Jak souvisí čínská restaurace s Československem 1948-89? Výsledky výzvy 2022
Jak dopadla wikipedistická Soutěž Československo 1948-1989? Wikipedisté celkem vytvořili a rozšířili 85 wikipedistických článků na témata související s tímto časoprostorem a významně tak pomohli popsání této etapy naší historie na největší české online encyklopedii.
Protikomunistický odbojář Stanislav Stránský, sídliště Na Pendreku pro prominenty režimu nebo Okupace Liberce. Tyto a mnoho dalších článků napsali dobrovolní editoři a editorky Wikipedie v rámci 3. ročníku výzvy. Pojďte se podívat na všechny výsledky.
63 nově vytvořených článků o Československu v letech 1948-89: odbojáři i malířství
Výzva opět veřejnosti připomněla, že psát Wikipedii může každý, stačí najít relevantní zdroje a dodržet pravidla Wikipedie. Zapojili se zkušení wikipedisté i úplní nováčci. Výzvy se zúčastnilo 36 editorek a editorů, kteří celkem vytvořili 63 nových článků a rozšířili 22 článků týkajících se daného časoprostoru.
63 nových článků | 85 editovaných stránek | 36 editorů | z toho 6 nováčků |
Osobně jsme se potkali na Editatonu v Praze, Liberci a Hradci Králové. Děkujeme všem účastníkům, že obohatili Wikipedii novými tématy. A že paleta je opravdu pestrá, ilustruje i následující výběr nových článků:
- Socialistický realismus (malířství),
- Dopis Václava Havla Gustávu Husákovi,
- Choceňský případ,
- vydavatelství Palach Press,
- Čínská restaurace.
Všechny články najdete tady.
Jak souvisí čínská restaurace s Československem?
Čínská restaurace je jedním z mnoha nových hesel, které nyní najdete na Wikipedii.
„V 50. letech 20. století byla v Praze ve Vodičkově ulici 19 otevřena jedna z prvních čínských restaurací v Evropě, nazvaná Čínská restaurace. Byla založena na popud Adolfa Hoffmeistera, českého velvyslance v Paříži. Kuchaře a nábytek se slonovinou věnoval restauraci Mao Ce-tung. Po roztržce Sovětského svazu s Čínou v 60. letech se však kuchaři museli vrátit zpět do vlasti a byl také problém s dodávkami čínských potravin,“ dozvíte se v nově vzniklém článku.
Výzva měla také fotografickou část, díky které je nyní na Wikimedia Commons 43 nových fotek z tohoto období v Československu.
Nejčtenějším rozšířeným článkem je Invaze vojsk Varšavské smlouvy
Nejčtenější článek, který byl v rámci výzvy rozšířen, si denně zobrazí v průměru 400 uživatelů.
Čest vítězům vybraným porotou, ale sláva všem wikipedistům a wikipedistkám!
Odborná porota, kterou tvořili Wikipedisté: KPX8, Nadkachna a Romanvysansky, vybrala 6 účastníků, kteří prokázali zvláštní zápal pro věc a píli, a kteří vyhrávají drobné upomínkové předměty. Gratulujeme jim.
- MojmirChuravy,
- TheSubterranean,
- Aktron,
- JanaJin,
- Naďa Čel,
- Naughty Dava.
Všichni účastníci a účastnice výzvy vyhráli ponožky a dvouměsíční členství v Klubu pánů z Ponožkovic – partnera soutěže, kterému za podporu moc děkujeme. Doufáme, že z nich měli radost a zapojí se i do příštího ročníku výzvy.
Letos jsme si opět potvrdili, že jsou na Wikipedii bílá místa, která se týkají naší historie, a nejen té. Další z bílých míst – tentokrát biografie žen a související témata, budeme pokrývat v březnu v rámci výzvy Měsíc žen na Wikipedii. Snad se k nám přidáte i vy!
Soutěž jsme pořádali my – spolek Wikimedia Česká republika a finančně ji podpořilo velvyslanectví USA v Praze v rámci programu Small Grants.
Chybějící hesla vytipovali garant projektu Československo 1948–1989 Romanvysansky, Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a spolek Wikimedia Česká republika.