Jak se z města stane WikiMěsto a ještě k tomu seniorské? Aneb senioři psali Wikipedii v Bečově nad Teplou

Seniorské WikiMěsto je tradičním vzdělávacím vyvrcholením sezóny programu Senioři píší Wikipedii a odměnou pro absolventky a absolventy kurzů. Letos jsme zamířili do Bečova nad Teplou. Vznikla celá řada fotografií zachycujících místní pamětihodnosti, botanickou zahradu i unikátní rostliny. Vše je nyní dostupné pod svobodnou licencí a může sloužit jako ilustrace na Wikipedii.

Poprvé v Bečově

Autor: Jan Beránek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Seniorské WikiMěsto je tradiční akce pořádaná spolkem Wikimedia Česká republika, během níž se nejen účastnice a účastníci našich seniorských kurzů Senioři píší Wikipedii vydávají do vybraného města psát články a pořizovat fotografie místních památek, monumentů nebo třeba přírodních krás. Obohacují tak nejen největší českou encyklopedii a rozšiřují svobodný obsah, ale učí se přímo v terénu, jak správně do Wikipedie a na Wikimedia Commons přispívat.

Letos senioři a seniorky poprvé navštívili západočeskou obec s bohatou historií, vyhledávaný a tajemstvím opředený Bečov nad Teplou. Osm účastníků a účastnic, aktivních wiki-seniorů a seniorek, mělo možnost ponořit se do pamětihodností této malebné obce a prozkoumat také její okolí.

Unikátní relikviář a kouzlo botanické zahrady

Za zmínku stojí návštěva bečovského hradu, který nabízí druhou nejvýznamnější českou historickou památku Relikviář svatého Maura. Nová expozice relikviáře umožňuje seznámit se s bohatou historií tohoto cenného nálezu, ale také se zrestaurovaným relikviářem samotným. Významnou roli v unikátnosti celé expozice tvoří také barvitý a poutavý ponor do restaurování a restaurátorských prací, které byly v průběhu osmnácti let na tomto exponátu realizovány.

Hlavním místem, které účastníci a účastnice navštívili a zmapovali, byla Bečovská botanická zahrada. Ta tvořila navíc díky vstřícnosti pana ředitele Jiřího Šindeláře zázemí, kde se mohli účastnice a účastníci po poznávacích toulkách občerstvit.

Bečovská botanická zahrada je v českých podmínkách unikátem, protože se o ni stará spolek dobrovolníků ze Svazu ochránců přírody, kteří botanickou zahradu po šedesáti letech vykopali ze zapomnění a tento zdevastovaný kus země začali kultivovat a navracet původnímu účelu. Jsou zde k vidění vzácné druhy dřevin a rostlin (např. korkovník amurský, javor stříbrný či zmarličník japonský).

Autor: Anonymous – Licht-Bilder H. Beaufort´sche Schlossgärten Petschau, Rodinný archiv Beaufort-Spontin, Bečov, 1244 – 1944, Volné dílo, via Wikimedia Commons

Sobotní prohlídka botanické zahrady s panem ředitelem jako průvodcem byla ohromujícím putováním po jednotlivých koutech rozlehlého prostoru. Navštívili jsme obnovený zakládající kámen, který zbudoval někdejší hrabě Jindřich Beaufort-Spontin, respektive jeho dvorní zahradník Johann Ferdinand Koditek. Zastavili jsme se také u obnoveného zámeckého rybníku, který byl zbudován na někdejší strouze mlýnského náhonu.

WikiMěsto s pracovním nasazením

Autor: Jana Sekyrová – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Návštěva města, hradu ani botanické zahrady však seniorům a seniorkám nesloužila k naplnění turistických cílů, ale především jako předmět jejich encyklopedických zájmů. Nafotili desítky fotografií míst a rostlin v botanické zahradě, zámku, nebo na přilehlých kopcích či domech ve městě Bečově, které nyní mohou sloužit na Wikipedii jako ilustrace daných hesel. Zároveň se jim podařilo naskenovat několik historických fotografií zahrady, které jsou nyní přístupné pod svobodnou licencí.

Během WikiMěsta vznikla i řada článků. Účastníci a účastnice zmapovali zaniklé kino, polorozpadlý secesní hotel Central u nádraží, Základní uměleckou školu Josefa Labitzkého nebo zaniklé bečovské vodní mlýny a mlýnské náhony. Věnovali se však také osobnostem, které z Bečova pocházely nebo zde během života pobývaly.

Závěrem

Autor: Pavel Bednařík (WMCZ) – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Seniorské WikiMěsto bylo úspěšné nejen díky skvělému zázemí, které nám nabízela botanická zahrada a její ředitel Jiří Šindelář, ale také proto, že zdokumentovala dosud nezmapovaná místa v regionu a v městě Bečově.

„S panem ředitelem Šindelářem se známe již několik let a díky jeho vstřícnosti a pohostinnosti jsme se dohodli na tom, že zde uspořádáme Seniorské WikiMěsto. Je to totiž krásný kout naší země, který je neprávem opomíjený a práce celého kolektivu botanické zahrady stojí za pozornost i návštěvu.“

Bečov nad Teplou i botanická zahrada jsou inspirativním místem kam dává smysl se opakovaně vracet. Je proto dobře, že se podařilo podrobně zmapovat všechny exponáty zahrady i další zajímavá místa v okolí. Více informací o programu a průběhu Wikiměsta v Bečově nad Teplou najdete na stránkách akce. Přehled editovaných článků je dostupný na nástěnce akce.

Seniorské kurzy můžete podpořit na darujme.wikimedia.cz.