Českou republiku navštívil symbol wikipedistů – tričko Free Travel-Shirt

Na tři dny přivezl do Prahy německý wikipedista Ukko putovní symbol celé komunity přispěvatelů Wikipedie a dalších projektů Wikimedia, tzv. Free Travel-Shirt. Příležitost vyfotografovat se v něm nebo s ním v rukou využili nejen mnozí jednotliví wikipedisté, ale třeba také ředitel Městské knihovny v Praze RNDr. Tomáš Řehák.
Free Travel-Shirt přivezl do České republiky z Hannoveru wikipedista Ukko, autor několika tisíc editací v německé Wikipedii. V běžném životě je sice fyzik, na Wikipedii se ale věnuje především jiným oblastem, zejména hudbě a v poslední době i společnému projektu s Dolnosaským parlamentem, jehož cílem je vytvoření článků o všech členech parlamentu od druhé světové války. Hannoverská komunita wikipedistů je velmi aktivní, pravidelně se schází a usiluje o další propagaci Wikipedie i o získávání nových partnerů, kteří by pomohli s rozšiřováním jejího obsahu.

Čeští wikipedisté pózují s tričkem Free Travel-Shirt na Václavském náměstí v Praze 

Čeští wikipedisté pózují s tričkem Free Travel-Shirt na Václavském náměstí v Praze

Tomáš Řehák přivítal zástupce Wikipedie s radostí a pochopením. I on je totiž nejen jejím pravidelným uživatelem, ale také občasným přispěvatelem a sám sebe označuje za wikipedistu. Městská knihovna má čerstvě ještě jednu společnou věc s Wikipedií – její vnitřní síť intranet je provozovaná stejně jako Wikipedie na open source softwaru MediaWiki.
Myšlenka Free Travel-Shirt vznikla spontánně na setkání wikipedistů v německém Hannoveru v březnu roku 2009. Je to konkrétní příspěvek k výzvě zahrnuté do poslání nadace Wikimedia Foundation „umožnit zapojení lidí z celého světa do sběru a rozvoje vzdělávacího obsahu dostupného pod svobodnou licencí nebo jako volné dílo a efektivní šíření tohoto obsahu po celém světě“. Vznikla dvě putovní trička – modré a bílé, která se vydala na pouť po celém světě.
Bílé tričko Free Travel-Shirt, které je v těchto dnech v České republice, se z Německa nejprve vydalo do Švýcarska a dále navštívilo také Izrael, USA, Nizozemsko, Estonsko, Francii, Norsko, Finsko, Irsko a po návštěvě Prahy se objeví v listopadu i v Bratislavě. Jeho patronem se v červnu stal dolnosaský kancléř Christian Wulf. Vyfotografováním se s tričkem a setkáním s wikipedisty podpořili jeho misi například bývalá ministryně zahraničí Izraele Tzipi Livniová, ředitel Braunschweig Kulturbesitz Tobias Henkel, německý novinář Fritz Pleitgen a samozřejmě zakladatel Wikipedie Jimbo Wales.
Modré tričko kromě některých z výše uvedených zemí navštívilo také Ázerbájdžán nebo Rusko a bylo i na letošní celosvětové konferenci wikipedistů Wikimania 2009 v Argentině. Svou přízeň mu věnoval například bývalý německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble.
Světová komunita Wikimedia představuje miliony přispěvatelů i čtenářů Wikipedie a dalších projektů. Její otevřenost znemožňuje přesnější odhady, ale to jen umocňuje obrovský dopad projektů na současnou společnost zejména v oblasti vzdělávání a sdílení informací.

V prosinci bude první česká konference o Wikipedii

Ústřední budova Městské knihovny v Praze 

Ústřední budova Městské knihovny v Praze

První česká Wikikonference – tedy konference o Wikipedii a dalších projektech Wikimedia – se uskuteční v sobotu 5. prosince v malém sále ústřední budovy Městské knihovny v Praze. Její motto pro první ročník „Wikipedie a její zdroje, Wikipedie jako zdroj“ chce akcentovat dvě oblasti: Na jedné straně to, kde se bere obsah všech projektů a jaké to má pozitivní i negativní dopady na její důvěryhodnost a spolehlivost. Na druhé straně pak možnosti, jak se dá obsah Wikipedie a dalších projektů využívat nejrůznějších oblastech od médií až po marketing.
Přibližně šestihodinový program konference bude zahrnovat jak vystoupení wikipedistů a editorů projektů Wikimedia, tak i expertů, kteří s Wikipedií přicházejí do styku ve své profesi pouze zvenčí jako čtenáři nebo uživatelé.
Konferenci pořádá ve spolupráci s Městskou knihovnou sdružení Wikimedia Česká republika. Vstup na konferenci bude volný, rezervaci míst je možné zamluvit na kontaktní adrese Wikimedia Česká republika.

Web, blog, časopis, Facebook – tak Wikimedia Česká republika informuje o sobě

Logo občanského sdružení Wikimedia Česká republika 

Logo občanského sdružení Wikimedia Česká republika

Sdružení Wikimedia Česká republika, které se věnuje podpoře Wikipedie, dalších projektů Wikimedia a obecně svobodné tvorby, zkouší s úspěchem stále nové způsoby komunikace o své činnosti. Pravidelně aktualizovaný blog, čtvrtletní časopis i hbité informování fanoušků na Facebooku přitahují ke sdružení stále nové zájemce.
Především dlouhodobě platné informace naleznete na webu http://www.wikimedia.cz; novinky přináší blog Wikimedia Česká republika na adresehttp://blog.wikimedia.cz. Informuje o aktualitách z projektů, z činnosti sdružení i z celosvětového hnutí Wikimedia vůbec. Dostupný je i kanál RSS pro čtení novinek z tohoto blogu, což umocňuje možnost jeho využití jako vhodného redakčního zdroje.
Čtvrtletní časopis Wikimedium <http://www.wikimedium.cz> vyšel v prvním čísle s označením Léto 2009 na začátku září tohoto roku. Čtrnáct stránek obsahovalo například rozhovor, zprávy a reportáže, galerii nejlepších fotografií Wikimedia Commons roku 2008 a na závěr zábavný kviz. Časopis přinesl mnohé převážně pozitivní ohlasy, které budou pečlivě zohledněny při startující přípravě dalšího, podzimního čísla. Dostupný je zdarma ve formátu PDF.
Jen několik dní uplynulo od vzniku stránky Wikimedia Česká republika na sociální síti Facebook <http://www.facebook.com/Wikimedia.CR> a počet jejích fanoušků rychle roste. Tato možnost slouží ke spojení oficiální i neoficiální komunikace o sdružení, k pohotovým kontaktům, k zábavě i k rozšiřování povědomí o sdružení do nových sfér společnosti.

Wikipedie a její sesterské projekty

Česká Wikipedie patří mezi největší českojazyčné encyklopedie. S počtem 139 tisíc hesel je momentálně osmnáctá největší mezi všemi jazykovými verzemi Wikipedie. Denní počet editací dosahuje zhruba 3500, denně vzniká kolem 75 nových článků. Návštěvnost české hlavní strany se stále zvyšuje a v říjnu dosahuje průměrně 97 000 denních přístupů.
Své příznivce a autory dál lákají i další české wiki provozované nadací Wikimedia Foundation. Rapidní nárůst pokračuje u jazykového Wikislovníku, který již má více než 11 500 hesel. Knihovna děl nevázaných autorským právem Wikizdroje v září překročila 10 000 webových stránek historických dokumentů a literárních děl.
I nejmladší projekty WikizprávyWikiverzita si našly své místo v rodině Wikimedia.

Kontakty

  • Petr Novák, předseda sdružení Wikimedia Česká republika
  • Miroslav Langer, místopředseda sdružení Wikimedia Česká republika
  • poštovní adresa: Wikimedia Česká republika, Lidická 291/40, 150 00 Praha 5-Smíchov
  • e-mail: wm-cz@wikimedia.org
  • web: http://www.wikimedia.cz

Slovníček

Wikimedia Foundation
Americká nadace, jejímž cílem je shromažďovat a rozvíjet svobodný obsah sloužící ke vzdělávání a šířit jej po celém světě, aby byl navždy bezplatně dostupný pro každého. Vznikla 20. června 2003 jako nezisková charitativní organizace se sídlem na Floridě, aby zabezpečila chod již existujících projektů. Spravuje projekty Wikipedie, Wikislovník, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikisource, Wikimedia Commons, Wikizprávy, Wikiverzita a Wikidruhy, které všechny běží pod systémem MediaWiki. Nadace podporuje vytváření sítě stejně zaměřených nezávislých sdružení dobrovolníků v jednotlivých zemích, tzv. poboček (anglicky „chapters“). V současnosti s ní spolupracuje 27 poboček po celém světě (např. v Německu, Polsku, Francii, na Tchaj-wanu, ve Spojeném království, Austrálii nebo v Argentině), chystají se i další, včetně místních poboček v jednotlivých státech USA.
Wikimedia Česká republika
České občanské sdružení, které má společné cíle s Wikimedia Foundation, podporuje její projekty a pro území České republiky je její oficiálně uznanou pobočkou. Vzniklo 6. března 2008.

Projekty Wikimedia Foundation:

Wikicitáty (anglicky Wikiquote)
Shromažďují často citované výroky pronesené osobnostmi nebo pocházející z uměleckých děl, a rovněž přísloví, úsloví, rčení, pranostiky, jazykolamy apod. Wikicitáty byly založeny v druhé polovině roku 2003, jejich česká verze pak 21. srpna 2004.
Wikidruhy (anglicky Wikispecies)
Odborný biologický projekt vytvářející katalog biologických druhů a jejich taxonomické klasifikace. Jeho cílem je zmapovat všechny druhy popsané ve vědeckých publikacích. Oficiálně byl zahájen 14. září 2004.
Wikiknihy (anglicky Wikibooks)
Vytváření svobodných učebnic, návodů, manuálů a jiných textů (např. kuchařky) ke sdílení vědomostí. Byl založen 10. července 2003, česká verze ve druhé polovině roku 2004.
Wikimedia Commons (zkráceně jen Commons)
Slouží pro všechny projekty Wikimedia Foundation jako společné mnohojazyčné úložiště svobodného multimediálního obsahu. Obsahuje především obrázky a zvukové soubory, ale také videa a dokumenty. Veškeré soubory jsou buď volnými díly nebo dostupné pod některou ze svobodných licencí. Projekt byl zahájen 7. září 2004 s cílem redukovat opakované ukládání téhož obsahu v mnoha projektech a od té doby nashromáždil již přes 5 milionů volně šiřitelných souborů.
Wikipedie (anglicky Wikipedia)
Otevřená encyklopedie, kterou může každý editovat a jejíž obsah může kdokoliv svobodně použít pod podmínkami licence GNU Free Documentation License a nově také pod podmínkami licenceCreative Commons Uveďte autora/Zachovejte licenci. Její kořeny sahají do roku 2000, kdy Jimmy Wales se svou společností Bomis založil internetovou encyklopedii Nupedia. Jejím šéfredaktorem byl Larry Sanger a editory odborníci z jednotlivých oborů. Náklady a množství času vynaložené na jeden článek byly extrémně vysoké, a tak v lednu 2001 vznikl projekt Wikipedia s cílem vyzkoušet, zda spolupráce čtenářů v prostředí wiki nepřinese lepší výsledky. Do konce roku Wikipedia snadno překonala mateřský projekt, dosáhla zhruba 20 000 článků a 18 jazykových verzí. Dnes je Wikipedie, mající přes 10 milionů článků ve více než 250 jazycích, nejaktuálnější, nejrychleji rostoucí a největší encyklopedií na světě. Česká jazyková verze vznikla 3. května 2002. Zpočátku její obsah přibýval jen pomalu, v polovině února 2003 měla pouhých 39 článků, ale 20. října 2003 už dosáhla hranice 1000 článků, 26. května 2005 překonala 10 000 (tisková zpráva), 18. listopadu 2006 pak 50 000 (tisková zpráva) a stotisícího článku dosáhla 19. června 2008.
Wikislovník (anglicky Wiktionary)
Mnohojazyčný slovník věnující se z jazykového hlediska jednotlivým slovům. Hesla na něm popisují různé aspekty daného slova – obsahují stručné definice jednotlivých významů, výslovnost, etymologii, skloňování, výpis synonym, ustálené obraty, překlady do jiných jazyků atd. Každá jazyková verze se snaží popsat všechna slova ze všech jazyků se zvláštním zřetelem ke svému. Projekt vznikl 12. prosince 2002, česká verze 12. srpna 2004.
Wikiverzita (anglicky Wikiversity)
Tvorba a koordinace využívání volně dostupných výukových jednotek (hodin, kurzů, projektů atd.) pro všechny věkové skupiny, včetně předškolní výuky nebo celoživotního vzdělávání. Na rozdíl od většiny ostatních projektů podporuje kromě shromažďování už existujících poznatků také výzkum nových. Wikiverzita je otevřena všem, kteří se chtějí vzdělávat a organizovat výuku v rámci wiki prostředí a softwaru MediaWiki, přičemž neklade formální bariéry, nerozlišuje mezi učiteli a studenty a neudílí vysvědčení a certifikáty. Příprava projektu začala již v roce 2003 a jeho experimentální provoz oficiálně začal 15. srpna 2006. Česká verze zahájila činnost 26. května 2008.
Wikizdroje (anglicky Wikisource)
On-line knihovna podobná Projektu Gutenberg shromažďující původní dokumenty nechráněné autorským právem nebo dostupné pod svobodnými licencemi, jež mohou být užitečné nebo vhodně ilustrovat obsah ostatních projektů. Počátek projektu lze vysledovat do roku 2003; prošel několika změnami názvu a domény, až se 24. července 2004 oboje ustálilo na Wikisource. Brzy poté se objevily první příspěvky i do české verze, ta však svou vlastní subdoménu dostala až 29. března 2006.
Wikizprávy (anglicky Wikinews)
Projekt otevřeného zpravodajství Wikimedia Foundation, slibující přinášet relevantní, nezaujaté a zajímavé zprávy. Na rozdíl od většiny ostatních projektů užívá místo GFDL licenci Creative Commons Attribution (CC-BY). Beta fáze projektu byla zahájena po krátkém období příprav v prosinci 2004. Česká verze dostala vlastní subdoménu 26. května 2008.
MediaWiki
Systém pro správu obsahu, na němž běží všechny wiki projekty Wikimedia Foundation. Je napsán v jazyce PHP, pro ukládání dat využívá databáze MySQL a distribuován je jako open source pod licencí GPL. Jeho původní verzi vytvořil Magnus Manske speciálně pro Wikipedii, která na tento systém přešla 25. ledna 2002 ze systému UseModWiki. MediaWiki je v současné době široce používána na tisících internetových stránek po celém světě. Její výhodou je jednoduchost, zaznamenávání všech změn a možnost propojení s velkými wiki projekty.
wiki
Webový server umožňující svým čtenářům vytváření nového a změnu stávajícího obsahu pomocí zjednodušeného značkovacího jazyka opt
imalizovaného pro rychlé editování.

Ilustrační obrázky

Ilustrační obrázky jsou volně použitelné pod licencí/licencemi uvedenou/uvedenými na stránce s podrobnostmi o daném obrázku za předpokladu splnění podmínek uvedených tamtéž.


Celý text této tiskové zprávy je uvolněn jako volné dílo (do public domain). To platí po celém světě. V právních řádech, kde takové uvolnění není ze zákona možné, poskytují autoři komukoliv práva použít toto dílo jakýmkoliv způsobem bez dalších podmínek, ledaže by takové podmínky vyžadoval zákon.
Informace o autorských právech k dalším materiálům:
Loga
Autorská práva k logům drží Wikimedia Foundation. Zatím existuje pouze neoficiální návrh zásad pro používání třetími stranami. Použití loga v rámci seriózního informování o tiskové zprávě je zcela v souladu jak s navrženými zásadami, tak i s principy amerického autorského práva.