V Praze se sejdou wikipedisté, na konferenci proberou nejaktuálnější témata ze světa Wiki
PRAHA (Wikimedia Česká republika)
Již čtvrtá česká Wikikonference, tedy konference o Wikipedii, jejích sesterských projektech Wikimedia a svobodné tvorbě, se uskuteční 24. listopadu 2012 v Národní technické knihovně v Praze.
Občanské sdružení Wikimedia Česká republika, tak jako každý rok, pořádá českou Wikikonferenci. Sejdou se na ní především ti, co se z různých úhlů zajímají o svět Wikipedie, svobodně dostupné internetové encyklopedie, kterou v mnoha jazycích píší dobrovolníci z celého světa. Mezi pozvanými jsou – vyjma wikipedistů – též zástupci mnoha českých institucí, s nimiž česká Wikimedia navázala spolupráci. K nim patří zejména vysokoškolští a středoškolští učitelé, jež se zapojili do programu Studenti píší Wikipedii, zástupci spřátelených vzdělávacích institucí a pracovníci různých muzeí a knihoven, s nimiž wikipedisté spolupracují na výstavbě encyklopedie, ale také zaměstnanci Národního památkového ústavu, s kterým má sdružení Wikimedia ČR dlouhodobě výtečné vztahy.
Program bude v Ballingově sále Národní technické knihovny probíhat od ranních až do pozdních odpoledních hodin. Wikipedisté budou hovořit třeba o tom, jak přilákat nové editory, nebo o tom, jak se získávají fotografie pro ilustraci encyklopedických hesel. O mnohých dalších tématech promluví zástupci spřátelených institucí. Petr Naske a Petr Novotný vysvětlí, jak se studenti a žáci mohou zapojovat do psaní Wikipedie. Ivana Cabrnochová bude informovat o rozmísťování originálních QR kódů v Praze. Jiří a Zuzana Syroví z Národního památkového ústavu promluví o Metainformačním systému (registru památek, jenž se následně má propojovat s českou Wikipedií).
Příjemnou součástí letošní Wikikonference bude vyhlášení dvou soutěží, které v minulých měsících probíhaly. První je soutěž Wiki miluje památky, v rámci níž téměř 400 českých fotografů přispělo 17 131 fotografiemi českých památek. Budou oceněni autoři nejlepších fotek a tedy vítězové českého kola. Absolutní vítěz, který si odnese poukaz na fotografické vybavení v hodnotě 12 000 Kč, navíc postoupí do mezinárodního kola soutěže.
Druhou vyhlašovanou soutěží bude tzv. Den finanční gramotnosti, pořádaný ve spolupráci s Partners Financial Services. Autoři, kteří nejlépe vylepšili jedno či několik z 50 vybraných encyklopedických hesel na finanční téma, získají hodnotné mobilní telefony a knihy s ekonomickou tematikou.
Další informace
- Wikikonference: http://www.wikikonference.cz
- Wikimedia ČR: http://www.wikimedia.cz
- Kontakt:
- Kontaktní osoba pro oblast PR pro letošní Wikikonferenci – Vojtěch Dostál, vojtech.dostal@wikimedia.cz
- Předseda sdružení Wikimedia Česká republika – Michal Reiter, michal.reiter@wikimedia.cz
- Projekty zmíněné v tiskové pozvánce
- Studenti píší Wikipedii: http://studenti.wikimedia.cz
- Spolupráce s galeriemi a muzei: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:GLAM
- Soutěž Wiki miluje památky: http://www.wikilovesmonuments.cz/
- Soutěž Den finanční gramotnosti: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Den_finanční_gramotnosti
- Fotografie
- Fotografie z Wikikonference 2011 (dostupné pod svobodnou licencí) jsou uložené na webu Wikimedia Commons, viz http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wikiconference_Prague_2011
- Fotografie z Wikikonference 2010 (dostupné pod svobodnou licencí) jsou uložené na webu Wikimedia Commons, viz http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wikiconference_Prague_2010
- Logo Wikimedia Česká republika je dostupné na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wikimedia_Czech_Republic-logo.svg, je vlastnictvím nadace Wikimedia Foundation, která svoluje k jeho užití ve zprávách souvisejících s propagací aktivit sdružení Wikimedia Česká republika
- Logo Wikipedie je dostupné na http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wikipedia-logo-v2-cs.svg, je vlastnictvím nadace Wikimedia Foundation, která svoluje k jeho užití ve zprávách souvisejících s propagací Wikipedie
Nějak nechápu, proč píšete „…jejích sesterských projektech Wikimedia….“, když po přečtení programu žádné téma o wikislovníku, wikicitátech, wikiknihách…atd. nenacházím. Je tam pouze Commons.
Podle mně se na konferenci mohou nechat řadou příspěvků inspirovat i představitelé ostatních projektů. Navíc to není jen o přednáškách, ale také o setkání, výměně názorů, navázání kontaktů…
Tím spíše, že je to i o navazování kontaktů a výměně názorů bych čekal, že bude nějaký prostor vyhrazen a nabídnut i stále přehlíženým českým sesterským projektům, které také nabízejí svůj unikátní obsah a řeší různé záležitosti.
Abych řekl pravdu, neslyšel jsem za poslední rok ani jednu novinku o nějakém sesterském projektu a bez jakékoliv pejorativnosti musím říct, že jsem překvapen vaším zájmem o prostor na Wikikonferenci; možná by pro vzájemný kontakt pomohlo, kdyby se občas členové vaší komunity ukázali na wikisrazech a promluvili o těchto záležitostech – já bych to třeba se zájmem vyslechl.
To je mi líto, že o ostatních projektech nic neslýcháte, na druhou stranu my, kteří na těch projektech, pokud zrovna důsledně nesledujeme komunitní dění na Wikipedii, děláme, taky o činnosti sdružení nic moc neslyšíme. Většina aktivních přispěvatelů na sesterských projektech jsou mimopražští, pro které není úplně jednoduché účastnit se ve všední den pražských večerních srazů.
Sdružení deklaruje, že podporuje všechny české projekty pod hlavičkou WMF. Pořádá konferenci, kde podle programu minimálně většina přednášejících byla přímo oslovena pořadateli. Pak bych považoval za projev zájmu a dobré vůle ten prostor sesterským wikiprojektům alespoň nabídnout. Třeba by lokální komunity usoudily, že se účastnit nechtějí a s díky by odmítly, ale že by se měly vnucovat, aby si jich sdružení vůbec všimlo?
Ponechávám bez hlubší odpovědi, zaprvé nejsem osoba zodpovědná za program (můžeš kontaktovat Limojoea), zadruhé se obávám, že primárním hlediskem při výběru byla potenciální zajímavost pro diváky. A pokud jsme o vás rok neslyšeli, tak jak ji můžeme předpokládat?
[4] Pondělní večerní pražské srazy patrně lidem ze sesterských projektů rozesetým po celé naší vlasti (a nejméně ve dvou případech i mimo ni) nevyhovují.
Kromě toho, informaci o srazech wikipedistů jsem na nich snad ještě neviděl a nelze očekávat, že lidé, kteří se intenzivně nebo převážně věnují jiným projektům, budou v hojné míře sledovat komunitní stránky nebo poslední změny na Wikipedii. Podobně i informace o tom, že se chystá Wikikonference a že by případně byl prostor i pro příspěvky ze sesterských projektů, byla konkrétně na Wikislovníku naposledy před 2 lety (to jsem ji tam psal já), což ještě spadá do doby, kdy konferenci chystal Okino a kdy se informace o její přípravě dostávaly snáze mezi členy, protože schůze rady WM ČR probíhaly online na IRC a nikoliv v pár lidech v bytě jednoho z radních. A kdy nebyl ze strany pověřených osob (funkcionářů) WM ČR patrný takový nezájem, respektive pasivita ve směru k jiným projektům WMF, než je Wikipedie a Commons.
Příspěvky pro konferenci jsem sestavoval tak, aby se vytvořily dva sevřené logické bloky a zároveň byl poskytnut i jistý čas na prezentaci projektů ve spolupráci s partnery. Vzhledem k tomu, že konference je časově velmi limitována, není v lidských silách do jednoho sálu pojmout vše. Řešením pro příští ročník by bylo možná volba dvou menších učeben, kde by běžely paralelní sekce. Tuto volbu však ponechám na dalším garantovi a organizátorovi konference.
Trochu mne zaráží, že organizace vzniklá jako podpora projektů si dává jako podmínku atraktivnost.
Projekty jsou stejně jako wikipedie a commons veřejné…každý se kdykoliv může na ně podívat, co se tam děje – neslyšela jsem, že by nadace podmiňovala cokoliv „reporty novinek“.
[8] To, že konference je tematicky zaměřená, je naprosto v pořádku a nelze proti tomu vůbec nic namítat. Jenže ono se to se sesterskými projekty vůbec nevylučuje. Třeba takové Wikizdroje mají obrovský potenciál jak na poli spolupráce s různými institucemi (např. knihovnami, archivy), tak i jako prostředek ve vzdělávání. Jediné, čeho se nedostává, jsou lidské zdroje a seznámenost s projektem.
I kdyby tohle organizátoři nevěděli (což je dobře možné, nikdo nemůže vědět vše), tak snad není takový problém se na ty projekty obrátit a říct: „Chystáme Wikikonferenci, která bude zaměřena na tahle témata, kdybyste k tomu měli co říct nebo byste měli nějaký návrh, co by vás konkrétně zajímalo, tak dejte vědět, a když se nám to bude líbit, tak se nějak domluvíme.“ Lidé na projektech by buď s něčím přišli, nebo by usoudili, že k tématům nemají co říct, a nabídku s díky odmítli. A všichni by byli spokojení.
Místo toho se konference o Wikipedii a jejích sesterských projektech smrskla na konferenci o Wikipedii a Commons, aniž by se k tomu mohly české sesterské projekty vůbec vyjádřit. A když se někdo z těch projektů ozve, tak se tomu ve sdružení hodně diví a člověk se dočte reakci, která budí dojem, že by snad měly projekty posílat sdružení pravidelná hlášení o činnosti, aby si někdo všiml, že se tam taky něco děje. A hodně nešťastné vyjádření o zajímavosti pro diváky mě jako člověka, který v různé míře aktivně působí na třech sesterských projektech, osobně uráží.
Ač si velmi cením nevděčné pořadatelské práce, kterou tomu musely odpovědné osoby věnovat, aby se konference mohla vůbec uskutečnit, musím konstatovat, že v komunikaci směrem k lidem na wiki, kteří z různých důvodů nenavštěvují pravidelná setkání v pražských restauračních zařízeních, má sdružení obrovské rezervy.
S potěšením kvituji, že konečně jednou nekoliduje konference s Mikulášem či jeho nejbližším víkendem (i když pro mne opět nevhodný termín).
Kromě sesterských projektů mi chybí třeba krátké představení Wikidat.
Zkoušeli jste oslovit i někoho z jiného WikiProjektu, než jsou Chráněná území? myslím, že zajímavých témat by se našlo povícero, i lidí ochotných představit „svůj projekt“…