Na české Wikipedii působí nováčci bok po boku ostřílených veteránů

Na říjnovém wikisrazu mne brněnští wikipedisté mile překvapili dortem s nápisem „Blahma 20“. To první je má wikipedistická přezdívka, to druhé pak počet let, po které už do Wikipedie dobrovolnicky přispívám. Ačkoliv je můj biologický věk poněkud vyšší, přesto jsem se už před časem přehoupnul do stavu, že jsem ve svém životě delší dobu editorem Wikipedie byl než nebyl. To mne přimělo k prozkoumání toho, jak dlouho už na Wikipedii působí mí kolegové wikipedisté a kdy budou „dvacetiny“ slavit oni.

Wikipedista Blahma v říjnu 2024 oslavil 20. narozeniny. Autor: Cepice, CC BY-SA

Nováčci i veteráni

S datem první editace 28. října 2004 se řadím ke třicítce služebně nejstarších dosud aktivních přispěvatelů české Wikipedie. Lidí tehdy do ní ještě nepřispívalo mnoho a ještě menšímu množství z nich tento koníček vydržel jako mně až do současnosti. Proto do konce letošního roku své dvacáté „wikinarozeniny“ oslaví už jen sedm dalších mých kolegů. V průběhu roku 2025 pak toto výročí čeká na dalších devadesát českých wikipedistů, tedy pokud do té doby v přispívání do největší české encyklopedie nepoleví. Další wikipedistické „ročníky“ už jsou mezi současnými wikipedisty zastoupeny silněji – to proto, že teprve v roce 2006 se podařilo českou komunitu pořádně nastartovat, což se tehdy projevilo i zrychlením růstu počtu článků. Samozřejmě ne všichni tehdejší nováčci u Wikipedie vydrželi, ale i tak v každém z roků 2006 až 2018 začalo editovat okolo dvou stovek dodnes aktivních wikipedistů, tzn. asi šestnáct měsíčně.

Počet dodnes „přeživších“ nováčků podle začátku aktivity (po měsících). Autor: Marek Blahuš, CC BY-SA

Velkou změnu v retenci nových editorů přinesl rok 2019, v němž lze pozorovat skokový nárůst počtu „přeživších“ nováčků, který snad souvisí s jejich tehdy začínající cílenou technickou a komunitní podporou pod hlavičkou Nadace Wikimedia a profesionalizací spolku Wikimedia ČR. V následujících letech tento nárůst ještě umocnily lockdowny v době pandemie covidu. Díky souhře těchto faktorů se povedlo na Wikipedii přivést a v činnosti udržet takové množství nových přispěvatelů, že zatímco wikipedistů s počátkem aktivity v roce 2018 je dnes v české komunitě 260, těch, co začali přispívat v roce 2020, se na encyklopedii pohybuje více než dvakrát tolik.

I když se tedy často ozývají hlasy, že populace wikipedistů stárne a nedostává se nových přispěvatelů, kteří by stárnoucí pamětníky dřevních dob postupně nahrazovali, tvrdá data se nezdají být tak pesimistická. Z v posledním roce aktivních českých wikipedistů, jejichž první a poslední příspěvek od sebe dělí nejméně jeden rok, tvoří veteráni s více než 10letou zkušeností pouze třetinu. Celá polovina dlouhodobě aktivních wikipedistů (podle uvedeného kritéria) jsou naopak lidé, kteří s editováním začali v roce 2019 či později. To ukazuje, že se komunita české Wikipedie úspěšně zvládá omlazovat.

Jak je důležité míti Harolda

Trochu jiný pohled už však získáme, sledujeme-li autorství jednotlivých editací. Navzdory široké přispěvatelské základně se ukazuje, že 50 % všech editací na české Wikipedii za poslední rok má na svědomí pouhá šedesátka přispěvatelů. Uklidnit nás může alespoň pozorování, že i v této „elitní“ skupině nejpilnějších přispěvatelů jsou poměrně vyrovnaně zastoupeni wikipedisté různých délek působení na projektu.

Vytrvalí tedy čeští wikipedisté jsou – v posledních 12 měsících bylo na české Wikipedii aktivních přes pět a půl tisíce lidí s alespoň roční editorskou zkušeností. Jistě, příspěvek každého takového jednotlivce, jakož i čtenářů příležitostně provádějících drobné úpravy úplně bez registrace, je důležitý pro rozmanitost a aktuálnost encyklopedie. Nicméně ukazuje se, že většinu práce na české Wikipedii i tak odvede malý tým „tahounů“, svou velikostí podobný brněnské redakci Českého rozhlasu. S tím důležitým rozdílem, že nikdo z nich nepracuje na plný úvazek, nikdo wikipedisty za jejich činnost neplatí, servery jsou provozovány z dobrovolných příspěvků čtenářů a Wikipedie nemá veřejnoprávní status, byť jistě naplňuje poslání média veřejné služby podobně dobře jako veřejnoprávní rozhlas či televize.

Své nejpilnější wikipedisty bychom si tedy měli hýčkat. Byť se totiž tak trochu wikipedistou může snadno cítit každý z nás (českou Wikipedii už za 22 let její existence editovalo přes 140 tisíc pojmenovaných a dalšího půl milionu nepojmenovaných uživatelů), bez úzké skupiny nejaktivnějších jednotlivců by encyklopedie rychle začala ztrácet na kvalitě a aktuálnosti.

Kdo konkrétně tito nejaktivnější čeští wikipedisté jsou či který z nich sám o sobě napsal 4 % současného obsahu české Wikipedie, to se můžete dozvědět už v sobotu 9. listopadu 2024 na 13. ročníku české Wikikonference v pražském Didaktikonu. Vystoupím tam s přednáškou Jak je důležité míti Harolda aneb Význam jednotlivce, jejíž název ukrývá jméno jednoho z nich. Mimo toho se v jiné své přednášce na Wikikonferenci zaměřím i na analýzu (ne)protínání editorské nabídky a čtenářské poptávky na české Wikipedii a další řečníci se v souvisejících příspěvcích zaměří na téma zastarávání obsahu Wikipedie, kvality textu článků či prioritizace pokrývaných témat. Pokud vás něco z toho zaujalo, neváhejte, přihlaste se a dorazte. Účast na Wikikonferenci je zdarma.