Soutěž CEE Spring běží již týden. A čeká ji ještě několik měsíců

Logo soutěže

Logo soutěže (Licence: CC-BY-SA 4.0, Autor: Aktron)


Možná jste si všimli banneru na české Wikipedii. Po několika letech probíhá na Wikipedii opět soutěž v editování článků. Tentokrát je zaměřená na region střední a východní Evropy a je mezinárodního charakteru. Lze se s ní tak setkat nejen na české verzi největší světové encyklopedie, ale také i na Wikipedii polské, ruské, maďarské, albánské, bulharské… a mnohých jiných.
O co vlastně jde? Na rozdíl od soutěže Ceny za rozvoj české Wikipedie, které se v minulosti uskutečnilo několik ročníků je CEE Spring mnohem více kulturně a geograficky zaměřená soutěž. Zpracovává se ohromné množství regionů, doslova „od Aše až po Vladivostok“. Včetně například Slovenska, kde je možné překládat existující články ze slovenštiny již rok fungujícím nástrojem. Témata soutěže musí souviset s jednotlivými zeměmi, ale výběr je víceméně volný. Do soutěže tak lze například přihlásit články o maďarské klasické hudbě, rumunských památkách, ukrajinské kuchyni, ruských hradech aj…
V loňském roce se v mezinárodním prostředí, tzn. na Wikimedia Commons, konaly různé soutěže, které měly přesah i do české Wikipedie. Byla to například Umepediašvédská soutěž, kterou iniciovalo město Umeå spolu se spolkem Wikimedia Sverige. Články mohly vznikat ve všech jazycích. A výsledek? Podívejte se sami...
Igo Sym

Igo Sym, první článek, který vznikl v rámci naší soutěže.


Za druhou zajímavou akci lze považovat soutěž, kterou zorganizovali španělští wikimediáni. Na rozdíl od města Umeå, kde byl jasně daný seznam témat, šlo do této akce přihlásit jakoukoliv památku ze Španělska. Vzhledem k tomu, že iberský poloostrov je kulturně nesmírně bohatý, vzniklo spoustu článků o vskutku unikátních objektech. A mnohé z nich byly napsány i v češtině
Ale vraťme se zpět k soutěži CEE Spring. Naše soutěž má dvě kategorie (jednu zaměřenou na Polsko v druhé světové válce a jednu na obecně region střední a východní Evropy). Tato skutečnost, která do jisté míry odkazuje na dobře fungující praxi ze soutěže Wiki miluje památky, vychází se spolupráce s Polským institutem. Polsko si letos připomíná výročí 70 let od konce druhé světové války (která v zemi napáchala ve srovnání s Českem nebo Slovenskem nesrovnatelné škody) – a proto je připomínka výročí na místě.
Takže pokud máte čas a chuť, zapište se do jedné ze dvou kategorií, vyberte si vhodné téma, pište nebo překládejte, přečtěte si pravidla a pomáhejte rozšiřovat českou Wikipedii. Soutěž poběží až do přelomu května a června. Společně můžeme zpřístupnit veškeré lidské vědění celému světu.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..