“Protikomunistický odboj, Kokos a melouch” – známe výherců soutěže Československo 1948-1989 (2021)

Další ročník historické soutěže o Československu 1948-1989 je za námi. Akce se týkala jak psaní článků na Wikipedii, tak přidávání audiovizuálních souborů na WikiCommons.

Do dnešního dne texty vytvořené pro soutěž byly otevřené celkem 7348 krát, z čeho nejčastěji čtené byly:

Všechny články jsou zobrazené v tomto seznamu.

Sametová_revoluce.jpg, autor Cerekk, CC-BY-SA-4.0

Vyprávějte

Do projektu se zapojilo 15 editorů, kteří vytvořili 45 článků a proběhlo 48 editaci. Vznikly nová aneb byly doplněné existujíci hesla, spojené s velkoformátovými jevy jak: Socialistický realismus, Státní plánovací komise, Taneční orchestr Československého rozhlasu, Kokos (ČSSR).

Ale také nějaké zajímavosti a fenomény, které dobře odrážejí ducha doby a vyžadují hlubší zkoumání: Vlak svobody, „Ztroskotanci a samozvanci“, protestní píseň „Havlíčku, Havle“.

Účastníci obohatili Wikipedii také o články popisující lidi z tohoto období: 

Statistiky ukazující editorskou část soutěže si můžete prohlédnout zde (byly vytvořené nástroji Hashtag, který potřebuje cca 2 týdne pro aktualizace dat, kvůli tomu výsledky nebyly vyhlašené přímo po konci soutěže). Nejvíce textů (celkem 10) vytvořil uživatel Nadkachna, máme z toho obrovskou radost! 

Fotografická oblast akci Československo 1948-1989 nezůstala pozadu. Jsme rádi, že lidé, kteří se podíleli na soutěži Československo 1948-1989, prošli své domácí archivy a přidali na Commons o 73 snímků, které jsou k dispozici zde. Nejvíce fotografií nahrál uživatel NinaBel, děkujeme!

Výhercům zdar

Nezávislá komise vylosovala šest účastníků, kteří obohatili prostor projektu Wikimedia o text nebo obrázky. Šťastní výherci jsou uvedeny níže a gratulujeme jim k výhře:

U nás klid, v Americe se střílí.jpg, autor SarekM, CC-BY-SA-4.0

Kromě toho během soutěže Československo 1948-1989 vznikly dva propagační videa, které ukazují neomezené možnosti, o čem psát v rámci projektu. Děkujeme Romanovi Vyšanksému za skvělou práci na videách!

Napište heslo o Architektuře molekul.webm, Speech: Roman Vyšanský, Postproduction: Roman Vyšanský, Camera: Valerie Macháčková, CC-BY-SA-4.0

Všichni, kdo se zúčastnili soutěže, budou odměněni odznakem Wiki a zároveň bychom vám ještě jednou rádi poděkovali za vaši aktivní účast na projektu!

Soutěž pořádal spolek Wikimedia Česká republika a finančně ji podpořilo velvyslanectví USA v Praze v rámci programu Small Grants.

Soutěž je součástí širšího WikiProjektu Československo 1948–1989, jehož cílem je koordinace vytváření a doplňování článků a získávání fotek souvisejících s obdobím 1948 – 1989 v Československu.

2 Responses

  1. Cerekk napsal:

    Jé, mám radost z výhry. Mám někam napsat adresu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..