Wikimedia ČR, Člověk v tísni a Amnesty International: Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

Praha, 6. 6. 2023 Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost, aby psali tematické články. Měsíc trvající výzva s hlavní akcí 20. 6. v Praze cílí na to, aby měl každý přístup k neutrálním a aktuálním informacím o lidských právech.

Editovat Wikipedii může a dokáže každý, kdokoliv si to může vyzkoušet na editatonu Lidská práva na Wikipedii. Proběhne 20. 6. od 15 do 19 hodin v pražském Centru Člověka v tísni Langhans v ulici Vodičkova a zájemci z celého Česka se budou moci zapojit online přes ZOOM. 

Vloni v červnu wikipedisté celkem vytvořili a rozšířili téměř 100 nejrůznější lidskoprávních článků a nejčtenějším z nich se stalo heslo oligarchie. Ani druhý ročník Měsíce lidských práv na Wikipedii není blíže tematicky mymedic.es vyhraněn. 

Mezi témata, která by mohla být na Wikipedii lépe popsaná, patří například sociální a kulturní práva, práva žen, handicapovaných, náboženských, sexuálních a národnostních menšin, duševní zdraví nebo migrace. Psát je ale možné o čemkoliv co s lidskými právy souvisí. Například o aktivistech za lidská práva nebo filmech, které se problematiky týkají.

„Těší nás, že Wikipedie chce být místem, kde každý najde informace ke všem lidskoprávním tématům. Protože 20. 6. je Mezinárodní den uprchlictví, tak se tento rok jako Amnesty budeme chtít zaměřit především na témata spojená s lidským právem na azyl a bezpečí a na práci s pojmy migrace a uprchlictví,“ říká Lucie Gregorová – Vedoucí komunikace Amnesty International.

Psaní nových článků není jediný způsob, jak se dá do výzvy #lidskaprava zapojit. Účastníci mohou také rozšiřovat stávající články nebo překládat články z jiných jazykových verzí Wikipedie. Tipy na články i podrobnosti jsou k nalezení na Wikipedie:Měsíc lidských práv.

Součástí měsíc trvající výzvy je také soutěž o poukázky do e-shopu Albatrosmedia.cz, které věnovala výzvě i letos Nadace Albatros. Pro vstup do soutěže stačí do shrnutí editace na Wikipedii vložit hashtag #lidskaprava. Někteří ocenění budou náhodně vylosování, takže vyhrát může úplně každý, kdo se zapojí, bez ohledu na předchozí zkušenosti. Speciální odměna čeká na autora nebo autorku nejčtenějšího článku.

Akci pořádá spolek Wikimedia ČR. Finančně ji podpořilo Velvyslanectví Spojených států amerických v České republice v rámci programu Small Grants. Mezi partnery výzvy oslovené organizátorem akce patří Člověk v tísni a Amnesty international.

Kontakt:
PR specialistka a fundraiserka Natálie Schejbalová
natalie.schejbalova@wikimedia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..