstávám v New Yorku. Což se může snadno změnit.

Co takhle najmout nějaké lidi, kteří by se k tobě přidali? Máš tolik příznivců, že by to mohlo vyjít…

Musela bych jim zaplatit! Já mám štěstí, když se mi podaří zaplatit sebe. To asi není schůdná cesta.

Rozhovor vedli Pavel Bednařík a Karel Čapka v Katovicích dne 9. srpna 2024